St. okt 9th, 2024

Dnes by sa dožil 97–rokov legendárny Sir Matt Busby. Jedna z najväčších, ak nie najväčšia postava v dejinách Manchesteru United.

Pred tribúnou East Stand na Old Trafforde stojí socha Sira Matta Busbyho. Veľa ľudí okolo neho prechádza každým hracím dňom a možno si ani neuvedomujú, že bez neho by tam neboli. Pravdepodobne by podporovali nejaký iný tím. Úspech Sira Alexa Fergusona urobil z Manchestru United Goliáša svetového futbalu, no stavať mohol jedine na legendárnych Busbyho základoch.

Busby je ten muž, ktorý urobil Manchestru United celosvetové meno v 50-tych rokoch 20. storočia. Založil futbalovú ideológiu klubu, jeho hráčsky štýl a a filozofiu počas tvorenia dvoch najslávnejších anglických tímov vôbec.

Narodil sa v Orbistone, Lanarkhire, či aj Busby bol kúsok kameňa z legendárnej skaly ako iní škótske manažérske legendy – Bill Shanky, Jon Stein a samozrejme, Sir Alex Ferguson.

Ako hráč hral na pozícii defenzívneho záložníka, za škótsku reprezentáciu nastúpil raz v roku 1933 a v nasledujúcom roku vyhral FA Cup ako hráč Manchestru City. Je ironické, že ako hráč hral Busby za najodvekejších rivalov United – Manchester City 1929-1936 a za Liverpool 1936–1939. Je hráčska kariéra bola prerušená vypuknutím druhej svetovej vojny, v ktorej slúžil vo vojenskom výcvikovom stredisku.

V roku 1945 mu v mladom veku 36 rokov ponúkli prácu v trénerskom zbore na Anfield Road. Našťastie to odmietol a prijal ponuku stať sa manažérom Manchestru United. Bola to odstrašujúca úloha, keďže klub sa nachádzal v dezolátnom stave. Old Trafford bol ťažko poškodený následkom leteckých náletov počas druhej svetovej vojny a tím bol slabý, za posledných 15 rokov takmer nič nedosiahol a v prvej divízii mu patrila 14. priečka.

Je fér povedať, že v tom čase bol Manchester United ako dnes Sheffield Wednesday či Manchester City. veľký severo–anglický klub s potenciálom, ktorý nenaplňuje a nie je podporovaný a uznávaný pomimo vlastného mesta. United nevyhrali žiadnu trofej od roku 1911, čo už bolo presne 34 rokov. V tom čase vládol v Anglicku neochvejne Arsenal, ktorý vyhral v 30-tych rokoch 4 tituly v rade.

Busby sa rozhodol to zmeniť. Tento Škót veril v útočný voľne plynúci futbal, chcel, aby bol jeho tím nie len úspešný, ale aby aj bavil dav. Táto sa snaha sa snažila položiť základy štýlu United až do dnes. Po vojne hrali United tri roky na Maine Road, keďže Old Trafford bol v rekonštrukcii. Tak ako sa menil štadión, tak sa menila aj tvár mančaftu. Založila sa politika mládeľníckeho systému a skautský systém a rozšíril a reorganizoval. Dômyselným plánovaním a múdrymi nákupmi Busby vytvoril tím, ktorý sa v 1948 dostal do finále FA Cupu, v ktorom porazil Blackpool 4-2.

Za United vtedy hrali prví z velikánov predvojnového ako Carey, Mitten, Pearson či Rowley. Od tohto úspechu sa United po niekoľkých sezónach na 2. mieste v roku 1952 dočkali vytúženého titulu, za ceste za ktorým strelili veľké množstvo gólov… ale o tom až nabudúce.

Séria článkov o Sirovi Mattovi bude pokračovať.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *