Po. júl 15th, 2024

Je tomu práve 7 rokov od najslávnejšej sezóny United a klubu sa odvtedy ani raz nepodarilo prebojovať čo i len do finále najprestížnejšej európskej súťaže. Je prirodzené, že už len traja z hráčov, ktorí si užili tú slávnu noc v Barcelone, sú stále v tom istom klube.

Peter Schmeichel

Tá noc v Barcelone bola, pre starého červenonosého internacionála, perfektným ukončením kariéry na Old Trafford. V lete prestúpil za novou výzvou do Sportingu Lisabon a okamžite zaznamenal dalšiu majstrovskú medailu do svojej kolekcie. Po dvoch sezónach v Portugalsku sa vrátil na chvížu do Aston Villy a Manchestru City pred ukončením kariéry, po ktorom začal pracovať ako spolukomentátor.

Avšak, momentálne vyzerá byť nadbytočný pre potreby BBC. Jeho syn je v kádri Man City a momentálne zbiera skúsenosti v Bury pri záchranárskych prácach.

Gary Neville

Stále v klube a momentálne kapitán teamu s už viac ako 500 štartmi za „A“ team za opaskom. Kapitánsku pásku prebral od Roya Keana ako stelesnenie ducha United a stal sa predmetom nenávisti pre niektorých mimo Old Trafford.

Je lepším hráčom ako bol v roku 1999 a ešte stále oblieka reprezentačný dres. Jeden z prvých, po ktorých siaha Sven Ericsson a hral excelentne na EURO 2004.

Ronny Johnsen

Úspešne vyhral súboj o post partnera v strede obrany pre Jaapa Stama, napriek tomu, že David May a Henning Berg mali takisto snahy nárokovať si o tento post. Tento Nór bol solídnym hráčom hoci zranenia zmarili nádeje na dlhú kariéru. V klube ostal do leta 2002 keď prestúpil do Aston Villy a potom tesne pred ukončením kariéry v roku 2005 do Newcastlu.

Jaap Stam

Jeden z najlepších nákupov Sira Alexa Fergusona. Holanďan bol pánom zadných radov, presne takým akých veľké teamy potrebujú. Ako by možno povedal Alan Hansen „rýchlosť, sila, agresivita, oddanosť…“ Stam to všetko ovládal a bol to šok, keď ho United predali v Auguste 2001 do Lazia.

Vravelo sa o tom, že Sir Alex Ferquson sa urazil za komentáre Stama v jeho autobiografii ale jeho odchod zabránil radosti fanúšikov vidieť obrannú os Ferdinand-Stam. Jeho výkony v Taliansku za Lazio a neskôr za AC Milan každopádne nedávajú za pravdu tým, ktorí tvrdili, že už bol za zenitom.

Denis Irwin

Dokonalý „Steady Eddie“. Tento Ír poskytoval klubu svoje ultra-profesionálne obranné kvality viac ako desaťročie. Odohral viac ako 400 zápasov v rokoch 1990-2002 a keď odišiel, poskytol Wolves ďalšie dve sezóny rovnakých spožahlivých upokojujúcich výkonov.

David Beckham

Sezóna 1998-99 urobila z „Becksa“ superstar. Keď sa vrátil z Majstrovstiev sveta kde bol kritizovaný za červenú kartu, pustil sa s vervou do klubových zápasov a vyťažil z toho úžasnú sezónu na pravej strane stredu poža. Už onedlho nato, jeho hviezda žiarila stále jasnejšie v teame Anglicka, keď dosiahol svoj vrchol v roku 2001 v zápase s Gréckom.

Beckhamova povesť hviezdy a jeho životný štýl vyústili v konflikt s jeho učiteľom až nakoniec v roku 2003 prestúpil do Realu Madrid. Po váhavom začiatku sa stal jedným zo stálych členov v neúspešnom teame. Real stále nevyhral žiadnu trofej odkedy je Beckham na Bernabeu.

