Po. okt 14th, 2024

Vizitky a súpisky účastníkov D-skupiny záverečného turnaja futbalových majstrovstiev Európy v Rakúsku a Švajčiarsku (7. – 29. júna 2008):

ŠVÉDSKO
Najväčšie úspechy: MS 1958 – 2. miesto, MS 1950 a 1994 – 3. miesto, ME 1992 – semifinále, OH 1948 – 1. miesto
Posledné vystúpenie na ME: 2004 – štvrťfinále
Charakteristika: Švédsky tím je v posledných rokoch tradičným účastníkom majstrovstiev sveta ako aj Európy. Od roku 1992, keď severania v domácom prostredí skončili v semifinále, nepostúpili na kontinentálny resp. svetový vrchol len v rokoch 1996 a 1998. Vrcholom jednej vydarenej švédskej generácie bol svetový šampionát v USA v roku 1994, kde skončili “žlto-modrí” na 3. mieste. Je až neuveriteľné, že v súčasnom výbere trénera Larsa Lagerbäcka ešte stále figuruje útočník Henrik Larsson (36), ktorý sa podiežal na bronze spred 14 rokov. Celkovo sa v 23-člennej nominácii Švédska na ME 2008 nachádza až 16 legionárov z celej Európy, ale s prevahou hráčov z anglickej Premier League. Švédi si účasť na šampionáte v Rakúsku a Švajčiarsku vybojovali z 2. miesta v F-skupine, keď skončili za favorizovanými Španielmi, ale nechali za sebou severského rivala z Dánska.

Súpiska:
Brankári: 1-Andreas Isaksson (Manchester City/Angl.), 12-Rami Shaaban (Hammarby), 13-Johan Wiland (IF Elfsborg).
Obrancovia: 3-Olof Mellberg (Aston Villa/Angl.), 4-Petter Hansson (Stade Rennes/Fr.), 2-Mikael Nilsson (Panathinaikos Atény/Gréc.), 5-Fredrik Stoor (Rosenborg Trondheim/Nór.), 14-Daniel Majstorovič (FC Bazilej/Švajč.), 23-Mikael Dorsin (CFR Kluž/Rum.), 15-Andreas Granqvist (Helsingborgs IF).
Stredopoliari: 7-Niklas Alexandersson (IFK Göteborg), 8-Anders Svensson (IF Elfsborg), 9-Fredrik Ljungberg (West Ham United/Angl.), 16-Kim Källström (Olympique Lyon/Fr.), 18-Sebastian Larsson (Birmingham City/Angl.), 19-Daniel Andersson (Malmö FF), 21-Christian Wilhelmsson (Deportivo La Coruňa/Šp.), 6-Tobias Linderoth (Galatasaray Istanbul/Tur.).
Útočníci: 10-Zlatan Ibrahimovič (Inter Miláno/Tal.), 11-Johan Elmander (FC Toulouse/Fr.), 17-Henrik Larsson (Helsingborgs IF), 20-Marcus Allbäck (FC Kodaň/Dán.), 22-Markus Rosenberg (Werder Brémy/Nem.).

Tréner:
Lars Lagerbäck (59)
Tento muž je už vyše 10 rokov členom trénerského štábu pri švédskej reprezentácii. Od roku 2000 sa stal hlavným trénerom, pričom kompetencie si delili spoločne s kolegom Tommym Söderbergom. Neskôr sa stal “samostatným” prvým trénerom. Po hladkej prehre v osemfinále MS 2006 s Nemeckom (0:2) vyhlásil, že pri reprezentačnom kormidle po ME 2008 skončí. Napokon však svoje rozhodnutie revidoval a podpísal novú zmluvu na dva roky. Hoci sa Lagerbäckovi vyčíta príliš fyzický štýl hry jeho zverencov s málom tvorivosti a invencie, aj jeho neprajníci museli uznať, že je jedným z najúspešnejších koučov v reprezentačnej histórii tejto severskej krajiny. Päť úspešných kvalifikačných turnajov o postup na ME resp. MS nezvládol so Švédmi nik pred ním.

Najväčšia osobnosť:
Zlatan Ibrahimovič (26)
Ibrahimovič je v súčasnom európskom futbale hviezdou prvej veľkosti. Kanonier talianskeho majstra Inter Miláno by mal byť v nasledujúcej sezóne s gážou 12 mil. eur najlepšie plateným hráčom na svete a tým je povedané takmer všetko. Rodák z Malmö rozvlnil sieť v sezóne 2007/08 v Serii A sedemnásťkrát a významnou mierou sa pričinil o zisk tretieho titulu pre “nerazzurri” v rade. Ibrahimovič v minulosti pôsobil v Ajaxe Amsterdam aj Juventuse Turín, a v oboch týchto kluboch mal okrem mena pohotového strelca aj povesť rebela. Aj v reprezentačnom drese, v ktorom v 50 zápasoch nastriežal 18 gólov, mal problémy s disciplínou. To je však už len archivovaná minulosť a v súvislosti s blížiacim sa šampionátom by mal byť vysoký skvelý hlavičkár ťahúňom Švédov na ceste k postupu z náročnej D-skupiny.

GRÉCKO
Najväčšie úspechy: ME 2004 – 1. miesto
Posledné vystúpenie na ME: 2004 – 1. miesto
Charakteristika: Gréci patrili dlhé roky k šedému európskemu futbalovému priemeru, pričom sa vo väčšine prípadov ani nedokázali prebojovať na záverečný turnaj ME, resp. MS. V roku 2004 však prišla pod vedením trénera Otta Rehhagela pravá explózia, keď na kontinentálnom šampionáte v Portugalsku dokráčali z pozície outsidera až k titulu. Kurzy na ich triumf sa pohybovali v rozpätí od 80:1 do 150:1. Napriek tomu vo štvrťfinále vyradili obhajcov z Francúzska, v semifinále silných Čechov a vo finále namierili nepríjemný futbalový osud po druhý raz na domácich Portugalcov. Súčasný výber je postavený na základoch úspešného tímu spred štyroch rokov. Okrem desiatich legionárov v ňom figurujú najmä hráči dvoch najslávnejších gréckych klubov: Panathinaikosu Atény a aktuálneho majstra Olympiakosu Pireus. Gréci postúpili na šampionát úplne suverénne, keď z maximálneho počtu 36 bodov získali 31 a stali sa vôbec najúspešnejším tímom kvalifikácie. Obranca Sotirios Kyrgiakos odohral kompletných 1080 minút v 12 zápasoch kvalifikácie. Pred začiatkom záverečného turnaja ME 2008 majú Gréci na konte rovných 100 stretnutí v súčte kvalifikácií resp. účastí na majstrovstvách Európy s bilanciou (48-19-33).

Súpiska:
Brankári: 1-Antonis Nikopolidis (Olympiakos Pireus), 12-Konstantinos Chalkias (Aris Solún), 13-Alexandros Tzorvas (OFI Kréta).
Obrancovia: 16-Sotirios Kyrgiakos (Eintracht Frankfurt/Nem.), 15-Vassilis Torosidis, 3-Christos Patsatzoglou, 19-Paraskevas Antzas (všetci Olympiakos Pireus), 4-Nikos Spiropoulos, 11-Loukas Vyntra, 18-Yiannis Goumas (všetci Panathinaikos Atény), 5-Traianos Dellas (AEK Atény), 2-Giourkas Seitaridis (Atlético Madrid/Šp.).
Stredopoliari: 21-Konstantinos Katsouranis (Benfica Lisabon/Portug.), 6-Angelos Basinas (Real Mallorca/Šp.), 8-Stelios Giannakopoulos (Bolton Wanderers/Angl.), 10-Giorgos Karagounis, 22-Alexandros Tziolis (obaja Panathinaikos Atény), 20-Ioannis Amanatidis (Eintracht Frankfurt/Nem.).
Útočníci: 7-Georgios Samaras (Celtic Glasgow/Škót.), 17-Theofanis Gekas (Bayer Leverkusen/Nem.), 23-Nikos Liberopoulos (AEK Atény), 14-Dimitris Salpigidis (Panathinaikos Atény), 9-Angelos Charisteas (1. FC Norimberg/Nem.).

Tréner:
Otto Rehhagel (69)
S menom tohto nemeckého trénerského mága je spojený najväčší úspech gréckeho futbalu – zisk titulu majstrov Európy spred štyroch rokov. Rehhagel si sadol na horúcu grécku reprezentačnú stoličku v auguste 2001 a odvtedy z nej obrazne povedané poriadne nevstal. Na konci úspešného kvalifikačného cyklu o postup na ME 2008 mal na konte 75 odkoučovaných zápasov, najviac v celej gréckej futbalovej histórii. To mu zároveň zaručilo predĺženie pobytu na slnečnom Peloponéze do roku 2010.
Rehhagela po návrate z úspešných ME v Portugalsku pasovali v krajine za jedného zo svojich antických Bohov (odtiaľ prezývky Rehakles, resp. King Otto) a prezident Gréckeho futbalového zväzu Vasilios Gagatsis dokonca vyhlásil, že Gréci mu až do smrti znesú k nohám všetko, čo si bude priať. “Nebeský” vzťah Rehhagela s Grékmi nenaštrbilo ani vyradenie v kvalifikácii MS 2006. Suverénny postup na ME 2008 rýchlo zmazal možné trecie plochy a futbalisti s prezývkou “Pirate Ship” sú opäť v najvyššej európskej hre. Nie však v pozícii favorita ako upozorňuje Rehhagel: “Cítime, že favoritmi nie sme a tak nám to vyhovuje. V európskom rebríčku nám patrí pozícia 6 až 10 a s tým sa nám dobre žije.”
Rehhagel má za sebou výraznú trénerskú stopu najmä v nemeckej najvyššej súťaži. Je prvým a doteraz jediným mužom, ktorý v bundeslige odohral aj odkoučoval minimálne 1000 stretnutí. Svoje tímy priviedol k najväčšiemu počtu víťazstiev (387), ale aj prehier (228). Okrem rodného Essenu hrával za Herthu Berlín a Kaiserslautern. Jeho bundesligové trénerské zastávky majú tieto mená: Kickers Offenbach, Werder Brémy, Borussia Dortmund, Arminia Bielefeld, Fortuna Düsseldorf, Bayern Mníchov a 1. FC Kaiserslautern.

Najväčšia osobnosť:
Angelos Charisteas (28)
Tento ofenzívny hráč bol pred štyrmi rokmi v Portugalsku rozprávkovým princom Grékov v ich spanilej jazde k titulu majstrov Európy. Strelil tri dôležité góly, z toho rozhodujúci vo štvrťfinále do siete Francúzska a ešte rozhodujúcejší vo finále domácim Portugalcom. V tej istej sezóne sa navyše tešil aj z nemeckého double v drese Werderu Brémy. Medzitým absolvoval skvelý zakončovateľ holandskú anabázu v Ajaxe Amsterdam a Feyenoorde Rotterdam, kde nastriežal za dva a pol roka 21 gólov. Dnes je jeho zamestnávateľom 1. FC Norimberg, ktorý v práve skončenej súťaže vypadol z najvyššej nemeckej súťaže. Charisteas je najlepším strelcom súčasnej gréckej reprezentácie, keď v 65 zápasoch zaznamenal 18 presných zásahov. K postupu na ME 2008 pomohol svojmu tímu v kvalifikácii tromi gólmi.

RUSKO
Najväčšie úspechy: ME 1960 – 1. miesto, ME 1964 a 1988 – 2. miesto, MS 1966 – 4. miesto, MS 1970 – 5. miesto, OH 1956 a 1988 – 1. miesto
Posledné vystúpenie na ME: 2004 – základná skupina
Charakteristika: Ak rátame Rusov ako legitímneho nástupcu bývalého Sovietskeho zväzu, tak potom ide o jeden z najúspešnejších tímov histórie majstrovstiev Európy. Futbalisti bývalého ZSSR brali ako prví zlato na majstrovstvách Európy v roku 1960 a dvakrát boli ešte strieborní (1964 a 1988). Na slávne časy sovietskeho futbalu zo 60. rokov s legendárnym brankárom Levom Jašinom resp. neskôr za éry veľkého Dinama Kyjev však futbalisti už v ére samostatného Ruska príliš nenadviazali. Na vrcholnom svetovom či európskom fóre Rusi spravidla končili svoje pôsobenie po základných skupinách alebo zlyhávali už v kvalifikačných bojoch. Veža nechýbalo a chýbali by aj v Rakúsku a Švajčiarsku. Po katastrofálnom štarte a domácich remízach s Chorvátskom a Izraelom sa pod vedením skúseného Holanďana Guusa Hiddinka nadýchli k pozitívnemu obratu, keď vyhrali päť zo šiestich nasledujúcich zápasov. Prehra v Izraeli (1:2) však zasadila Rusom takmer smrteľný úder a ich postupová šanca sa v tej chvíli rovnala teórii o zázraku. Ten sa napokon aj udial, keď už dávno postupujúci Chorváti zdolali vo Wembley Angličanov 3:2 a Rusi s desiatimi muľmi ukopali v Andorre víťazstvo 1:0. V záverečnej ruskej nominácii do Rakúska a Švajčiarska figuruje len jeden legionár Ivan Sajenko z nemeckého Norimbergu. Aj to je jeden z dôkazov toho, že ruská najvyššia súťaž je jednou z najkvalitnejších v Európe. Po päť hráčov dodali do reprezentácie majstrovský Zenit Petrohrad a dlhodobo jeden z najlepších ruských tímov CSKA Moskva. Rusi nepatria k európskej špičke, ale na šampionáte budú s viacerými skúsenými hráčmi v pozícii tímu, ktorý môže prekvapiť.

Súpiska:
Brankári: 1-Igor Akinfejev (CSKA Moskva), 12-Vladimir Gabulov (Amkar Perm), 16-Viačeslav Malafejev (Zenit Petrohrad).
Obrancovia: 22-Alexander Aňukov (Zenit Petrohrad), 5-Alexej Berezuckij, 2-Vasilij Berezuckij, 4-Sergej Ignaševič (všetci CSKA Moskva), 8-Denis Kolodin (Dinamo Moskva), 3-Renat Janbajev (Lokomotiv Moskva).
Stredopoliari: 15-Dinijar Bižaletdinov, 7-Dmitrij Torbinskij (obaja Lokomotiv Moskva), 23-Vladimir Bystrov (Spartak Moskva), 18-Jurij Žirkov (CSKA Moskva), 17-Konstantin Zyrjanov, 14-Roman Širokov (obaja Zenit Petrohrad), 20-Igor Semšov (Dinamo Moskva), 11-Sergej Semak (Rubin Kazaň).
Útočníci: 10-Andrej Aršavin, 13-Pavel Pogrebňak (obaja Zenit Petrohrad), 19-Roman Pavžučenko (Spartak Moskva), 9-Ivan Sajenko (1. FC Norimberg/Nem.), 21-Dmitrij Syčov (Lokomotiv Moskva), 6-Roman Adamov (FC Moskva).

Tréner:
Guus Hiddink (61)
Po kvalifikačnom neúspechu v boji o postup na MS 2006 (Rusi neuspeli v konfrontácii aj so Slovákmi) sa vedenie zväzu rozhodlo angažovať trénera zo zahraničia. voľba padla na Guusa Hiddinka, ktorý prišiel do Ruska s vizitkou jedného z najúspešnejších svetových trénerov posledného obdobia. V rozpätí ôsmich rokov priviedol na svetový šampionát tri rôzne mužstvá. S Holandskom (1998) a Kórejskou republikou (2002) sa prebojoval až do semifinále a jeho púť s Austráliou v roku 2006 zastavili v osemfinále až neskorší majstri sveta Taliani. Medzitým úspešne pôsobil na klubovej úrovni v PSV Eindhoven. Získal s ním domáce double a v Lige majstrov sa v sezóne 2004/05 prebojoval až do semifinále, čo bol najväčší úspech tohto klubu od zavedenia súčasného formátu v sezóne 1992/93. Mimochodom s tým istým klubom sa tešil aj z celkového triumfu v európskej pohárovej súťaži číslo 1, ale ešte v roku 1988 v bývalom Európskom pohári majstrov. Hiddink počas svojej kariéry trénoval aj také svetové tímy, akými boli a sú Real Madrid, FC Valencia a Fenerbahce Istanbul. Napriek tomu, že jeho budúcnosť bola v istom čase spájaná aj s anglickým veľkoklubom FC Chelsea, napokon sa rozhodol zotrvať na lavičke ruskej reprezentácie. Po postupe na ME 2008 podpísal predĺženie zmluvy do roku 2010.

Najväčšia osobnosť:
Dmitrij Syčov (24)
Syčov má na svojom konte jedno historické prvenstvo, ktoré mu tak skoro zrejme nikto nevezme. V roku 2002 na svetovom šampionáte v Japonsku a Kórejskej republike reprezentoval vo veku 18 rokov a 222 dní. V histórii ruského resp. sovietskeho futbalu nik mladší neobliekol reprezentačný dres seniorského “áčka”. Syčov vtedy ešte ako hráč Spartaka Moskva strelil dokonca gól, ale ani ten nepomohol jednému z potenciálnych favoritov k postupu zo základnej skupiny. Mladý a rýchly útočník dostal prezývku “Ruský Michael Owen” a po šampionáte podpísal viacročnú zmluvu s Olympique Marseille, no vo Francúzsku sa výraznejšie nepresadil. Na začiatku roka 2004 sa vrátil do Moskvy, kde začal obliekať dres Lokomotivu a dodnes je jedným z jeho lídrov. V Rusku sa stal dokonca futbalistom roka a v 101 zápasoch za Lokomotiv nastriežal 39 gólov. V kvalifikácii o postup na ME v Rakúsku a Švajčiarsku pomohol síce “zbornej” len tromi gólmi, ale strelil ten najdôležitejší – postupový v poslednom zápase na pôde Andorry.

ŠPANIELSKO
Najväčšie úspechy: MS 1950 – 4. miesto, MS 1934 a 2002 – 5. miesto, ME 1964 – 1. miesto, ME 1984 – 2. miesto, OH 1992 – 1. miesto, OH 1920 a 2000 – 2. miesto
Posledné vystúpenie na ME: 2004 – základná skupina
Charakteristika: Španielsko je jedným z najtradičnejších účastníkov záverečných turnajov. Na majstrovstvách sveta resp. Európy chýbalo za posledných 30 rokov iba raz, v roku 1992 na ME vo Švédsku. Na druhej strane Španieli platia za večného favorita, ktorý v modernej ére futbalu nikdy nič veľké nedosiahol. Po zisku titulu majstrov Európy v roku 1964 v domácom prostredí sa im vydaril ešte šampionát vo Francúzsku 1984, kde sa remízami prebojovali až do finále. Tam už podľahli favorizovaným domácim futbalistom. V posledných rokoch Španieli doplácajú vo všeobecnosti na peknú, ale málo efektívnu hru. Súčasný výber trénerského veterána Luisa Aragonesa však mal v kvalifikačných bojoch spočiatku viac problémov ako sa predpokladalo. Prehry v Severnom Írsku a vo Švédsku znamenali vysoký stupeň pohotovosti. Potom však prišlo osem víťazstiev z deviatich duelov a bolo po starostiach. V kvalifikačných bojoch bol ústrednou postavou mužstva útočník Valencie David Villa, ktorý nastriežal dovedna 7 gólov.

Súpiska:
Brankári: 1-Iker Casillas (Real Madrid), 23-Pepe Reina (FC Liverpool/Angl.), 13-Andrés Palop (FC Sevilla).
Obrancovia: 15-Sergio Ramos (Real Madrid), 5-Carles Puyol (FC Barcelona), 11-Joan Capdevila (FC Villarreal), 2-Raúl Albiol, 4-Carlos Marchena (obaja FC Valencia), 3-Fernando Navarro (Real Mallorca), 18-Álvaro Arbeloa (FC Liverpool/Angl.), 20-Juanito Gutierrez (Betis Sevilla).
Stredopoliari: 10-Cesc Fabregas (Arsenal Londýn/Angl.), 6-Andrés Iniesta, 8-Xavi Hernández (obaja FC Barcelona), 21-David Silva (FC Valencia), 12-Santi Cazorla, 19-Marcos Senna (obaja FC Villarreal), 14-Xabi Alonso (FC Liverpool/Angl.), 22-Ruben de la Red (Getafe CF).
Útočníci: 7-David Villa (FC Valencia), 17-Daniel Güiza (Real Mallorca), 16-Sergio García (Real Zaragoza), 9-Fernando Torres (FC Liverpool/Angl.).

Tréner:
Luis Aragones (69)
Skúsený tréner 28. júla oslávi už 70. narodeniny a to ho posúva do pozície najstaršieho kormidelníka nadchádzajúceho európskeho šampionátu. Bývalý skvelý útočník Betisu Sevilla a Atlética Madrid prevzal španielske reprezentačné kormidlo v roku 2004 po neúspechu na majstrovstvách Európy od Iňakiho Sáeza. Postup na MS 2006 nebol bezbolestný, ale na všetko zlé sa zabudlo po suverénnom barážovom úspechu nad Slovenskom. Na záverečnom turnaji v Nemecku sa Španieli pod jeho vedením prezentovali výbornou hrou, ale po troch víťazstvách v základnej skupine prišla osemfinálová prehra s Francúzskom a predsa len skorý odchod domov. V kvalifikácii ME 2008 nechala španielska reprezentácia za sebou Švédov aj Dánov a vybojovala si siedmu účasť na kontinentálnom vrchole z posledných ôsmich pokusov. Verejnú mienku doma v Španielsku sa podarilo Aragonesovi rozvíriť hneď niekoľkokrát. Najprv sa tak stalo nenominovaním útočníka Raúla, ktorý je v očiach španielskych fanúšikov dlhé roky futbalovou ikonou. Skúsenému zakončovateľovi nepomohlo k nominácii ani 18 gólov, ktorými vystriežal Realu Madrid ďalší domáci ligový titul. Druhým zaujímavým momentom v súvislosti s ME 2008 bolo jeho vyjadrenie do médií po slávnostnom žrebe šampionátu. Pri pohľade na základnú D-skupinu s Gréckom, Ruskom a Švédskom Aragones sebavedomo poznamenal: “Myslím si, že to bude pre nás veľmi žahké. Menšie problémy by nám mohli narobiť iba Švédi, od Rusov a Grékov to neočakávam.” Bez ohľadu na výsledok na majstrovstvách Európy je už teraz isté, že Aragones na reprezentačnej lavičke končí a nahradí ho Vicente Del Bosque.

Najväčšia osobnosť:
Fernando Torres (24)
Súčasný španielsky káder je vyrovnaný vo všetkých formáciách, ale žiariacou hviezdou je iba jeden hráč – Fernando Torres. Tento 24-ročný zakončovateľ má za sebou skvostnú premiérovú sezónu v drese FC Liverpool. V zápasoch Premier League nastriežal 24 gólov a ďalších 6 pridal v Lige majstrov, kde “The Reds” skončili svoju púť až v semifinále. V hlasovaní o najlepšieho hráča v Anglicku v uplynulej sezóne obsadil 2. miesto za Portugalčanom Cristianom Ronaldom z majstrovského Manchestru United. O neobyčajných streleckých kvalitách útočníka s prezývkou “El Niňo” (chlapčúrik) svedčí aj jeho 84 gólov v predchádzajúcom pôsobisku Atléticu Madrid. Jeho devízami sú rýchlosť, obojnohosť, strela zdiaľky, ale aj skvelá orientácia v šestnástke súpera. V kvalifikácii o postup na ME 2008 bol strelecky úspešný iba dvakrát, Španieli sa preto spoliehajú na to, že to “rozbalí” v pravý čas – na záverečnom turnaji v Rakúsku a Švajčiarsku.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *