Pi. júl 12th, 2024

Päťlibrovky s portrétom Georga Besta sú od pondelka v obehu.

Milión päťlibrových bankoviek s portrétom nezabudnuteľného futbalového velikána Georga Besta sa dostalo v pondelok do obehu v Severnom Írsku.

Na obeživo čakali pred bankami v Ulsteri davy fanúšikov túžiacich siahnuť si na svoju ikonu, obrovský záujem zaznamenali aj na internete, prostredníctvom ktorého sa predali v krátkom čase do viacerých krajín sveta bankovky v celkovej hodnote viac ako 150 libier. Päťlibrovky, z ktorých každá má originálne sériové číslo, vydáva Ulsterská banka, jedna zo štyroch finančných inštitúcií v Severnom Írsku, ktorá plní emisnú úlohu.

Dátum ich uvedenia na trh je zámerne blízky prvému výročiu úmrtia bývalého severoírskeho reprezentanta a klubovej stálice Manchestru United, ktorá skonala vlani 25. novembra na následky dlhoročného alkoholizmu.

“Bankovky, ktoré boli k dispozícii na internete, sa rýchlo rozobrali. K dispozícii sú už iba za priehradkami bánk,” informovala hovorkyňa Ulsterskej banky Joris Minneová. Päťlibrovky s atraktívnymi sériovými číslami už majú prominentných a symbolických majiteľov.

Bestov otec Dickie dostal číslo 1000000, 0000001 patrí sestre portrétovaného futbalistu Barbare McNarryovej, ktorá je sekretárkou charitatívnej Nadácie Georga Besta. Tá je vďaka Ulsterskej banke bohatšia o bližšie neurčenú sumu. Od Bestovej smrti už stačili po ňom pomenovať letisko v severoírskom Belfaste.

Skvelý útočník bol považovaný za jedného z najtalentovanejších futbalistov planéty, ale už v 27 rokoch musel svoju kariéru ukončiť pre problémy s alkoholom, ktoré si napokon v roku 2002 vyžiadali transplantáciu pečene. Vo farbách United zaznamenal v 465 štartoch 180 gólov. S klubom z Old Traffordu vyhral v rokoch 1965 a 1967 anglickú ligu a v roku 1968 aj vtedajší Európsky pohár majstrov.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *