Št. apr 25th, 2024

Futbalisti Manchestru United sa stali prvými finalistami tohtosezónnej edície najprestížnejšej európskej klubovej pohárovej súťaže Ligy majstrov. Obhajcovia trofeje si v čisto anglickom semifinálovom dvojzápase suverénne poradili s Arsenalom Londýn, keď na minulotýždňové domáce víťazstvo 1:0 nadviazali utorňajším večerným hladkým triumfom 3:1 v odvete na Emirates Stadium. Dva presné zásahy “červených diablov” v Londýne zaznamenal Cristiano Ronaldo, jeden gól pridal Park Ji-sung. Za domácich korigoval z pokutového kopu Robin Van Persie. Hostia prišli o vylúčeného Darrena Fletchera, ktorý vo finále nemôže nastúpiť.
“Všetci mohli vidieť, že Fletcher pri svojom zákroku na Fabregasa zasiahol loptu. Je to veľmi nešťastný okamih, keďže sa proti tomu ani nemôžeme odvolať. Rosetti to jeden z najlepších rozhodcov. Možno, keď si to ešte raz pozrie, usúdi, že urobil chybu, no už sa s tým nedá nič robiť. Teraz ešte neviem, aká bude naša zostava vo finále, no Fletcher by v nej rozhodne nechýbal, ak by mohol hrať,” povedal na margo sporného momentu pre BBC kouč ManU Alex Ferguson.
Zverencov tohto škótskeho lodivoda delí už len jediné víťazstvo od zisku druhej trofeje v Lige šampiónov v rade, čo sa od roku 1992 žiadnemu tímu nepodarilo. Vo finále európskeho pohára č. 1, ktoré je na programe v stredu 27. mája na Olympijskom štadióne v Ríme, sa ManU stretne s lepším z dvojice FC Chelsea – FC Barcelona.
Arsenal v Lige majstrov až do utorňajšieho večera neprehral 24 domácich stretnutí v rade, United však túto sériu prerušili v tom najnevhodnejšom okamihu pre “kanonierov”. Londýnčania držali na Emirates Stadium aj dlhú šnúru bez inkasovaného gólu, ktorú Park Ji-sung pretrhol na méte 522 minút.
Úctyhodná séria Manchestru naopak stále trvá, mužstvo z Old Traffordu neprehralo v LM už 25 zápasov a navyše neinkasovalo v ostatných piatich stretnutiach na pôde súpera vo vyraďovacej fáze tejto súťaže. United boli vo svojom 11. semifinále v európskom pohári č. 1, po štvrtý raz postúpili do finále, pričom všetky účasti v rozhodujúcom dueli dokázali pretaviť na zisk “ušatej” trofeje.
Výsledok utorňajšieho odvetného stretnutia semifinále futbalovej Ligy majstrov 2008/2009:
Arsenal Londýn (Angl.) – Manchester United (Angl.) 1:3 (0:2) – prvý zápas: 0:1, do finále Ligy majstrov 2008/09 postúpil Manchester United
Góly: 76. Van Persie (z 11 m) – 11. a 61. Cristiano Ronaldo, 8. Park Ji-sung, ŽK: 69. Nasri, 81. Adebayor, 86. Eboué (všetci Arsenal), ČK: 75. Fletcher (Manchester), rozhodoval: Roberto Rosetti (Tal.), 58 000 divákov
Zostavy:
Arsenal Londýn: Almunia – Sagna, K. Touré, Djourou, Gibbs (46. Eboué) – Fabregas, A. Song, Nasri – Walcott (63. Bendtner), Van Persie (79. Vela) – Adebayor
Manchester United: Van der Sar – O’Shea, R. Ferdinand, Vidič, Evra (65. Rafael da Silva) – Fletcher, Carrick, Anderson (63. Giggs) – Cristiano Ronaldo, Park Ji-sung – Rooney (66. Berbatov)
Arsenal, ktorý musel doháňať jednogólový náskok Manchestru z prvého zápasu, začal odvetu náporom a vo vežkej eufórii. Na opačnej strane však vyšla hosťom hneď prvá akcia. Po Ronaldovej spätnej prihrávke sa v 8. min nešťastne pošmykol domáci obranca Gibbs a Park Ji-sung otvoril skóre – 0:1. “Kanonieri” sa ešte nestihli spamätať z prvého úderu a o tri minúty už prišiel ďalší. Navrátilec po zranení Van Persie fauloval Cristiana Ronalda a portugalský krídelník potrestal z priameho kopu z 35 metrov zlé postavenie domáceho brankára Almuniu – 0:2. Zaskočený Arsenal musel v tej chvíli streliť na prípadný postup do finále už štyri góly, čo sa proti fantasticky pracujúcemu Manchestru zdalo ako nadľudská úloha. V 17. min mohol Ronaldo zvýšiť už na 3:0, jeho pokus spoza šestnástky však Almunia končekmi prstov vyškriabal na rohový kop. V ďalšom priebehu prvého polčasu United kontrolovali hru a dostávali sa aj do ďalších šancí, naopak, Londýnčanov takmer k ničomu nepustili.
V prvých minútach druhého dejstva sa obraz hry nezmenil. V 53. min opäť pohrozil Ronaldo, svoj výborný výkon však podčiarkol druhým gólom až o osem minút neskôr. Po Fabregasovom rohu sa lopty zmocnil práve portugalský reprezentant, po akcii Park Ji-sunga s Rooney sa k nej, tentoraz už v hosťujúcej šestnástke, znovu dostal a po šprinte takmer cez celé ihrisko nekompromisne prekonal Almuniu – 0:3. V závere dokázal zdecimovaný Arsenal aspoň znížiť. V 75. min Fletcher fauloval prenikajúceho Fabregasa a nariadený pokutový kop bezpečne premenil Van Persie – 1:3. Za spomínaný nedovolený zákrok videl Fletcher z rúk hlavného arbitra Rosettiho červenú kartu a vo finále proti jednému z dvojice Chelsea – Barcelona si nezahrá.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....