Pi. apr 19th, 2024

Patrice Evra sa narodil v Dakare, Senegal. Bol najmladším synom senegalského vežvyslanca vo Francúzsku, má sedem súrodencov. Do Francúzska sa presťahovali keď mal Patrice iba tri roky. Vyrastal na juhozápadnom predmestí Paríža Les Ulis, ktoré je asi 23 km vzdialené od centra a kde vyrastal aj napr. Thierry Henry.

Ako teenager vstúpil do mládežníckeho systému Paris Saint Germain, kde začínal ako rýchly útočník. Profesionálny kontrakt sa mu nepodarilo získať, no objavil ho skaut, ktorý mu ponúkol možnosť hrať za priemerný sicílsky klub Serie C, Marsala. Hrajúc ako útočník v 27 zápasoch skóroval 6 krát, pričom sa stal obžúbencom miestnych fanúšikov, ktorý ho prezývali Čierna gazela. Po tejto boli na spadnutie prestupy do Lazia či AS Ríma, no pre handrkovanie sa agentov z nich zišlo. V roku 1999 tak prestúpil do celku Serie B AC Monza. No tréner si mladého hráča nevšímal a takmer vôbec mu nedal šancu hrať.

O rok neskôr sa Evra vrátil do Francúzska, aby podpísal zmluvu s OGC Nice. V prvých západoch nastupoval na poste stredného útočníka. V zápase proti Lavalu však na jeho vtedajšieho zamestnávateža dožahla smola tožkých zranení, že Evra musel zaskakovať na ľavom beku posledných 15 minút. Išlo mu to tam tak dobre, že tréner Sandro Salvioni sa rozhodol v tomto experimente pokračovať, hoci sa to samotnému Evrovi vežmi nepáčilo. Takže aj napriek pretrvávajúcemu sporu medzi touto dvojicou, ktorý trval po zbytok sezóny, Patrice v novej pozícii zažiaril a bol vyhlásený za najlepšieho ľavého beka divízie a vyhradil si tento post pre seba.

Po dvoch sezónach v Nice už zaujal Evra Monaco natožko, že sa ho v roku 2002 rozhodli priviesť na Stade Louis II. Stal sa členom mladého obranného kvarteta spolu s menami Lucas Bernardi, Gael Givet and Julien Rodriguez. Pod vedením Didiera Deschampsa prežívalo Monaco výborné obdobie, ktoré vyvrcholilo účasťou vo finále Ligy Majstrov v roku 2004. Tam síce prišla prehra s Portom, no Evra predvádzal vynikajúce výkony pri neočakávanom úspechu svojho klubu a v ďalšej sezóne si už vyslúžil pozvánku do francúzskej reprezentácie.

V roku 2005 sa mu dostalo pocty, keď sa vo veku 23 rokov stal kapitánom Monaca, no nanešťastie Monaco sa v tej sezóne dostalo do Veľkej krízy, klub vypadol v kvalifikácii LM a v ligovej tabuľke sa pohyboval na spodných priečkach. To malo za následok aj Deschampsov koniec pri trénerskom kormidle AS a práve tento tréner mal najväčší vplyv na Evrov pokrok, ktorý v kráľovskom klube urobil. Neutešená situácia v klube ovplyvnila aj jeho reprezentačnú kariéru, keď žiadna pozvánka od Domenecha neprišla. Evra sa bezpochyby bál o svoje miesto v národnom tíme pred Majstrovstvami sveta a preto dal klubu jasne najavo, že by v prestupovom termíne január 2006 rád odišiel do iného klubu.

O Evru sa už niežko mesiacov zaujímali popredné európske kluby a teraz sa už len čakalo kde skončí. V tvrdej konkurencii nakoniec Patrica Evru získal United 10. januára 2006, len niekožko dní po podpise zmluvy s Nemanja Vidičom. Evrov príchod signalizoval, že Fergie chcel odbremeniť obranu United, ktorá bola dosť vyťažená kvôli dlhodobému zraneniu Gabriela Heinzeho.

Fergieho zaujala Evrova reputácia odhodlaného, útočne ladeného hráča známeho pre jeho spožahlivosť a rýchlosť. Rýchly a konštruktívny obranca, schopný hrať na kraji obrany alebo ľavom krídle, je bleskové výpady po „ľavej lajne“ a následné zakončenia sa stali výrazným faktorom úspechu Monaca v LM.

Milánsky Inter sa taktiež pokúšal získať jeho podpis, no jeho ponuku 3.5 milióna libier Monaco odmietlo. Do United sa sťahoval za sumu o 2 milióny vyššiu. Po podpise pre United Evra prezradil, že odmietol šancu prestúpiť do Arsenalu aj Liverpoolu, len aby mohol vystúpiť na Divadlo snov. „Liverpool a Arsenal sú skvelé kluby, no United to je úplne iná káva. Inter sa ma snažil v januári získať tiež, no pre mňa existoval jediný klub,“ povedal Evra.

Sir Alex Ferguson na margo Evrovho prestupu povedal: „Evru sme sledovali už nejaký ten čas. Každú sezónu sa zlepšoval, je rýchly, dobrý futbalista a kapitán Monaca. Patrica sledujem už dlhšiu dobu. V Monacu sa zlepšoval každým rokom. Je vežmi rýchly, prirodzený ľavák a dobrý futbalista. Pred začiatkom sezóny sme dramaticky zúžili káder a keďže Gabriel Heinze bude chýbať rok, takisto aj Quinton Fortune, potrebovali sme doplniť káder o ľavo-ladeného hráča.“

Evra si svoj debut odbil proti Manchestru City a do konca sezóny stihol za Červených diablov odohrať ešte 14 zápasov. Svoju kvalitu však začína poriadne ukazovať až po kompletnej letnej príprave pred sezónou 2006/2007. Fergie tak po návrate Heinzeho bude mať na výber, či na post ľavého obrancu pošle nepriechodnú stenu menom Heinze alebo neriadenú strelu typu Evra.

Meno: Patrice Evra
narodený: 15. mája 1981, Dakar, Senegal
prestúpil: 10. januára 2006 z AS Monaco (L5.5 milion)
debut: 15. januára 2006 proti Manchestru City (Premier League)
krajina: Francúzsko
číslo: 3
pozícia: ľavý obranca, v prípade potreby aj záložník, v príde ešte väčšej potreby aj útočník

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *