So. jún 22nd, 2024

Anglický futbalový veľkoklub Manchester United si 10. februára v ligovom zápase s mestským rivalom Manchester City pripomenie päťdesiate výročie tragického nešťastia, keď pri páde lietadla 6. februára 1958 zahynulo 23 z celkového počtu 44 pasažierov, z toho 8 hráčov ManU. Lietadlo malo nehodu po krátkom medzipristátí a doplnení paliva po zápase s Crvenou Zvezdou Belehrad. Medzi tými, ktorí prežili a dokázali sa vrátiť na trávnik ako aktívni hráči, bol aj Sir Bobby Charlton, ktorý sa neskôr stal legendou United.
Predstavitelia ManU odmietli pred blížiacim sa zápasom zmenu programu spomienky na tragickú udalosť. Oficiálny fanklub Manchestru City totiž adresoval United žiadosť, aby sa plánovaná minúta ticha nahradila potleskom, pretože sa obávajú, že niektorí podporovatelia City by pietnu udalosť mohli zneuctiť. Hovorca United Phil Townsend vyhlásil, že plány sa meniť nebudú a dodal: “Je to vážna udalosť. Nemyslíme si, že aplauz by bol najvhodnejším spôsobom, ako si uctiť smrť 23 ľudí.”
Vedenie Manchestru City zaslalo svojim fanúšikom, ktorí sa chystajú na zápas, otvorený list, v ktorom ich žiadajú, aby nepoškodili dobrú povesť klubu. “Červení diabli” na počesť obetí nešťastia známeho ako “Mníchovská letecká tragédia” odohrajú spomínaný zápas v dresoch, v akých hrávali v päťdesiatych rokoch. Okrem toho, že mestské derby je na programe štyri dni po smutnom výročí, pri tragédii zahynul i bývalý brankár City Frank Swift, ktorý sprevádzal hráčov United ako novinár. “Mníchovská tragédia nebola len o Manchestri United. Zasiahla životy 23 rodín obetí a aj tých, ktorí síce prežili, nikdy už však nemohli hrať futbal. Toto nešťastie spojilo mesto v smútku,” povedal vo štvrtok výkonný riaditeľ ManU David Gill.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *