Po. júl 22nd, 2024

Severné Írsko povedalo v sobotu posledné Zbohom! svojmu milovanému hrdinovi a bývalému vynikajúcemu futbalistovi Manchestru United Georgovi Bestovi. Futbalovú legendu pochovali vo východnom Belfaste v malom protestantskom kostole vo štvrti, kde kedysi zlepšoval svoju techniku kopaním si lopty o jednu zo stien tehlových domov. Rozlúčka sa konala v malom kruhu rodiny, ale to čo sa dialo na slávnostnom sprievode, pripomínalo pohreb významného štátnika. Tisícky ľudí sa prišli s Bestom rozlúčiť a vzdať mu hold na zámok Stormont, ktorý je sídlom severoírskeho parlamentu. V Stormonte bola vystavená truhla s Bestovými pozostatkami. Štátne vlajky boli zvesené na pol žrde a aj proanglickí lojalisti dokonca zmazali zo stien militantné fresky typické pre ulice Belfastu. Pre pohreb prerušil svoje vysielanie aj prvý kanál BBC, v priamom prenose udalosť víkendu v Británii prenášali všetky národné spravodajské televízie. Okolie trasy smútočného sprievodu lemovali tisíce ľudí, mnohí boli na svojich miestach aj napriek silnému dažďu od skorého rána.
Best zomrel 25. novembra vo veku 59 rokov. Mnohí ho považujú za najlepšieho futbalistu, aký sa kedy na Britských ostrovoch narodil. V posledných rokoch však mal problémy s alkoholom.
Pohreb sa začal v dome Bestovho otca. Následne truhlu zahalenú do šálov severoírskej reprezentácie a Manchestru United i dresov s Bestovou sedmičkou, posypanú množstvom kvetín previezli do Stormontu. Počas slávnostnej verejnej rozlúčky v sídle parlamentu spomínali na Besta priatelia, lekári, kňaz, jeho syn i sestra. Všetci povedali nejaký príbeh z jeho osobného alebo futbalového života, chválili jeho talent a umenie, oslavovali ľudské kvality, jeho humor a rozprávali aj o Bestovom súboji s alkoholom. Z úst rečníkov plynuli slová, ktoré splnili Bestovo posledné želanie, aby si ho ľudia pamätali najmä pre jeho hru. Na rozlúčke nechýbala elita britského futbalu, vrátane trénera Manchestru United Alexa Fergusona, kouča reprezentácie Svena Görana Erikssona, či niekdajšieho skvelého hráča Denisa Lawa. Nechýbali ani jeho bývalé manželky Angie a Alex, či jeho posledná partnerka Ros. Po viac ako hodinovom obrade nasledoval prevoz na cintorín, kde Bestovo telo pri súkromnom obrade uložili do hrobu vedža jeho matky.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *