Po. apr 22nd, 2024

Jeden z najdlhších a najkomplikovanejších obchodov v anglickom futbale je vyriešený a Carlos Tevez je pripravený prestúpiť z West Hamu do Manchesteru United.

Celá záležitosť bola podaná na najvyší súd 22. augusta, ale jednania medzi WHU a Carlosovím táborom mali zabrániť tejto ceste.

Po mesiacoch zložitých vyjednávaní sa zdá asi najsledovanejšia futbalová kauza vyriešená.

Prečo bol Tevezov prestup taký komplikovaný ?

Pretože Media Sports Investment (MSI) a Just Sports Inc, ktoré vlastnili hráčove ekonomické práva a West Ham, ktorý držal hráčovu registráciu sa nevedeli dohodnúť na výške kompenzácie, ktorú klub potrebuje za uvožnenie hráča.

A tiež Premiere League potrebovala byť spokojná so sumou natožko, aby dokázala že to bol West Ham a nie MSI, kto vlastnil hráčovu registráciu.

Ukázalo sa, že L2 milióny sú prijateľné pre všetky 3 strany.

Prečo šiel Tevez do ManUtd na hosťovanie a nie na prestup ?

Podobný obchod sa udial s Liverpoolom keď jeho argentínsky spoluhráč Javier Mascherano prestupoval z West Hamu.

Je to komplikovaná formulka ktorá zaisťuje, že klub a MSI neporušujú pravidlá Premier League o vlastníctve tretích strán.

Ale dohoda obsahuje klauzulu, ktorá ponúka zmenu v pernamentný prestup v roku 2009.

Kožko by mohol ManUtd zaplatiť ?

Žiadne čísla ešte neboli zverejnené, ale Tevez môže stáť viac ako L4 milióny ročne.

Čiastka za prestup by sa mohla pohybovať okolo L25 miliónov, ktoré bude musieť ManUtd zaplatiť.

Kto dostane peniaze z obchodu ?

Zástupca MSI Kia Joorabchian vyjednával podmienky obchodu s Manchestrom United, ktorý by mal byť uzavretý už tento víkend.

Firma môže očakávať jednorázovú platbu v hodnote L5 miliónov. West Ham dostane L2 miliónovú kompenzáciu. MSI tiež bude profitovať z prípadného prestupu hráča.

Môže tento výsledok popierať tvrdenia West Hamu, že odstránili dohodu o vlastníctve tretej strany teda s Tevezovým táborom ?

Za normálnych okolností je to predávajúci klub, ktorý získa peniaze za prestup, ale toto nie je bežný kontrakt.

West Ham trval na tom, že uvožnenie Teveza je rozhodnutie klubu a časť z ich kompromisného návrhu s MSI hovorí, že všetky právne akcie sú mimo.

Premier League môže akceptovať obchod, iba keď jej právnici potvrdia že preukázateľne to bol West Ham, kto rozhodol o uvožnení Teveza a nie MSI.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *