Vizitky a súpisky účastníkov A-skupiny záverečného turnaja futbalových majstrovstiev Európy v Rakúsku a Švajčiarsku (7. – 29. júna 2008):
A-skupina:
PORTUGALSKO
Najväčšie úspechy: MS 1966 – 3. miesto, ME 2004 – 2. miesto, MS 2006 – 4. miesto, ME 2000 – semifinále
Posledné vystúpenie na ME: 2004 – 2. miesto
Charakteristika: Na prelome 80-tych a 90-tych rokov vyrástla v Portugalsku „zlatá generácia“ hráčov a výsledkom boli dva tituly na MS do 20 rokov (1989, 1991). Jej najvýraznejšími predstaviteľmi boli Luis Figo, Rui Costa či Fernando Couto, ktorí na domácom šampionáte pred štyrmi rokmi pod vedením trénera Luiza Felipeho Scolariho vybojovali strieborné medaily. Brazílsky kouč zostal na lavičke aj naďalej a úspešne sa mu podarilo urobiť generačnú výmenu, keď taktovku v národnom mužstve prevzali Cristiano Ronaldo (23), Pepe (25) či Ricardo Quaresma (24). Na MS 2006 skončili Portugalčania na nepopulárnom 4. mieste.
Súpiska:
Brankári: 1-Ricardo (Betis Sevilla/Šp.), 12-Quim (Benfica Lisabon), 22-Rui Patricio (Sporting Lisabon).
Obrancovia: 16-Ricardo Carvalho, 2-Paulo Ferreira, 4-Jose Bosingwa (všetci FC Chelsea/Angl.), 15-Pepe (Real Madrid/Šp.), 3-Bruno Alves (FC Porto), 5-Fernando Meira (VfB Stuttgart/Nem.), 13-Miguel (FC Valencia/Šp.), 14-Jorge Ribeiro (Boavista Porto).
Stredopoliari: 8-Armando Petit (Benfica Lisabon), 18-Miguel Veloso, 10-Joao Moutinho (obaja Sporting Lisabon), 6-Raul Meireles (FC Porto), 20-Deco (FC Barcelona/Šp.), 7-Cristiano Ronaldo, 19-Nani (obaja Manchester United/Angl.)
Útočníci: 11-Simao Sabrosa (Atlético Madrid/Šp.), 17-Ricardo Quaresma (FC Porto), 21-Nuno Gomes (Benfica Lisabon), 9-Hugo Almeida (Werder Brémy/Nem.), 23-Helder Postiga (Panathinaikos Atény/Gréc.).
Tréner:
Luiz Felipe Scolari (59)
S rodnou Brazíliou sa rozlúčil po zisku titulu majstrov sveta z roku 2002. Kontroverzný tréner sa nebojí prijať nepopulárne rozhodnutia, veď do Japonska a Kórejskej republiky nezobral miláčika národa Romaria, do nominácie Portugalska na domáce ME 2004 sa zasa nedostal brankár Vitor Baia. Scolari sa snaží skĺbiť skvelú techniku, typickú pre Brazíliu aj Portugalsko, so zdravou agresivitou. Portugalským fanúšikom sľúbil pred ME 2004 minimálne finále, čo sa mu napokon aj podarilo. Na MS 2006 priviedol svojich zverencov z Iberského polostrova do semifinále, napokon s nimi obsadil po prehre o bronz s domácim Nemeckom nepopulárnu 4. priečku. Po ME 2008 sa pravdepodobne s portugalskou reprezentáciou rozlúči, o jeho služby sa údajne zaujíma FC Chelsea.
Najväčšia osobnosť:
Cristiano Ronaldo (23)
Krídelník anglického veľkoklubu Manchester United má za sebou fantastickú sezónu, keď vo všetkých súťažiach nastriežal z pozície ofenzívneho stredopoliara 42 gólov, z toho 31 v Premier League. Väčšina fanúšikov od neho očakáva podobné fantastické výkony aj na ME 2008, čo by mu v kombinácii s množstvom špekulácií ohľadom jeho možného prestupu do španielskeho tímu Real Madrid nemuselo veľmi pomôcť. Ronaldo bude nepochybne obžúbeným terčom súperových obrancov, ktorí si na neho radi „zapožujú“.
ČESKO
Najväčšie úspechy (v samostatnej ére): ME 1996 – 2. miesto, ME 2004 – 3. miesto
Najväčšie úspechy (ako súčasť výberov ČSR, ČSSR a ČSFR): MS 1934 a 1962 – 2. miesto, ME 1976 – 1. miesto, ME 1980 – 3. miesto
Posledné vystúpenie na ME: 2004 – 3. miesto
Charakteristika: Pre Česko to bude v samostatnej ére už štvrtá účasť na záverečnom turnaji ME za sebou. Pozoruhodné je, že z doterajších troch absolvovaných kontinentálnych šampionátov boli až dva razy na medailovom stupni, pred dvanástimi rokmi v Anglicku skončili po prehre v predĺžení s Nemeckom na 2. priečke. Najväčšie úspechy však dosiahli ešte ako súčasť výberov ČSR a ČSSR (FIFA a UEFA registruje Česko ako nástupnícku krajinu bývalého Československa, pozn.), keď v rokoch 1934 a 1962 sa stali vicemajstrami sveta a v roku 1976 vybojovali na ME v Belehrade zlaté medaily. Skúsený tréner Karel Brückner musel na tohtoročnom kontinentálnom šampionáte v Rakúsku a Švajčiarsku oželieť služby zraneného špílmachra Arsenalu Londýn Tomáša Rosického, s A-tímom sa dávnejšie rozlúčili dve dlhoročné opory stredu poža – Pavel Nedvěd a Karel Poborský. Napriek tomu majú Česi v konkurencii domáceho Švajčiarska, Portugalska a Turecka postupové ambície, keď sa budú spoliehať najmä na jedného z najlepších súčasných brankárov Petra Čecha a v útoku na kanoniera Jana Kollera.
Súpiska:
Brankári: 1-Petr Čech (FC Chelsea/Angl.), 16-Jaromír Blažek (1. FC Norimberg/Nem.), 23-Daniel Zítka (Anderlecht Brusel/Belg.).
Obrancovia: 2-Zdeněk Grygera (Juventus Turín/Tal.), 6-Marek Jankulovski (AC Miláno/Tal.), 13-Michal Kadlec (Sparta Praha), 5-Radoslav Kováč (Spartak Moskva/Rus.), 12-Zdeněk Pospěch (FC Kodaň/Dán.), 22-David Rozehnal (Lazio Rím/Tal.), 18-Tomáš Sivok (Sparta Praha), 21-Tomáš Ujfaluši (AC Fiorentina/Tal.).
Stredopoliari: 4-Tomáš Galásek (1. FC Norimberg/Nem.), 14-David Jarolím (Hamburger SV/Nem.), 17-Marek Matějovský (Reading FC/Angl.), 20-Jaroslav Plašil (Osasuna Pamplona/Šp.), 19-Rudolf Skácel (Hertha Berlín/Nem.), 3-Jan Polák, 11-Stanislav Vlček (obaja Anderlecht Brusel/Belg.), 7-Libor Sionko (FC Kodaň/Dán.)
Útočníci: 15-Milan Baroš (FC Portsmouth/Angl.), 8-Martin Fenin (Eintracht Frankfurt/Nem.), 9-Jan Koller (1. FC Norimberg/Nem.), 10-Václav Svěrkoš (Baník
Tréner:
Karel Brückner (68)
Charizmatický sedemdesiatnik doviedol svojich zverencov už na tretí „veľký“ turnaj za sebou. Pred štyrmi rokmi na ME v Portugalsku prehrali Česi v semifinále s neskorším šampiónom z Grécka 0:1 až „strieborným“ gólom Dellasa a obsadili 3. priečku. V Nemecku v roku 2006 pri premiérovej účasti na svetovom šampionáte v ére samostatnosti Česi skončili v konkurencii Talianska, Ghany a USA už v základnej skupine. Tentoraz majú „Brücknerovci“ záujem nadviazať na ME 2004 a minimálne postúpiť do vyraďovacej fázy, o čo sa má postarať práve „majster taktiky a štandardných situácii.“ Pri svojej rozlúčke na lavičke českého národného tímu by populárny „Kleki Petra“, ktorý má však v poslednom období dosť veľké zdravotné problémy, rád dosiahol výraznejší úspech. Brücknera poznajú aj na Slovensku, a to nielen z účinkovania oboch tímov dnes už samostatných „susedských“ štátov v ostatnej kvalifikácii ME, ale aj z jeho pôsobenia v Interi Bratislava a Žiline.
Najväčšia osobnosť:
Petr Čech (26):
Legionár z anglického veľkoklubu FC Chelsea patrí v súčasnosti k najlepším svetovým brankárom. Svojimi výkonmi sa podiežal na postupe tímu zo Stamford Bridge do finále najprestížnejšej európskej klubovej súťaže – Ligy majstrov 2007/2008 (sezónu predtým ho vyhlásili za najlepšieho gólmana LM), v ktorom však londýnsky tím posledný víťazný krok neurobil a stroskotal v Moskve po penaltovom rozstrele na ďalšom anglickom klube Manchester United. Na umenie Petra Čecha sa bude vo veľkej miere spoliehať celé „futbalové“ Česko. Bývalý brankár Plzne, Blšian, Sparty Praha a francúzskeho Stade Rennes nastúpil v 26 rokoch dosiaž v najcennejšom drese už 58-krát a takmer vždy bol jednou z ústredných postáv mužstva. Stabilne vysoká Čechova forma je pozoruhodná aj preto, že v októbri 2006 utrpel ťažké zranenie hlavy po náraze kolenom od hráča Readingu Stephena Hunta v zápase anglickej Premier League. Vyšetrenie vtedy preukázalo zlomeninu lebečnej kosti, ale po náročnej operácii a dlhšej pauze sa dokázal český takmer dvojmetrový dlháň chytajúci od spomenutého zranenia už s ochrannou prilbou vrátiť na trávniky.
ŠVAJČIARSKO
Najväčšie úspechy: MS 1934, 1938, 1954 – štvrťfinále, 2006 – osemfinále
Posledné vystúpenie na ME: 2004 – základná skupina
Charakteristika: Švajčiari sa budú chcieť v domácom prostredí predviesť a pod vedením charizmatického 64-ročného kouča Jacoba „Köbiho“ Kuhna postúpiť minimálne do vyraďovacích bojov, čo v prípade ME 2008 znamená štvrťfinále. V poslednom období patria „Helvéti“ medzi stabilných účastníkov významných podujatí, veď nechýbali na posledných troch záverečných turnajoch za sebou (ME 2004, MS 2006 a teraz ME 2008). Súčasný tím okolo kanoniera a rekordéra v počte strelených gólov (35) Aleksandra Freia by chcel nadviazať na účinkovanie na MS v Nemecku, pred dvoma rokmi totiž dokázali Švajčiari prekvapujúco vyhrať v konkurencii Francúzska, Kórejskej republiky a Toga základnú skupinu a napriek ani jednému inkasovanému gólu skončili svoju púť v osemfinále po prehre v penaltovom rozstrele s Ukrajinou. Na ostatných ME pred štyrmi rokmi v Portugalsku sa potvrdili v prípade Švajčiarska „papierové“ prognózy, keď v nabitej základnej skupine (Anglicko, Francúzsko, Chorvátsko) obsadili posledné 4. miesto a cestovali domov. Najväčšie úspechy „zažilo“ Švajčiarsko v medzivojnovom období (1934 a 1938) a po II. svetovej vojne (1954), keď na majstrovstvách sveta postúpilo do štvrťfinále.
Súpiska:
Brankári: 1-Diego Benaglio (VfL Wolfsburg/Nem.), 21-Eldin Jakupovic (Grasshoppers Zürich), 18-Pascal Zuberbühler (Neuchatel Xamax).
Obrancovia: 19-Valon Behrami (Lazio Rím/Tal.), 23-Philipp Degen (FC Liverpool/Angl.), 4-Philippe Senderos, 2-Johan Djourou (obaja Arsenal Londýn/Angl.), 13-Stephane Grichting (AJ Auxerre/Fr.), 5-Stephan Lichtsteiner (OSC Lille/Fr.), 3-Ludovic Magnin (VfB Stuttgart/Nem.), 20-Patrick Müller (Olympique Lyon/Fr.), 17-Christoph Spycher (Eintracht Frankfurt/Nem.).
Stredopoliari: 7-Ricardo Cabanas (Grasshoppers Zürich), 15-Gelson Fernandes (Manchester City/Angl.), 14-Daniel Gygax (FC Metz/Fr.), 6-Benjamin Huggel (FC Bazilej), 8-Gökhan Inler (Udinese Calcio/Tal.), 10-Hakan Yakin (Young Boys Bern), 22-Johan Vonlanthen (Red Bull Salzburg/Rak.).
Útočníci: 12-Eren Derdiyok, 11-Marco Streller (obaja FC Bazilej), 9-Alexander Frei (Borussia Dortmund/Nem.), 16-Tranquillo Barnetta (Bayer Leverkusen/Nem.).
Tréner:
Jakob „Köbi“ Kuhn (64)
Bývalý 63-násobný reprezentant Švajčiarska, ktorý jeden zápas v najcennejšom drese absolvoval aj na MS 1966 v Anglicku, sa po ukončení kariéry stal trénerom. V krajine „helvétskeho kríža“ viedol výber do 21 rokov a v roku 2001 zasadol na lavičku A-tímu (vystriedal Argentínčana Enza Trossera) a ukončil tak 12-ročnú anabázu zahraničných kormidelníkov pri národnom mužstve. Rodák z Zürichu Kuhn sa následne mohol pochváliť tým, že sa stal prvým trénerom Švajčiarska, ktorý doviedol reprezentačný tím na tri významné podujatia za sebou (ME 2004, MS 2006 a ME 2008). Na ostatnom svetovom šampionáte v Nemecku pred dvoma rokmi síce Švajčiari nedostali ani gól, ale v osemfinále stroskotali v jedenástkovom rozstrele s Ukrajinou (0:3). Predtým však v konkurencii Francúzska, Kórejskej republiky a Toga dokázali pod „Köbiho“ vedením vybojovať prekvapujúco prvenstvo v základnej skupine. Jakob Kuhn by sa chcel rozlúčiť s lavičkou Švajčiarska (už dávnejšie je známe, že po ME ho nahradí v pozícii šéfa realizačného tímu Ottmar Hitzfeld, pozn.) na júnovom šampionáte výraznejším prienikom medzi európsku špičku.
Najväčšia osobnosť:
Alexander Frei (28):
Útočník nemeckého klubu Borussia Dortmund by mal patriť k oporám reprezentačného výberu. Domáci priaznivci sa spoliehajú najmä na jeho kanonierske schopnosti. Onedlho 29-ročný Frei (nar. 15. 7. 1979) sa totiž dostal na čelo historickej tabuľky strelcov v krajine „helvétskeho kríža“, keď v 59 zápasoch v najcennejšom drese zaznamenal už 35 úspešných zásahov. Rekord dosiahol svojimi dvoma gólmi v piatok 30. mája v St. Gallene v prípravnom dueli proti Lichtenštajnsku, týždeň predtým sa raz strelecky presadil aj v Lugane v medzištátnom priateľskom stretnutí proti Slovensku. Aleksander Frei prekonal v počte gólov za A-tím dvojicu Kubilay Türkyilmaz, Max Abegglen (obaja 34 gólov). Rodák z Bazileja, ktorý okrem tamojšieho FC a spomenutého Dortmundu obliekal aj dresy domácich klubov FC Thun, FC Luzern a Servette Ženeva ako i francúzskeho Stade Rennes, sa stal na MS 2006 v Nemecku najlepším strelcom Švajčiarov pri ich postupe do osemfinále s dvoma gólmi.
TURECKO
Najväčšie úspechy: MS 2002 – 3. miesto, ME 2000 – štvrťfinále
Posledné vystúpenie na ME: 2000 – štvrťfinále
Charakteristika: Turci sa predstavia na vrcholnom futbalovom podujatí po šiestich rokoch. Na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy bude „krajina polmesiaca“ účinkovať po tretí raz v histórii. Pri svojej premiére v roku 1996 v Anglicku skončilo Turecko pod vedením súčasného kouča Fatiha Terima púť v základnej skupine, na ME 2000 na lavičke už s Mustafom Denizlim podľahlo v Amsterdame vo štvrťfinále Portugalsku 0:2. Najväčší úspech však dosiahli Turci na majstrovstvách sveta v roku 2002 v Kórejskej republike, keď pod taktovkou Senola Günesa a víťazstve nad domácim tímom 3:2 obsadili vynikajúce 3. miesto. Po dvoch „pauzách“ (ME 2004, MS 2004) a odchode dlhoročných opôr z A-tímu (Hakan Sükür, Alpay Özalan, Bülent Korkmaz, Ilhan Mansiz, Ümit Davala, Hasan Sas, Arif Erdem, Yildiray Bastürk a ďalší) je ciežom opätovného lodivoda národného mužstva Fatiha Terima nadviazať na spomenuté úspechy spred šiestich, resp. ôsmich rokov. Ten sa však musí na ME 2008 zaobísť bez zraneného obrancu Gökhana Gönula, stredopoliara Yildiraya Bastürka i útočníka Halila Altintopa. Turci (20. mája zdolali v prípravnom dueli v nemeckom Bielefelde reprezentáciu Slovenska 1:0, pozn.) si uvedomujú, že to budú mať v základnej skupine ME v konkurecii Portugalska, Česka a domáceho Švajčiarska ťažké, sú však optimisti a veria v postup do štvrťfinále.
Súpiska:
Brankári: 23-Volkan Demirel (Fenerbahce Istanbul), 1-Recber Rüstü (Besiktas Istanbul), 12-Tolga Zengin (Trabzonspor).
Obrancovia: 16-Ügür Boral (Fenerbahce Istanbul), 13-Emre Güngör, 20-Sabri Sarioglu, 2-Servet Cetin, 3-Hakan Kadir Balta (všetci Galatasaray Istanbul), 4-Gökhan Zan (Besiktas Istanbul), 15-Emre Asik (Ankaraspor).
Stredopoliari: 7-Mehmet Aurelio, 18-Kazim Kazim (obaja Fenerbahce Istanbul), 6-Mehmet Topal, 19-Ayhan Akman, 14-Arda Turan (všetci Galatasaray Istanbul), 5-Emre Belözoglu (Newcastle United/Angl.), 11-Tümer Metin (FC Larissa/Gréc.), 22-Hamit Altintop (Bayern Mníchov/Nem.), 17-Tuncay Sanli (FC Middlesbrough/Angl.).
Útočníci: 10-Gökdeniz Karadeniz (Rubin Kazaň/Rus.), 8-Nihat Kahveci (FC Villarreal/Šp.), 9-Semih Sentürk (Fenerbahce Istanbul), 21-Mevlüt Erdinc (FC Sochaux/Fr.).
Tréner:
Fatih Terim (54)
Tréner, ktorého v Turecku prezývajú „Cisár“, si v roku 2005 sadol po druhý raz na reprezentačnú lavičku. Prvýkrát to bolo v období rokov 1993 až 1996, ktoré vyvrcholilo v Anglicku premiérovou účasťou „krajiny polmesiaca“ na majstrovstvách Európy. Zverencom F. Terima sa vtedy na Britských ostrovoch nedarilo, keď museli ísť domov už po účinkovaní v základnej skupine. Rodák z Adany a bývalý 51-násobný reprezentant je na hráčskej i trénerskej úrovni úzko spätý najmä s klubom Galatasaray Istanbul. Na lavičke v pozícii hlavného kouča viedol „Galata“ v rokoch 1996 – 2000, resp. 2002 – 2004 a tešil sa so svojimi zverencami zo štyroch ligových titulov a triumfu v Pohári UEFA (2000). Medzitým domácim klubovým účinkovaním si „odskočil“ do Talianska, kde trénoval Fiorentinu a AC Miláno. Pred tohtoročným kontinentálnym šampionátom vo Švajčiarsku a Rakúsku je 54-ročný Fatih Terim optimista. V nedávnom rozhovore pre anglický magazín World Soccer sa vyjadril, že má k dispozícii kvalitný tím a na ME nemôže mať iné ambície ako vybojovať celkové prvenstvo.
Najväčšia osobnosť:
Emre Belözoglu (27)
Skúsený 55-násobný reprezentant a stredopoliar anglického klubu Newcastle United si pamätá „staré“ dobré časy, keď sa aj on veľkou mierou podiežal na historickom úspechu Turecka – zisku bronzu na majstrovstvách sveta v roku 2002 v Kórejskej republike. Odvtedy však pretieklo veža vody a od šikovného technika v záložnej formácii trénera Fatiha Terima nároční tureckí fanúšikovia očakávajú, že bude patriť k lídrom mužstva a dovedie ho na tohtoročných ME až k medailovým priečkam. Emre Belözoglu má napriek 27 rokom už dostatok skúseností z ťažkých zápasov, veď v doterajšej kariére pôsobil v troch známych kluboch z troch vyspelých futbalových krajín – najpopulárnejšom domácom tíme Galatasaray Istanbul (1996-2001), talianskom mužstve Inter Miláno (2001-2005) a na Britských ostrovoch v spomenutom Newcastle United (2005-2008).