So. apr 20th, 2024

Utorkové zápasy 2. kola I. fázy futbalovej Ligy majstrov opäť priniesli ofenzívny futbal s množstvom gólov. Najviac ich padlo v Manchestri, kde domáci United rozstriežali turecký Fenerbahce Istanbul 6:2. Vypredaný Old Trafford videl najmä senzačný debut Wayna Rooneyho v drese červených diablov. Iba 18-ročný útočník, za ktorého tréner a manažér United Alex Ferguson zaplatil Evertonu 27 miliónov libier, nastúpil po zlomenine chodidla na ME v Portugalsku v základnej zostave United. Jeho partnerom v útoku bol holandský kanonier Ruud van Nistelrooy a ich spolupráca, ktorá by mala vrátiť Manchester späť na výslnie v domácej lige i v Európe, prvýkrát priniesla ovocie v 17. minúte. Van Nistelrooy vysunul Rooneyho presnou kolmicou medzi troch tureckých obrancov a mladý útočník ponad padajúceho Recbera Rüstüho strelil svoj prvý gól za United. V tom momente už bolo 2:0, keď predtým skóroval po centri Klebersona Ryan Giggs. Druhý gól pridal Rooney po pol hodine hry tvrdou umiestnenou strelou spoza šestnástky. Fenerbahce sa tesne po zmene strán podarilo znížiť, ale nová hviezda United v 54. min zavŕšila senzačný debut čistým hetrikom. Rooney dokumentoval svoju všestrannosť, keď tentoraz sa presadil perfektne zahraným priamym kopom. “Vzhžadom na to, že to bol jeho debut, zahral vežkolepo. Nevšímal si tlak na svoju osobu a predviedol výborný výkon. Každému ukázal, aký je jeho potenciál, ale preto sme ho vlastne kúpili,” povedal po zápase spokojný tréner Manchestru Alex Ferguson. Real Madrid zažehnal výsledkovú krízu a v utorok fanúšikom predviedol výkon ako za starých čias. Biely balet síce po góloch De Rossiho a Cassana prehrával po 20 minútach s AS Rím 0:2, ale krážovský vežkoklub predviedol dokonalý obrat. Do boja zavelil ako správny kapitán Raúl a v 53. min po spornom faule vyrovnal z pokutového kopu Luis Figo. Real v druhom polčase súpera zatlačil k jeho šestnástke a prakticky mu nedal dýchať. Víťazný gól strelil po striežanom centri Raúl a skóre uzavrel presnou “bombou” do žavého horného rohu Pelizzoliho bránky Roberto Carlos. Tréner “Los Galacticos” Mariano Garcia Remon je presvedčený, že výhra nad Rimanmi jeho hráčov prebudí k lepším výkonom. “Zdolať talianskeho mužstvo, keď prehrávate 0:2, je skvelé. Bojovali sme a naša snaha sa vyplatila. Dali sme do hry srdce, ale najdôležitejšie je, že sme hrali pekný futbal, ktorý sa musel fanúšikom páčiť,” dodal Garcia Remon. Prvé víťazstvo nad anglickým klubom po 32 rokoch dosiahli hráči Olympiakosu Pireus, ktorí zdolali FC Liverpool 1:0. Rozhodol o tom gól Ieroklisa Stoltidisa v 17. min. Liverpool mohol odchádzať z Atén aj s väčším prídelom, ale domáci nevyužili viacero čistých gólových šancí. Ako jediný domáci tím neuspela v utorok pražská Sparta. “Rudí” sa po prehre v Istanbule hotovali bodovať proti Olympique Lyon, k čomu viedol aj prvý gól Juna v 7. minúte. Francúzi však ukázali väčšiu hernú kvalitu a duel otočili. Zo slovenských hráčov Sparty si zahral iba Marek Čech, ktorého však tréner František Straka po I. polčase vystriedal. “veľmi sme chceli body, ale takto sme si situáciu dosť skomplikovali. Začali sme dobre, presne Podľa plánu. Po našom góle sa však ukázala obrovská súperova sila a my sme začali strácať pôdu pod nohami,” nechal sa počuť po zápase kouč Straka. Rekordné víťazstvo dosiahlo Dinamo Kyjev. Ukrajinci pred 83 000 divákmi zdolali nemecký Bayer Leverkusen 4:2, keď po dva góly strelili Rincon a Cernat. Okrem Wayna Rooneyho sa trikrát strelecky presadil aj Roy Makaay. Holandský kanonier hetrikom prispel k triumfu Bayernu Mníchov nad Ajaxom Amsterdam 4:0.