Pi. apr 19th, 2024

V sobotňajšom absolútnom šlágri 29. kola ako aj celej jarnej časti najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League 2008/09 sa na Old Trafforde zrodilo prekvapujúco vysoké víťazstvo FC Liverpool nad domácim Manchestrom United 4:1 (2:1). Zverenci trénera Rafaela Beníteza po tomto triumfe znížili náskok “červených diablov“ na čele tabužky na štyri body, aj keď ManU má ešte stále k dobru dohrávaný duel s FC Portsmouth. United prehrali v Premier League po dlhej 11-zápasovej sérii víťazstiev a od Liverpoolu dostali na Old Trafforde viac ako dva góly prvýkrát po tridsiatich rokoch. Mužstvo z mesta Beatles dokázalo po štvorgólovom koncerte proti Realu zaznamenať rovnaký počet presných zásahov aj v severozápadnom derby s Manchestrom.
Fergusonovi „diabli“ začali podľa očakávania náporom, zahrávali množstvo štandardných situácií a rohových kopov, no obrana dirigovaná slovenským stopérom Martinom Škrtelom a fínskym veteránom Samim Hyypiäm odolávala. To však platilo len do 22. min, keď prenikajúceho Park Ji-sunga nešťastne fauloval brankár Pepe Reina, ktorý potom nestačil na pokutový kop v podaní Cristiana Ronalda – 0:1. Už o necelých päť minút však bolo vyrovnané. Dlhý odkop od vlastnej bránky z kopačky Martina Škrtela podcenil Nemanja Vidič, loptu mu vypichol Fernando Torres a zoči-voči Edwinovi Van der Sarovi nezaváhal – 1:1. Španielsky kanonier zaznamenal 44. presný zásah v 74. zápase za „The Reds“. Po tomto okamihu sa hostia osmelili a viackrát sa dostali do sžubnej pozície. Tesne pred odchodom do kabín fauloval Patrice Evra prenikajúceho Stevena Gerrarda a výhodu jedenástky mali aj Liverpoolčania. Kapitán hosťujúceho tímu nezaváhal a poslal svoje mužstvo do výhodnej pozície – 1:2.
Počas prvých 20 minút druhého dejstva spustili domáci na FC Liverpool hromy – blesky, Rooney, Tévez či Ronaldo sa však nedokázali gólovo presadiť. Plány na zvrat zahatal po svojom ďalšom zaváhaní Nemanja Vidič, ktorý v 76. min fauloval prenikajúceho Gerrarda a hlavný arbiter Wiley ho poslal predčasne pod sprchy. Už o minútu na to zakrútil loptu z následného priameho kopu žavačkou Fábio Aurélio a Van der Sar vôbec nezareagoval – 1:3. Skazu zdecimovaného Manchestru dokonal v prvej minúte nadstaveného času striedajúci Andrea Dossena, pre ktorého to bol po presnom zásahu do siete Realu druhý gólový zápis v drese Liverpoolu.
Slovenský reprezentačný obranca Martin Škrtel podal opäť vynikajúci výkon takmer bez zaváhaní. Dvadsaťštyriročný stopér odohral celý duel a za svoj jediný nedovolený zákrok v celom dueli videl v 64. min žltú kartu.
Výsledok:
Manchester United – FC Liverpool 1:4 (1:2)
Góly: 23. Cristiano Ronaldo (z 11 m) – 28. F. Torres, 44. Gerrard (z 11 m), 77. Fábio Aurélio, 90.+ Dossena, ČK: 76. N. Vidič (Manchester), rozhodoval: Alan Wiley, 75 569 divákov
Zostavy:
Manchester United: Van der Sar – O´Shea, R. Ferdinand, N. Vidič, Evra – Carrick (74. Giggs) – Cristiano Ronaldo, Anderson (74. Scholes), Park Ji-sung (74. Berbatov) – Rooney, Tévez
FC Liverpool: Reina – Carragher, Hyypiä, ŠKRTEL, Fábio Aurélio – Mascherano, Lucas Leiva – Kuyt, Gerrard (90. El Zhar), Riera (68. Dossena) – F. Torres (81. Babel).