Po. júl 15th, 2024

Snaha Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zaviesť napriek rozporu so zásadami európskej legislatívy pravidlo o limitovanom počte cudzincov v kluboch sa stretla s podporou trénera Manchestru United Alexa Fergusona. Väčšine kormidelníkov špičkových anglických klubov by pritom úspech iniciatívy prezidentov FIFA Seppa Blattera a UEFA Michela Platiniho narobila nemálo problémov. Škótsky odborník z Old Traffordu si však uvedomuje, že pre rozvoj základne talentov na Britských ostrovoch je regulácia konkurencie zahraničných hráčov správnym krokom. FIFA navrhuje model 6+5, teda minimálne šesť domácich hráčov na ihrisku v každom tíme. “Myslím si, že nás čakajú veľké problémy, ak miestni mladí hráči nebudú mať dostatok príležitostí, preto sú kvóty počtu cudzincov na mieste. Vnímam to ako cestu ochrany klubových mládeľníckych systémov. Vývoj je vývoj a budúcnosť zabezpečíme iba tak, že budeme chrániť národné záujmy,” povedal Ferguson po stretnutí s Blatterom v Japonsku, kde Manchester United bojuje o titul klubového majstra sveta.
V Manchestri Ferguson presadzuje líniu lojálnosti hráčov voči klubu, ukážkovými príkladmi sú dlhoročné britské opory tímu Ryan Giggs, Paul Scholes a Gary Neville. Ich nástupcami je ďalšia generácia zastúpená triom Wes Brown, Darren Fletcher, John O’Shea.
FIFA chce postupne zaviesť od roku 2010 systém s minimálne štyrmi domácimi futbalistami v jedenástke, o ďalší rok už má stúpnuť kvóta na 5 a v roku 2012 sa proces zavŕši šiestimi futbalistami.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *