Št. mar 28th, 2024

Ak platí, že všetko dobré má svoj koniec, potom to s určitosťou môžeme povedať o Busbyho prvej povojnovej dobe na úsvite 50-tych rokov 20. storočia.

Nezhody v kabíne viedli k rozpadu tímu, ktorý v roku 1948 vyhral FA Cup. Johnny Morris odišiel do Derby County a Charlie Mitten poskytol svoje kúzla na krídle Kolumbii. Niektorí fanúšikovia United sa báli straty hviezdnych hráčov takého kalibru, no tí čo verili Busbymu, boli skoro odmenení.

veľký Busbyho plán bol podporovať mladíkov, ktorých zverboval a vychovával na konci 40-tych rokov. Jackie Blanchflower a Roger Byrne boli prví, ktorí sa objavili a dostali pomenovanie od novinárov “Babes”. Počas ich debutu v sezóne 1951/52 vyhral United ligu prvý krát od roku 1911.

Byrne, vtedy 21, hral veľkú úlohu v úspešnom ťažení. V sezóne nastúpil v 24 zápasoch, vrátane posledných šiestich, ktoré odohral na pravom krídle a zaznamenal v nich sedem gólov. Potom sa vrátil na svoj tradičný post ľavého obrancu. Od februára 1954 sa stal na štyri roky kapitánom mužstva.

V sezónach 1955/56 a 1956/57 dvíhal Byrne, ako kapitán mladého tímu, nad hlavu opäť trofej za víťazstvo v domácej súťaži. Okrem neho v tíme pravidelne nastupovalo niekožko produktov Busbyho mládeľníckej akadémie. Eddie Colman, Mark Jones a David Pegg využili aj svoje skúsenosti s mládeľníckym FA Cupom, ktorý United vyhral 5-krát v rade od jeho založenia v 1953.

Napriek tomu, nie všetky mladé talenty boli z domácej liahne. Manažér United bol šťastný, že mohol vhupnúť na transferovú burzu v marci 1953. Za 29 000 libier získal Tommyho Taylora, vyhláseného útočníka z Barnsley. Ukázal sa ako skvelá posila, keďže góly neprestal dávať ani v United a anglickej reprezantácii. Ďalší veľký transfer privial do Manchestru Harryho Gregga z Doncaster Rovers. Suma 23 000 libier sa stala toho času svetovým rekordom za brankára. No boli to dobre použité peniaze, keďže Gregg sa okamžite stal jednotkou v United a pravidelne reprezentoval aj Severné Írsko.

Ďalší mladý muž, ktorý exceloval vo svojom klube a aj krajine, bol Duncan Edwards. Silný, talentovaný, atleticky dobre pripravený, to bol mladík z Dudley, ktorého debut v prvom mužstve United nemohol Busby dlho odkladať. V apríli 1953 sa stal najmladším hráčom, ktorý kedy nastúpil v prvej divízii. Mal vtedy 16 rokov a 185 dní.

Jeden zápas, ktorý ukončil novú éru Busby Babes, bol iný, výnimočný. Bol to zápas proti Arsenalu na Highbury 1.februára 1958. Pred hľadiskom, v ktorom bolo 63.578 žudí, porazili the Reds the Gunners v deväťgólovom thrilleri 5-4. Góly zaznamenali Edwards, Taylor (2), Bobby Charlton a Dennis Viollet.

Čo je na tom najsmutnejšie, zápas, ktorý bol ich hádam najlepším zápasom na anglickej pôde, bol posledným zápasom vtedajšieho kádra Manchestru United. Z Highbury Babes odleteli do Európy, kde sa v druhom pokračovaní zápasu EPM stretli s Červenou hviezdou Belehrad. Opäť vyhrali 5-4, tentoraz celkovým skóre. No cestou domov ich oslavy prerušila tragédia.

6.februára 1958 si na letisku v Mníchove doplnilo lietadlo palivo. No po následnom vzlietnutí na stroj zrútil na zem. Pri tejto tragédii zahynulo 22 žudí, vrátane siedmych hráčov – Byrne, Colman, Jones, Pegg, Taylor, Geoff Bent a Liam Whelan. Duncan Edwards podľahol zraneniam po 15 dňoch v nemeckej nemocnici. Stal sa tak ôsmym hráčom, ktorý prišiel o život.

Klub, mesto Manchester a anglický futbal následne zahalilo dlhé obdobie smútku a vyzeralo to byť nepredstaviteľným, že sa United ešte niekedy vôbec spamätá z tejto desivej katastrofy.

Ale Matt Busby sa za pomoci doktor dostal zo svojich šrámov a tým pádom sa vrátil United späť aj ako tím. Spoločne s asistentom Jimmym Murphym dostali mužstvo do filáne FA Cupu v máji 1958. Vo Wembley prehrali s Boltonom Wanderers, 12 mesiacov potom, čo prehrali vo finále s Aston Villou.

V nasledujúcej sezóne obsadili the Reds v domácej súťaži druhé miesto. No odvtedy bolo mužstvo opäť v prechodnej fáze a Matt Busby začal budovať ďalší skvelý tím pre nasledujúcu skvelú dekádu.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *