Udalosti, ktoré sa udiali na zápase Ligy Majstrov OSC Lille –Manchester United už obleteli svet. Je pravdou to, čo sa nám snažia nahovoriť francúzske média?
Celý zápas sprevádzali neočakávané udalosti tak na ihrisku ako aj v hľadisku. Pristavme sa najprv pri fanúšikoch United. Tých si už od príchodu na štadión začali podávať bezpečnostné zložky a zhabali fans United všetky transparenty bez výnimky, presné také isté ako mali domáci hráči.
Ďalším zaujímavým bodom je, prečo sa hral zápas na štadióne Lens a nie napr. v modernom Parku Princov? Hosťujúci fans boli umiestnený do 10 stôp vysokej klietky. A teraz to začne byť zaujímavé. Francúzski ťažkoodenci v jednom momentne použili na fans United slzný plyn pre „neprístojné správanie“ hosťujúcich fanúšikov, keď sa podľa nich niektorí snažili vniknúť na ihrisko. Vtedy ich nezaujímalo, že sa snažili dostať z tlačenice v klietke, do ktorej ich zavreli.
Je evidentné, že v tom priestore bolo viac žudí, ako je schopný poňať. A tu začínajú klamstvá prekrúcanie pravdy. Šéf bezpečnosti štadiónu v Lens Damien Vanoise vyhlásil pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL, že v tom sektore vôbec nebolo veža žudí a že sektor ani nebol plný a nikto nebol v tlačenici pritlačení na klietku. Reakcia francúzskych policajtov bola podľa neho absolútne adekvátna.
O niekožko hodín prišla ďalšia správa, tento krát priamo z Lille, ktoré za incident obviňuje Manchester United a jeho fanúšikov, z ktorých podľa nich dosť malo falošné vstupenky a to malo za následok, že v sektore pre hostí bol neprimeraný počet žudí. ZRAZU bol sektor plný!
Následkom zásahu polície (slzný plyn, pendreky) a natlačenia sa na klietku muselo byť niekožko fans United ošetrených, medzi inými aj strašia dôchodkyňa a školopovinné dievča. Na fanúšikov, ktorí sa boja o svoje zdravie treba slzný plyn?
Vo Francúzsku ale akoby zastal čas v 80-tych rokoch minulého storočia. Čakali, že prídu hooligans či rowdies? To nevedia ako štruktúra fans od tej doby zmenila? Po tragédii v Hillsborough, ktorá sa stala pred 18 rokmi, sa z podobnými problémami vysporiadali v Anglicku veľmi tvrdo. Po Taylorovej správe sa vsadilo na bezpečnosť, klietky boli okamžite zakázané, právomoci bezpečnostných pracovníkov a stewardov stúpli, zabezpečila sa najmä prevencia, aby sa takéto problémy na štadiónoch vôbec neobjavili.
Dobre, pripusťme, že sa objavili falošné vstupenky. Úlohou organizátorov je takých žudí vôbec nepustiť na štadión! Zamyslime sa, prečo už v Anglicku nemusia na vrcholovej úrovni domácich fanúšikov a fanúšikov hostí deliť klietky? Kedy sa niečo podobné stalo za posledné roky v Anglicku? Nestalo! Ale v Európe je to zrejme aj ďalej nutné, lebo táto vec sa na kontinente zanedbala. Stačí sa len pozrieť do Talianska. Napr. Friuli Stadium, na ktorom hrá zápasy Udinese, muselo ako bezpečnostné opatrenie opäť zaviesť klietky ako riešenie, zlé riešenie.
A to sme ešte nespomenuli, že fans domácich pravidelne celých 90 minút hádzali na fans hostí z hornej tribúny rôzne predmety od zapaľovačov až po mince. Garymu Nevillovi spôsobili menšiu ranu na tvári. Pripadé mi až smiešne sa teraz pristaviť k tomu čo sa dialo na trávniku, potom, čo po regulárnom góle Ryana Giggsa, tréner brankárov Lille nabádal svojich hráčov, aby odišli z ihriska. Neskôr to vysvetľovali, že išlo iba o protest, že vo francúzskej lige je to bežné, že po najbližšom prerušení hry sa ide protestovať! Protesty a štrajky išli Francúzom vždy dobre. Lille sa už dokonca aj podali oficiálnu sťažnosť proti gólu a údajne požadujú opakovanie zápasu. Patrí takýto klub do Ligy Majstrov? Oni sa idú sťažovať? Oni v nás vidia ďalší Feyenoord? Oni chcú nás vylúčiť z LM? Že ich hanba nefackuje.
Michel Platini, nový šéf UEFA, stojí pred prvý vážnym rozhodnutím. Potrestá Francúzov alebo Angličanov? Čo myslíte?