Po. júl 22nd, 2024

V sobotu bude FA posudzovať možnosť zavedenia elektronického systému pre posudzovanie sporných momentov na bránkovej čiare.

Konzervatívne Anglicko spraví ako prvé vo svetovom futbale výrazný krok k modernizácii prostriedkov objektívneho rozhodovania stretnutí najvyššej súťaže.

Na trávniky Premier League má namierené elektronický systém udomácnený na tenisových dvorcoch a dobre známy už aj fanúšikom ostrovného kriketu. “Jastrabie oko” by malo podľa návrhu bdieť na bránkových čiarach, aby pomohlo arbitrom pri riešení najpodstatnejšej futbalovej otázky: či bol alebo nebol gól. V sobotu projekt zavedenia technologickej novinky budú pred medzinárodným výborom Anglickej futbalovej asociácie v Manchestri prezentovať generálny sekretár Premier League Mike Foster a šéf rozhodcovskej komisie Keith Hackett.

Už teraz je jasné, že budú svoj zámer brániť pred silnou kritikou z radov odporcov odmietajúcich nahradiť žudský faktor technikou. “Podstata futbalu je o striežaní gólov. Preto sa pýtam, či by boli diváci prestížneho zápasu, ako je napríklad finále majstrovstiev sveta, spokojní, keby o jeho osude rozhodol neregulárny gól. Chceme, aby o výsledku rozhodovali fakty, nie názory,” konštatoval Hackett.

Vo videoprezentácii na podloženie svojho úmyslu použije moment z ligového stretnutia medzi Manchestrom United a Tottenhamom Hotspur spred dvoch sezón, keď brankár Roy Carroll zachytil loptu vyslanú Pedrom Mendesom za čiarou a gól napriek tomu neplatil. Iniciátori prevratnej zmeny sa netaja tým, že inšpiráciu čerpali najmä na tenisových zápasoch.

“Zamýšľame pripraviť alternatívny produkt, ktorý zúročí skúsenosti s “Jastrabím okom”, úspešne fungujúcim v tenise a krikete. Systém bude pracovať na báze prepojenia kamier na počítače a poskytne rozhodcom okamžitý priamy výstup bez výrazného prerušenia hry. Preto veríme, že takýto projekt spĺňa všetky dôležité kritériá pre citlivé skvalitnenie rozhodovania futbalových stretnutí,” dodal Hackett.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *