Po. mar 4th, 2024

Cristiano Ronaldo alebo Lionel Messi. Aj tak sa dá pozerať na očakávané finále futbalovej Ligy majstrov medzi Manchestrom United a FC Barcelona, po ktorom budú v stredu 27. mája známi futbaloví králi klubovej scény starého kontinentu pre nasledujúci rok. Úspech kolektívu v ňom môže vyniesť do nebies aj individuality a naopak, miskami na váhach tímového výkonu môžu byť práve ich najväčšie osobnosti. Na rímskom Olympijskom štadióne sa navyše proti sebe postavia dvaja azda najlepší futbalisti súčasnosti. Kvality Ronalda a Messiho len podčiarkuje fakt, že pri výbere dvoch hviezd zostávajú na vedľajšej koľaji aj mená ako Wayne Rooney, Carlos Tévez, Nemanja Vidič na anglickej a Thierry Henry, Iniesta či Samuel Eto´o na katalánskej strane. O výnimočnosti portugalského krídelníka a argentínskeho ofenzívneho stredopoliara však niet pochýb.
Tréner United Alex Ferguson je prirodzene presvedčený, že práve jeho portugalský reprezentant je ten najlepší zo všetkých. “Na svete je niekoľko futbalistov, ktorí dostali ten dar – Kaká, Messi, Ronaldo. Ale to nestačí, rozhoduje faktor tréningu. Keď sledujete Cristiana Ronalda, zistíte, že zostáva na ihrisku po každom tréningu mužstva, a to robí iba pár hráčov. Ako tréner venujem časť prípravy zlepšeniu práce s loptou, pohybu, prihrávok alebo rýchlosti hry, ale pridanú kvalitu spočívajúcu v detailoch podmieňuje vôža hráča obetovať sa aj po tréningu. V tom sa skrýva tajomstvo vežkých futbalistov. Talentovaní jedinci sa spoliehajú iba na svoje prirodzene dané schopnosti, preto neprekročia hranicu mimoriadnosti. Musia sami spraviť niečo navyše, aby sa stali výnimočnými,” povedal Ferguson. Pred umením 24-ročného Juhoeurópana skladá klobúk aj jeho mladší súper Messi. “Manchester tvorí skvelý tím. Iba ťažko v ňom hľadať niekoho, kto vyčnieva. V tom prípade je však na prvom mieste Ronaldo. Vynikajúci útočník schopný s žahkosťou driblovať vo vysokej rýchlosti. Navyše má výbornú strelu zo strednej vzdialenosti. Je nám jasné, že v Ríme mu nesmieme dať možnosť na premýšžanie alebo strelu z diažky,” konštatoval 21-ročný Juhoameričan.
Rovnako ako Manchester United, aj Ronaldo vstupuje do finálového súboja z pozície obhajcu. “Červení diabli” vlani získali najcennejšiu klubovú trofej starého kontinentu v anglickom derby s FC Chelsea a navyše uspeli aj na svetovom fóre v Tokiu, Ronaldo zase v závere uplynulého roka ovládol všetky futbalové ankety a stal sa najlepším hráčom planéty podľa FIFA aj držiteľom Zlatej lopty. Obaja súperi sú si v tomto smere rovní azda iba v tom, že pred týždňom dovŕšili svoje misie v domácich ligových súťažiach ziskom titulov.
Ronaldo a Messi sa postavili proti sebe už vo vlaňajšom semifinále Ligy majstrov a aj nezávislí pozorovatelia konštatovali, že viac futbalového majstrovstva predviedol žavonohý Argentínčan. O postupe United vtedy rozhodol faktor väčšej agresivity anglického herného prejavu a jediný gól Paula Scholesa. Na podobný štýl narazila Barca aj v tohtoročnom semifinále s Chelsea, ale vykúpil ju gólový úder Iniestu. Ronaldove chvíle prišli vlani až vo finále, keď v Moskve otváral skóre, ale takmer sa stal smutným hrdinom penaltového zostrelu.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *