Pi. mar 29th, 2024

V šlágri víkendového programu 4. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League 2008/09 zvíťazil na Anfield Road domáci FC Liverpool nad úradujúcim ligovým majstrom Manchestrom United 2:1 (1:1). Celý zápas v drese “The Reds” odohral opäť stabilný pilier defenzívy päťnásobného európskeho šampióna ako aj slovenskej reprezentácie Martin Škrtel, ktorý v stopérskej dvojici s kapitánom Jamiem Carragherom podal výborný výkon a až na situáciu z 3. min, keď Reinu prekonal Tévez, sa im spolu podarilo ubrániť nebezpečných útočníkov hostí.
Liverpool po siedmich ligových dueloch konečne strelil svojmu veľkému rivalovi gól, aj keď rovnako ako o ten posledný v Premier League zo septembra 2004 sa aj tentoraz postaral Manchester. Pred štyrmi rokmi si dal nepopulárneho “vlastenca” John O´Shea, tentoraz ho na Anfield Road napodobnil v 26. min Wes Brown. Víťazný presný zásah zaznamenal v 77. min striedajúci Ryan Babel. Hostia dohrávali v závere bez vylúčeného Nemanju Vidiča.
Zverenci trénera Rafaela Beniteza sa zásluhou zisku troch bodov dostali minimálne na niekoľko hodín na čelo tabuľky Premier League. Po štyroch dueloch majú Liverpoolčania na konte desať bodov za tri víťazstvá a jeden nerozhodný výsledok. Manchester má po sobote o šesť bodov menej, avšak jeden duel k dobru.
Španielskemu koučovi na lavičke mužstva z mesta Beatles sa vôbec po prvý raz podarilo v ligovom dueli zdolať Manchester United vedený Alexom Fergusonom.
Výsledok:
FC Liverpool – Manchester United 2:1 (1:1)
Góly: 26. Brown (vlastný), 77. Babel – 3. Tévez, ČK: 90. N. Vidič (Manchester), rozhodoval: Howard Webb, 44 192 divákov
Zostavy:
Liverpool: Reina – Arbeloa, ŠKRTEL, Carragher, Fábio Aurélio – Mascherano (87. Hyypiä) – Benayoun (68. Gerrard), Xabi Alonso, Riera (72. Babel) – Kuyt, Robbie Keane
Manchester: Van der Sar – Brown, R. Ferdinand, N. Vidič, Evra – Carrick (46. Giggs) – Rooney, Scholes (66. Hargreaves), Anderson – Berbatov, Tévez
Už v 2. min nastrelil bulharský útočník Dimitar Berbatov pri svojej premiére v drese United v domácej šestnástke ruku Škrtela, no jedenástka sa nepískala. Hostia sa o minútu predsa len tešili z vedúceho gólu – práve Berbatov našiel z pravej strany cez Carraghera spätnou prihrávkou Téveza, ktorého nepokryl Mascherano a útočník “červených diablov” pohotovo ponad padajúceho Škrtela nedal Reinovi šancu – 0:1. Aj v nasledujúcich momentoch boli lepší hráči Manchestru. Zo strany Liverpoolu zavelil do útoku v 12. min Holanďan Kuyt, jeho doráľku z troch metrov však zlikvidoval predtým chybiaci Van der Sar. Od tohto okamihu začali “The Reds” na trávniku dominovať. Ich snaha priniesla ovocie v 26. min – center Xabiho Alonsa tečoval Evra, Van der Sar zbytočne vybehol, loptu vyrazil len do nôh vlastného spoluhráča Browna, od ktorého putovala pod dohľadom Rieru za bránkovú čiaru – 1:1. Už o dve minúty mohol opäť rozradostiť hostí Tévez, z niekoľkých metrov však prestrelil. Až do konca prvého polčasu mala hra vynikajúci spád, no do vyloženej šance sa ani jedno z mužstiev nedostalo.
Po zmene strán začali pred vypredaným hľadiskom Anfield Road lepšie domáci, aj keď prvú vážnejšiu strelu vyslal v 53. min Scholes.O tri minúty na to Keane našiel výborne za obranou Benayouna, Van der Sar vyrážal obetavo na rohový kop, po ktorom zaváňala gólom Mascheranova snaha. V 62. min sa z ničoho nič dostal pred šestnástkou do dobrej streleckej pozície slovenský reprezentant Martin Škrtel, no svoj tvrdý pokus poslal len do stredu bránky, kde stál pripravený Van der Sar. V 70. min predviedla pekný futbalový okamih dvojica Giggs – Reina, prvý menovaný výborne mierenou strelou a druhý kvalitným zákrokom. Domácemu trénerovi Benitezovi vyšlo striedanie, keď v 72. min poslal na trávnik Holanďana Babela. Ten sa mu už o ďalších päť minút odvďačil za dôveru víťazným presným zásahom. Mascherano si na bránkovej čiare poradil s dvojicou Evra – Vidič, Kuyt našiel úplne voľného Babela, a ten už vedel, čo s loptou – 2:1. V zostávajúcich minútach domáci umnou hrou kontrolovali vývoj duelu a napokon zaznamenali zaslúžené víťazstvo.