Nicky Butt

Užil si svoj moment slávy pretože stredopoliari základnej 11, Paul Scholes a Roy Keane, museli finále pre tresty sledovať len z tribúny. Spolu s Nevillovcami, Beckhamom, Giggsom a Scholesom vytvoril „Zlatú“ mladú generáciu 90tych rokov. Nikdy sa mu nepodarilo pretlačiť do základnej osi Scholes-Keane v strede poža a nakoniec v roku 2004 odišiel do Newcastlu s vidinou viacerých príleľitostí v základnej zostave.

Nebol prvý ani posledný hráč ktorý márne hľadal stratenú formu na severovýchode a tak odišiel do Birminghamu k svojmu bývalému spoluhráčovi ale až po tieto dni to takisto nevyzerá na úspešný krok.

Ryan Giggs

V tejto sezóne prevládali obavy keď Sir Alex Ferguson bol nútený postaviť Ryana do stredu poža. Ale Ryan Giggs už predtým hral na každom poste v strede poža za United – nebolo tomu inak ani vo finále LM 1999, kvôli trestom Scholesa a Keana bol nútený hrať na pravej strane stredu poža aby sa Beckham mohol posunúť viac do stredu k Buttovi. Teraz je už „inventárom“ Old Trafford kde zozbieral úctyhodnú zbierku medailí od jeho premiéry v roku 1990.

Jesper Blomqvist

Posledný za zmienku stojaci podiel na úspechoch klubu zaznamenal tento Švéd práve vo finále LM. Onedlho potom zranenie vážne narušilo jednu z najsžubnejších kariér európskeho futbalu. Tento krídelník ostal v klube do roku 2001 keď ho United predali do Evertonu aby sa pokúsil vrátiť na stratenú kožaj. Ale zranenia bohužiaž pretrvávali a tak po zopár zápasoch prešiel do Charltonu ale bol nútený ostať mimo trávnikov.

V minulom roku sa pokúsil sa o comeback v domovskom Švédsku ale aj tento pokus zlyhal a napriek absolvovaniu mnohých liečebných procedúr to vyzerá, že jeho dlhý boj vyjde nazmar.

Dwight Yorke

Vytvoril brilantné duo s Andy Coleom, hoci vo finálovom zápase ani jeden z nich neskóroval. Sir Alex Ferguson pravdepodobne začal cítiť že jeho pracovné výkony a nasadenie začali klesať, pretože zanedlho sa stalo beľnou záleľitosťou, že Dwight začal vysedávať na lavičke a nakoniec v roku 2002 prestúpil do Blackburnu.

Nikdy sa skutočne nepresadil na Ewood a určite nie v Birmingham City, kam prišiel ako hráč Aston Villy, kde mu niektorý fanúšikovia nevedeli zabudnúť jeho minulosť. Od minulého leta sa stal hráčom novovytvoreného klubu Sydney FC a stal sa Oceánskym šampiónom s týmto klubom. Budeme ho mať možnosť vidieť hrať proti Anglicku na blížiacich sa MS 2006 v Nemecku v drese Trinidadu a Tobaga.

Andy Cole

Najdôleľitejší stroj na góly United počas jeho pôsobenia v klube, prestúpil do Blackburnu pred Yorkom v decembri 2001. Zastal si tam svoju prácu ale ostro sa pohádal s Graemom Sounessom a odvtedy odviedol dobré služby Fulhamu a momentálne Manchestru City.

Striedajúci hráči:

Dve z najslávnejších striedaní v histórii. Teddy Sheringham zaznamenal vyrovnávajúci gól, po tom čo ho z lavičky poslal na ihrisko Sir Alex Ferguson, aby zaznamenal ešte jeden gól na koniec jeho slávnej kariéry-ako sme si len mysleli, keďže jeho kariéra sa stále neskončila a v 40tich rokoch stále poskytuje svoje umenie v prospech West Hamu.

Ole Gunnar Solskjaer zaznamenal víťazný gól ako inak ako v jeho úlohe super-náhradníka. Hráč, ktorý je na Old Trafford veľmi obžúbený, bol sužovaný v nedávnych sezónach mnohými zraneniami ale stále dúfa vo svoj návrat na trávniky. Nedávno bol ocenený za svoju prácu novou zmluvou a vyzerá byť pravdepodobné, že bude aj naďalej budovať svoju kariéru na Old Trafford aj po skončení jeho hráčskej kariéry.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *