Pi. júl 12th, 2024

Že po zápase je každý generál? Nechcem aby to takto pôsobilo. Komentáre sa predsa píšu po zápase. A že nie som žiaden futbalový a novinársky odborník? Nie som, písal by som možno pre niektorý renomovaný denník. A profesionálne písať ani nie je mojou ambíciou. No znenazdajky som dostal ponuku zdieľať s vami svoj pohľad na futbalový svet a hlavne svet ManU. Neveľmi som rozmýšžal a prijal som. S tým, že sa nebudem tlačiť do násilných príspevkov o ničom, len aby som každý týždeň alebo každé 3 dni zapratal niekoľko riadkov na hlavnej stránke. Ale ak budem cítiť, že mám niečo povedať, alebo mi niečo bude leľať na srdci, s čím sa budem chcieť podeliť, tak sa s vami o to podelím.

Niečo málo k mojej kvalifikácii vyjadrovať sa k futbalovým témam:
Futbalu som sa „profesionálne“ ako hráč venoval asi 14 rokov. Na rôznych úrovniach, vrátane prvej dorasteneckej ligy. Na seniorskej úrovni kvôli štúdiu len 5. liga. Profesionálne v úvodzovkách preto, lebo to bolo vždy popri štúdiu, takže futbal mojim živiteľom nebol. Otec je futbalový tréner B kategórie, bol aj krajským trénerom mládeľe, bývalý prvoligový hráč (on ale aj na seniorskej úrovni). Futbal máme jednoducho v rodine, z čoho nemá radosť ani moja mama (ale je s tým zmierená) ani moja partnerka (na tom zmierení intenzívne pracujem).

Mnohí z vás ma poznajú z diskusií a vedia, že si nezvyknem dávať servítku pred ústa a nezakrývam si oči pred problémami, či potencionálnymi problémami. Verím, že môj pohľad na veci súvisiace z našim klubom prinesie niektorým uvoľnenie a niektorým možno nový rozmer pri pohľade na udalosti.
Keďže patent na múdrosť nemám (nevie niekto, kde by sa dal zohnať?), budem rád ak budete reagovať na moje postrehy a vyjadríte svoje pripomienky a názory.

Moja prvotina
Liverpool – Manchester United
O zápase po zápase.

A teraz už k zápasu. Match report robiť nebudem. Za ten ďakujem Julianovi. Bol vyčerpávajúci.
Čím začať? Asi, pre mňa, najväčším prekvapením. Nenastúpil Rio! Keďže som chvížku nemal prístup na net, nerozumel som tomu. Až neskôr som sa dozvedel, že Rio je zranený. veľká strata, tipoval som ho za strelca ako v poslednom zápase s Liverpoolom. No nič, aspoň konečne uvidím Vidica v celom zápase. Trochu som ostal prekvapený, že v základe sa objavil Richardson namiesto Parka. Žeby Alex chystal nejaký zaujímavý ťah? Ako sa ukázalo, nebol to práve najšťastnejší počin. A to už sa dostávame k hodnoteniu hráčov. Začnime pekne po poriadku:

Brána: Edwin, veľa roboty nemal, čo sa týka priameho ohrozenia, chytil výbornú hlavičku Kewela, ktorú vytesnil na roh. Bohužiaž po rohu sme inkasovali. Za gól nemohol. V druhom polčase mal jeden chybný zákrok a v prvom jedno nedorozumenie s Garrym, po ktorom odkopával do autu. Od brankára jeho formátu a fyzických parametrov, pri stereotypnej hre Liverpoolu na Croucha, by som od neho očakával viac zbierať vysoké lopty ísť do nich odvážnejšie a istejšie.

Obrana:
Garry Neville – červený kapitán. Odhliadnuc od jeho „červeného“ srdca, Garryho výkon bol v tomto zápase dosť chabý. Jednak nebol tou istotou v obrane akou zvykol byť a už ani dopredu to nie je to čo to bývalo. Pár výletov si urobil, ale nič výrazné z jeho strany. Hold, roky nezastavíš. Ak Alex plánuje ostať pri kormidle ManU (vraj stále áno), tak by sa mal rozhliadnuť po nejakom dôstojnom nástupcovi. Respektíve, trošku viac dôverovať Bardovi (Bardsleymu) a občas ho nechať hrať aj dôleľitejšie zápasy. Čím ale nechcem povedať, že dnes na to bol ten najvhodnejší match.
Wes Brown – už som ho videl hrať aj v lepšej forme. Mohlo to byť ale spôsobené aj tým, že nehral s Riom a na Nema si ešte len zvyká. Pri súbojoch s Crouchom by musel vyskakovať o pol metra vyššie, nemôže za to, že nevyrástol na 2 metre. Trochu chýbalo taktické postavenie a obranu si mal rozhodne on dirigovať. Čaká sa to pri neúčasti Ria od neho. Ale ku cti mu slúži, že napriek výškovej prevahe Croucha sa s nim púšťal do súbojov nebojácne, čoho dôsledkom bolo aj rozbité obočie Liverpoolskeho dlháňa pri ich vzájomnom strete hlavami. Čím ale nechcem povedať, že mám radosť so zakrvaveného basketbalistu ale, že sa Wes dokázal vytiahnuť až tak vysoko a ustáť súboj bez ujmy na zdraví.
Nemo – neviem aký máte vy z neho pocit, no ja mám pocit, že sa nám moc nechytil. Áno, mal svetlé momenty, ale občas na mňa pôsobí dosť stratene. Ako nejaký pozorovateľ, ktorý netuší, čo sa okolo neho deje. Je možné, že je anglická hra preňho prirýchla. Aspoň zatiaž. Ostáva nám len dúfať, že si zvykne. Nechýbalo veľa a mohol inkasovať červenú kartu.
Silvestre – nič extra. Ani slabé ani dobré. Bol tam, výraznú chybu neurobil, dopredu nič nevytvoril.

Stred poľa:
Ronaldo – začal veľmi dobre. Bol aktívny, dobrý ťah na bránu, kžučky jeden na jedného vychádzali, prípadne boli prerušené faulami. Postupne sa ale vytratil. Snahu mu však nemožno uprieť. Skúšal to sprava, zžava, no bezúspešne.
Richardson – veľmi zle. Nepáčil sa mi. Nič nevyprodukoval (ak pominiem pokazené prihrávky), bol neviditeľný a prakticky zbytočný. To len zvýrazňuje našu slabinu v strede poža.
Fletcher – že hral Darren som si všimol až keď išiel z ihriska. Len tožko k jeho výkonu. Plati to isté, čo som písal o Kiearnovi. Stred poža je slabina.
Giggsy – veľa toho nenavymýšžal, snažil sa, bojoval, no takisto, žiadna myšlienka, nič prekvapujúce. Hral ale na svojom neobvyklom poste v strede poža, teda nie zo svojej žavej strany. Ale taký hráč by sa s tým mal vyrovnať a navyše nebolo to prvý krát. Navyše urobil zbytočný faul po krátkom rohu súpera, ktorý mohol byť kľudne písknutý ako penalta.

Útok:
Rooney, Ruud – veľké sklamanie pre mňa. Musím hodnotiť spolu, keďže by táto dvojica mala byť najnebezpečnejší tandem v Anglicku. No ďakujem pekne. Potrebovali by viagru aby získali akú takú potenciu v predu. Rooney je pre mňa o to väčšie sklamanie, že sa zvykol výraznejšie zapájať aj do tvorivej fázy. Takmer vôbec nebol nebezpečný. Že Ruud už nie je postrach počas zápasu, a že čaká na svoju príleľitosť v anonymite, sme si už zvykli. Ale tá príleľitosť dnes neprišla. Jednak mal slabú podporu stredopoliarov, jednak si nič sám nevytvoril. Ale už si začíname zvykať.

Striedajúci:
Striedajúci Saha – hru oživil, ale do nejakej šance sa nedostal. Časom upadol do podpriemeru ako zbytok mužstva.
Smithy – veľa toho neodohral a k tomu ešte sa aj vážne zranil. Ostáva mi len popriať mu skoré uzdravenie. Aj keď podľa správ o zranení to vyzerá, že také skoré asi nie. Ďalšia rana do našej už aj tak dosť zdecimovanej zálohy.
Park – prišiel už vlastne po zápase.

Odohrali sme veľmi zlý zápas. Nebudem tvrdiť, že ma netrápi výsledok, ale určite ma viac trápi zlá hra nášho teamu. A to nie prvý krát v tejto sezóne. Znovu si neodpustim poznámku smerom k Alexovi Fergusonovi. Za to, že sme na tom tak zle najmä v stredovej formácii, je zodpovený hlavne on. Neobstoja ani výhovorky na početné zranenia. Ani v plnej sile naša hra dopredu zo stredu poža nevyzerala dobre a aj na pomerne vydarené výkony Scholesa sme si museli počkať. A potom sa zranil. Postavil Richardsona napriek tomu, že Park ma predsa len väčšie skúsenosti v ťažkých zápasoch v drese PSV, takisto v posledných zápasoch nehral zle. Navyše, pri tej mizérii akú máme čo sa týka tvorivosti, prečo už dávno nezapracoval Rossiho? Vyzerá byť ďaleko tvorivejší ako Richardson, a Alex sám potvrdil, že Rossi má skvelú futbalovú inteligenciu. Aké výkony ešte od neho chce v rezerve aby ho už konečne začal stavať? Kľudne by mohol nastupovať na Scholesyho mieste. Ako je možné, že také veľké mužstvo ako ManU sa na jeden z vrcholov sezóny pripraví tak zle? Veď Liverpool vôbec nebol výrazne nebezpečný, stále hrajú sterotypne svoju hru na Croucha. Gerrarda tieľ moc nebolo vidieť, hrali pozorne v obrane. Kde je tá naša povestná obranná sieť z minulých sezón? Načo tam je Queiroz? Verejne deklarovaný záujem o už jediné dve možné trofeje v tejto sezóne sme tak jednoducho pustili a ostáva nám už len jedna možnosť. Vyhrať tú najmenej cenenú. Ak sa nám na budúcu nedeľu podarí poraziť Wigan, tak sa budeme musieť uspokojiť s Carling Cupom. Mužstvo, ktoré je na druhom mieste na svete v zárobkoch, mužstvo, ktoré sa pýši najvačším počtom fanúšikov na svete, mužstvo mnohých legiend…..Nie každá sezóna je vydarená, to je jasné, lenže toto nie je prvá sezóna, kedy sa výrazne trápime. Nemá to byť nekrológ, len dôvod na zamyslenie. Jeden zápas ešte nemusí o ničom svedčiť. Ale toto nie je prvý zápas, toto mal byť kžúčový zápas. Je najvyšší čas sa tým zaoberať a v lete najvyšší čas konať. Inak môžme hravo dopadnúť ako kanonieri z Arsenalu (a to oni stále hrajú Champions League).
Jedna veta za všetky: 85 rokov sme neboli na tom tak zle aby sme prehrali s Liverpoolom v FA Cupe!!! To predsa musí o niečom svedčiť.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *