So. jún 22nd, 2024

Futbalový exrozhodca Ľuboš Micheľ sa po skončení svojej aktívnej kariéry dočkal ešte jedného ocenenia. Medzinárodná federácia pre futbalovú históriu a štatistiku (IFFHS) zaradila 40-ročného rodáka zo Stropkova v roku 2008 na celkové 2. miesto medzi svetovými arbitrami. Víťazom tradičnej ankety sa stal Talian Roberto Rosetti, ktorý získal o 78 bodov viac ako jeho bývalý slovenský kolega. Tretiu priečku obsadil Belgičan Frank de Bleeckere. Uvádza to IFFHS na svojej internetovej stránke.
“Ocenenie beriem ako labutiu pieseň mojej kariéry. Veľmi si ho vážim, veď za posledné roky som skončil v hodnotení vždy na stupni víťazov. Druhá priečka je výsledok, za ktorý sa nemusím hanbiť a predpokladám, že v najbližších rokoch ho zo Slovenska len veľmi ťažko niekto napodobní,” uviedol Ľuboš Micheľ v rozhovore pre agentúru SITA.
Ako je známe, Micheľ po chronických problémoch s achilovkami nečakane ukončil vlani v októbri úspešnú kariéru, počas ktorej sa vypracoval na jedného z najlepších svetových rozhodcov. V ankete IFFHS figuroval Ľuboš Micheľ v najlepšej trojke mužov s píšťalkou aj v predchádzajúcich troch rokoch. V roku 2005 skončil tretí, o rok neskôr druhý, v roku 2007 tretí a v roku 2008 opäť druhý.
“Priznávam, túžil som anketu aspoň raz vyhrať, ale plakať, lebo mi to nevyšlo, určite nebudem,” poznamenal uznávaný rozhodca. “Mojou nevýhodou zrejme bolo to, že som z futbalovo malej krajiny a hlasovali predovšetkým odborníci z futbalovo vyspelých krajín. V posledných štyroch rokoch som skončil štyrikrát v prvej trojke, čo považujem za svoje víťazstvo. Rozhodcovia z menších krajín to mali vždy ťažšie, o vrcholné pozície musia bojovať dlhšie a tvrdšie.”
Micheľ považuje ocenenie IFFHS za zadosťučinenie za rôzne negatívne a rozporuplné reakcie na svoju adresu po ukončení kariéry, ktoré sa objavili na Slovensku. “Doma som bol do istej miery nedocenený. Myslím si, že pre dobré meno slovenského futbalu som urobil veľmi veľa. Nebudem to však rozpitvávať, lebo nechcem vyvolávať zbytočné vášne a polemiky,” pripomenul Micheľ, ktorý v kútiku duše veril, že by post svetovej rozhodcovskej jednotky mohol konečne získať aj on. “Po finále Ligy majstrov som mohol mať takúto ambíciu. Zrejme rozhodla skutočnosť, že Rosetti pískal otvárací aj finálový súboj majstrovstiev Európy, čo mu prinieslo úspech. Tušil som, ktorí z nás budú v prvej štvorke, ale presné poradie som sa neodvážil natipovať. Napokon to vyšlo tak, že Rosetti je víťaz a ja som druhý.”
Na aktuálnom hlasovaní sa v ankete IFFHS zúčastnili futbaloví experti z 83 krajín všetkých kontinentov. Oproti roku 2007 sa v dvadsaťpäťke najlepších rozhodcov objavilo päť nových mien: Švéd Peter Fröjdfeldt, Maďar Viktor Kassai, Uzbek Ravšan Irmatov, Nór Tom Henning Övrebö a Rakúšan Konrad Plautz. Najlepších svetových arbitrov ocenia na slávnosti 16. marca 2009 vo Francúzsku pri príležitosti 25. výročia založenia Medzinárodnej federácie pre futbalovú históriu a štatistiku.
Vrcholom rozhodcovskej kariéry Ľuboša Micheľa bol finálový zápas Ligy majstrov 2007/2008 v Moskve medzi dvoma anglickými mužstvami FC Chelsea a Manchester United, v ktorom “červení diabli” zvíťazili až po penaltovom rozstrele. V LM pískal aj dva semifinálové duely. V roku 2003 súboj Manchester United – Leverkusen a o dva roky neskôr odvetu FC Liverpool – FC Chelsea. V roku 2003 rozhodoval Micheľ v španielskej Seville aj finále Pohára UEFA medzi FC Porto a Celticom Glasgow (3:2). V LM debutoval v roku 1998 a v tejto prestížnej súťaži odpískal dovedna 50 duelov. V Pohári UEFA okrem spomenutého finále viedol ešte tri razy aj semifinálové súboje. Absolvent pedagogiky na UPJŠ v Prešove rozhodoval na dvoch svetových šampionátoch. V roku 2002 v Kórejskej republike a Japonsku viedol ako hlavný duel Paraguaj – JAR, o štyri roky neskôr na MS v Nemecku sa dostal na trávnik až trikrát (Portugalsko – Mexiko, Brazília – Ghana a štvrťfinále Argentína – Nemecko). Na európskom šampionáte v roku 2004 v Portugalsku dostal šancu v troch stretnutiach a o štyri roky neskôr na ME vo Švajčiarsku a Rakúsku rozhodoval tiež tri razy (Švajčiarsko – Turecko, Francúzsko – Taliansko a štvrťfinále Holandsko – Rusko). Jeden z vôbec najlepších slovenských arbitrov v histórii rozhodoval aj stretnutia na olympijskom turnaji v roku 2000 v Sydney a pískal finále Pohára konfederácií FIFA 2005 v Nemecku medzi Brazíliou a Argentínou.
Najlepší svetoví rozhodcovia roka 2008 podľa IFFHS: 1. Roberto Rosetti (Tal.) 204 bodov, 2. Ľuboš Micheľ (SR) 126, 3. Frank De Bleeckere (Belg.) 61, 4. Massimo Busacca (Švajč.) 60, 5. Herbert Fandel (Nem.) 47, 6. Peter Fröjdfeldt (Švéd.) 42, 7. Manuel Enrique Mejuto González (Šp.) 27, 8. Howard Melton Webb (Angl.) 26, 9. Héctor Walter Baldassi (Arg.) 24, 10. Markus Merk (Nem.) 21.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *