Ne. jún 16th, 2024

Kapitán United hovorí o tom, ako dosiahol 500-stý štart za svoj klub v zápase proti Birminghamu a nazerá do úspešnej budúcnosti …

Akú hodnotu má tento úspech vo vašej bohatej kariére?

Do dnes tvrdím, že môj prvý zápas za United proti Torpedo Moskva bol ten najhrdejší moment mojej kariéry, to bolo o čom som sníval ako mladý hráč. To že som odohral niekoľko sezón a 500 zápasov je niečo, o čom som ani len nesníval. Cítim sa ako najšťastnejší človek na svete. Počas tohto obdobia som hral v mnohých skvelých zápasoch, z ktorých niektoré nám priniesli trofeje. Fakt, že som k týmto trofejam malou časťou prispel znamená pre mňa viac ako tých 500 odohraných zápasov. Ja len dúfam, že ma tu čaká ešte mnoho zápasov pretože ak by som mal niekedy hrať za iný klub, nemyslím si, že by moja túžba a odhodlanosť bola taka istá.

Ako by ste zhrnuli vply Alexa Fergusona na Vás?

Vďačím mu za to, že mi dal príleľitosť. S peniazmi, ktoré sú k dispozícii v klube ako United je také žahke ísť a kúpiť hráčov, ale on urobil vynikajúcu vec a vytvoril tím, ktorý vyhral Ligu Majstrov, z mladých hráčov. Ja som prerazil na miesto Paila Parkera, Mark Hughes prenechel miesto Scholesymu, Andreiov Kanchelskisov odchod dal šancu Becksovi a tak tomu bolo stále. V tom čase sa dostal manažér pod pažbu kritiky, no dokázal, že išiel správnym smerom. Videl , že sme partia talentovaných hráčov a jeho odvahu a kuráž dať nám šancu bola fantastická. Do dnes nepoznám manažéra, ktorý by urobil niečo podobné. Vložil do nás veľké množstvo sebadôvery – to je dôvod, prečo sme boli tak odhodlaní nesklamať ho.

Utiekol Vám čas od Vášho debutu rýchlo, alebo sa Vám zdá, ako keby to bolo už stršne dávno?

Utieklo mi to veľmi rýchlo. Je to neuveriteľné, že je tomu v septembri už 14 rokov, čo som prvýkrát nastúpil za klub. Bol som trénovaný dobre a dúfam, že mi to bude užitočné Nikdy nezabudnem na Kidda (Brian Kidd), ktorý nám vždy pridal extra behy až kým sme už nemohli dýchať a tvrdil: ‘To vám pridá extra rok na sklonku vašej kariéry’. Musíte počúvať týchto ľudí, oni vedia o čom hovoria. Fyzicky sa stále cítim skvele. Učívam si futbal ako nikdy a chcem hrať za tento klub tak dlho, ako to len bude možné.

Máš niejaký cieľ v počte zápasov, ktoré by si chcel odohrať?

Vaše ambície sa stále menia, čo sa týka počtu zápasov. Keď som prvykrát prišiel do klubu ako mladík, povedal som si jeden. Eric Harrisono stále hovoril, kým neodohráte sto, nie je to ono. Ďalší ciel je 200, no potom už o tom v tomto zmysle neorzmýšžate. Beriete to sezónu po sezóne a pozeráte na to, čo chcete dosiahnuť v každej sezóne.

Ak by ste mali možnosť opäť preľiť jeden zo zápasov, ktorý by to bol a prečo?

Sú štyri, ktoré mi utkveli v pamäti. Finále FA Cupu mladých proti Leedsu v roku 1993 (United prehrali celkovo 4-1), ligový zápas proti West Hamu, keď me prehrali titul v poslednom zápase v sezóne 1995, porážku v semifinále Europského pohára proti Borussi Dortmund v sezóne 1997 a proti Bayer Leverkuse v roku 2002. To sú štyri zápasy, ktoré boli ránami pre moju kariéru. Tieto zápasy vás zabijú v tom danom čase, ste tak blízko k tomu, aby ste niečo dokázali a nakoniec sa nemáte čím pochváliť a musíte začať opäť od začiatku. Mohol som tu sedieť s oveľa viac LM trofejami a tento klub ich mal mať viac ako dve trofeje. No iné kluby majú podobné sklamania, takže nevidím dôvod nariekať.

Vo Februári ti bolo 31. Ako dlho sa ešte vidíš v tomto klube?

V perfektom svete by som rád odohral svoj posledný zápas za tento klub vo veku 39 (smiech). Reálne to neviem povedať, či sa to udeje pretože klub sa bude musieť časom pohnúť a vzdať sa hráčov či už na základe veku alebo kvality. Viem, že to nebude trvať večne a bude to náramne ťažké keď jedného dňa príde koniec, pretože toto je všetko, čo viem. Za všetko vďačím tomuto futbalovému klubu a vždy budem veľmi vďačný, za to čo mi to prinieslo.

Aké cieľe si si dal?

Bol som jedným z tých šťastných, ktorý boli súčasčou úspešnej etapy v klubovej histórii, no čas uteká a ja mám šancu vyhrať tak 3 alebo 4 tituly v domácej lige alebo v európskych pohároch, no je to stále moja ambícia. Pozerám na hráčov ako Phil Neal, Alan Hanse a Giggsy, ktorí vyhrali 8 ligových titulov, a to je úroveň, na ktorú sa chcem dostať ako individuálne tak kolektívne ako klub.

Ako vidíte súboj o druhé miesto a pokukujete stále aj po tom prvom?

Uvedomujeme si dôleľitosť druhého miesta a sme rozhodnutí ho dosiahnuť. To prvé miesto je veľmi vzdialené, pretože Chelsea nerobia žiadne chyby a aj keď nehrajú dobre, nestrácaju žiadne body. Keď sa pozriem na to, koľko máme bodov, nemúžem uveriť, že nesúperime o titul a je to neuveriteľné. No môžme skončiť s deväťdesiatimi bodmi a stále to nemusí byť dosť. Produkujeme výkony, ktoré by nám v minulosti vyhrali titul, no za posledné dva-tri roky sa úroveň zvýšila a nestačí to. Musíme pozdvihnuť latku ešte vyššie. Myslím si, že ideme správnym smerom a naozaj verím, že sme silnejší každou sezónou. Som presvedčený, že môžeme opäť vyhrávať trofeje.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *