Pi. júl 12th, 2024

Roy Keane dnes ukončil hráčsku kariéru. V nasledujúcom článku si pripomenieme, kto to vlastne Roy Keane bol.

Odhodlanie, psychická a fyzická sila, schopnosť získať loptu, celý arzenál skvelých prihrávok a perfektná schopnosť čítať hru, to urobilo z Roya Keana hnaciu silu Manchestru United na vyše 10 rokov. Jeho sila bola tak veľká, že keď bol Keane na ihrisku, súper vedel, že bude musieť podať nadľudský výkon, aby Červených diablov porazil.

Jeho prieniky do 16-tky v posledných minútach zápasov a rozhodujúce góly spojené so silnou osobnosťou z neho urobili neodškriepiteľného lídra kabíny United. Jeho čas strávený na Old Trafforde sa bude vnímať aj kontroverzne, keďže tento Ír si servítku pred ústa nikdy nekládol a odmietol byť druhý najlepší.

Keď bol mladý, tvrdilo sa, že je málo vysoký aby sa stal futbalistom (niečo podobné sa stalo aj ďalšiemu velikánovi zálohy United Bryanovi Robsonovi). Zobral si však prácu vykladača pivných sudov, aby zlepšil svoju silu a neúmorne precvičil svoje schopnosti s veľkým odhodlaním stať sa futbalistom.

Ťažká práca sa vyplatila a futbalovú kariéru začal v írskom klube Cobh Ramblers. V tom čase napísal aj listy väčšine prvoligových klubov, kde prosil, aby ho zobrali na skúšku. Paradoxne, do Manchestru United nenapísal, lebo si myslel, že nemá na to, hrať za United. Prišiel však legendárny manažér Nottinghamu Forest Brian Clough, ktorý ho ako 18-ročného vzal pod svoje krídla. Keane sa rýchlo udomácnil v prvom tíme. Jeho ligový debut nastal v zápase vonku proti Liverpoolu, úradujúcemu majstrovi, v sezóne 1990/1991. Na konci tejto sezóny sa objavil aj vo finále FA Cupu, kde s Nottinghamom vo Wembley prehrali s Tottenhamom. O rok neskôr Keano opäť odchádzal z Wembley ako porazený, keď lesníkov porazil vo finále ligového pohára práve United.

Keď už nebolo o jeho kvalitách pochýb, v júly 1993 United zaplatili za Keana 3 750 000 libier, čo bol vtedajší britský rekord. Sir Alex Ferguson vyfúkol Keana priamo z popod nosa Blackburnu Rovers, ktorý už mal s hráčom ústnu dohodu. Najprv hral na rôznych pozíciách ako napr. stiahnutý útočník či pravé krídlo, neľ sa definitívne usadil v strede zálohy. Keane sa okamžite presadil, v domácom debute proti Sheffieldu United strelil dva góly a vonku pridal dramtického „winnera“ v manchesterskom derby na Maine Road.

Ligový titul a dvojitý double nasledovali a rodák z Corku sa stával prirodzeným nástupcom Bryana Robsona. Po odchode Paula Inca v roku 1995 už patrila záloha iba jemu, stal sa jej generálom. Na konci sezóny 1996/97, keď skončil s aktívnou kariérou Eric Cantona, prevzal Keano aj kapitánku pásku a začala sa rodiť legenda.

Od zranenia k The Treble

Nanešťastie len niečo menej ako dva mesiace v pozícii kapitána, utrpel Keano v septembri 1997 ťažké zranenie kolena v neslávnom strete s hráčom Leedsu United Alf Enge Haalandom. Bol to incident, ktorého priniesol dôsledky aj o pár rokov, keďže Keano nikdy nezabudol na to, ako ho Nór nazval podvodníkom simulujúceho zranenie, keď on leľal na trávniku ťažko zranený.

Sezóna tak pre kapitána United znamenala iba rehabilitáciu a navrátenie kolena do pôvodného stavu. Našťastie pre Manchester United sa Keano dostal do plnej kondície, bol silnejší, pripravenejší a lepší ako nikdy. Bol skrátka pripravený na sezónu sezón – 1998/1999.

V sezóne 1998/1999 pravdepodobne predviedol Keano svoj najlepší futbal a bol hnacou silou mnoho najlepších vystúpení celého tímu. Odveta semifinále LM proti Juventusu bola toho vrcholom. Aj keď vedel, že pre zle načasovaný súboj a následnú žltú kartu nebude môcť hrať vo finále, vydal zo seba absolútne všetko a neuveriteľným výkonom strhol všetkých spoluhráčov, ktorý to nakoniec aj za neho vo finále dotiahli tak ako sa patrí.

V nasledujúcej sezóne pokračoval v skvelých výkonoch, získal ocenenie za najlepšieho hráča ligy tak od novinárov ako aj spoluhráčov. Jeho vodcovstvo a odhodlanie boli kžúčom k ďalšiemu majstrovskému titulu. Na konci sezóny sa mu však končila zmluva a podľa Bosmanovho pravidla mohol opustiť klub zadarmo. Prestupové špekulácie sa roztočili naplno a takmer všetky európske veľkokluby chceli vidieť Keana v svojom kádri. Ponúkali mu na tú dobu neuveriteľných 100 000 libier týždenne, no Roy nakoniec uprednostnil ponuku United a podpísal nový kontrakt na 52 000 libier týždenne, čo z neho aj tak urobilo najlepšie plateného hráča na Ostrovoch.

Jediným sklamaním tejto sezóny bol vlastný gól v semifinále LM proti Realu Madrid na Old Trafforde a spálená šanca na vyrovnanie v rovnakom zápase. Ako vždy jeho súboje a vôža zvíťaziť robila z neho tak dôleľitý článok United, no Keano sa nerozpakoval ani pred bránkou: napr. dvoma gólmi potopil na Highbury Arsenal alebo strelil taktieľ víťazný gól v Intrekontinentálnom pohári.

Krevetové sandviče

Sezónu 2000/2001 si budú ľudia pamätať najmä ako sezónu, keď Keano chŕlil oheň a síru na všetky strany. V slávnom interview obvinil niektorých fanúšikov United, že viac ich zaujíma jedenie ich krevetových sandvičov ako dianie na ihrisku. Taktieľ sa mu niekoľko krát nepáčil výkon tímu a po vyradení z LM Bayernom Mníchov Keano povedal, že United boli iba priemerným súperom a kritizoval prístup svojich spoluhráčov.

Hoci Keano samozrejme v roku 1999 medailu pre víťaza LM dostal, to že nehral vo finále ho škrelo, a cítil, že európsky pohár „skutočne“ nevyhral. Hneval sa, že spoluhráči, ktorí nastúpili v barcelonskom finále nemali taký istý zápal zopakovať triumf ako on a preto ho sklamali.

Po futbalovej stránke to bol stále ten istý Keano. Jazdil po ihrisku neúnavne hore dole, len už nestrieľal tožko gólov. A potom prišiel zápas na Old Trafforde proti Manchestru City, za ktorý už vtedy hral aj Alf Eng Haaland. Keano si na neho počkal a krátko pred koncom ho brutálne rozstrelil z ihriska, čo malo neskôr veľké následky.

V sezóne 2001-2002 bol Keano opäť kritický k výkonom tímu. Záloha sa narušila príchodom Juana Sebastiana Verona, no našťastie od Vianoc mužstvo opäť nastúpilo na víťaznú šnúru. V štvrťfinále LM si Keano nešťastne a dosť zle zranil slabiny a vyzeralo to, že sezóna sa pre neho skončila.

No zázračne sa dal za tri týždne dokopy, no sezóna sa v Európe opäť skončila sklamaním. Keano to nazval katastrofou a mal pravdu. Aj keď v odvete proti Leverkusenu skóroval, remíza 1:1 znamenal postup Nemcov a sen United o finále v Glasgowe sa rozplynul na základe pravidla o góle na ihrisku súpera.

Roztržka na MS

Po tomto sklamaní mal Roy ako kapitán viesť Írsku republiku na Majstrovstvách sveta v Japonsku a Južnej Kórei. V polovici mája sa dlhobublajúca rozdielnosť medzi ním a manažérom Mickom McCarthym zmenila v otvorený konflikt. Keane obvinil manažéra, že írsky tím má zlé podmienky na prípravu, kým McCarthy kontroval tím, že Keane predstiera zranenie a zrádza svoju krajinu. Keanovi viac nebolo treba, a priamo pred spoluhráčmi spustil na McCartyho spŕšku štipžavých slov. Následne bol vyradený z kádra a odletel naspäť do Anglicka.

V Írsku z toho bolo veľké haló, rozprúdila sa veľká debata a krajina sa rozdelila na dva tábory. Napriek rôznym vyjednávaniam a špekuláciám Keano zo svojej pozície neustúpil.

Írsko tak hralo na MS bez svojho kapitána. Krátko na to Keane oznámil koniec reprezentačnej kariéry. Celý tento incident je len ďalším dôkazom, že jeho frustrácie sú výsledkom toho, že chce byť najlepší a nemá čas pre niekoho, kto sa ne nevie prispôsobiť týmto štandardom.

“Nový” Roy Keane

V novej sezóne bol Keano pripravený hrať, no už po troch zápasoch zmizol z ihrísk. Práve v auguste 2003 totiž vyšla jeho kontroverzná autobiografiam v ktorej priznal, že Alfa Eng Haalanda zranil úmyselne ako odplatu za rok 1997, keď Haaland nakričal na Keana, ktorý práve leľal na trávniku s vážnym zranením.

Práve keď táto aféra vrcholila, Keano ešte prilial olej do ohňa, keď bol vylúčený v zápase so Sunderlandom pred úder lakťom do provokatéra Jasona McAteera. Fergie sa ho ako vždy zastal no FA ho potrestala 6-zápasovým trestom pre nerešpektovanie hry.

Sir Alex Ferguson sa rozhodol využiť túto prestávku a poslal Keana na operáciu problémového bedrového kĺbu, ktorý spôsoboval Keanovi veľké bolesti a posledný rok mohol hrať iba vďaka obstrekom. Operácia sa ukázal byť vážnejšia, neľ sa predpokladalo, no Roy sa vrátil už na konci decembra.

Skoro sa začali objavovať otázky o „novom“ Royovi Keanovi. Samotný hráč priznal, že po operácii bude musieť zmeniť svoj štýl hry a tak sa aj stalo. Stal sa tichším, menej agresívnym a celkovo menej vplyvný na ihrisku ako predtým. Veľa expertov pripísalo jeho menšiu mobilitu zraneniu a tvrdili, že už nikdy nebude taký ako predtým.

Mali pravdu ? Návrat do plnej kondície trval trochu dlhšie a dostavil sa až v závere sezóny. Roy opäť požoval na ihrisku, chodil do súbojov, nahrával, vyhrával ocenenia muža zápasu a doviedol United k ôsmemu titulu majstrov Premier League. Kritici boli ticho.

Rozchod s Fergiem

Počas sezóny 2003/2004 sa Ferguson rozhodol Keana šetriť vo viacerých zápasoch, čo sa Írovi samozrejme veľmi nepáčilo, ale séria drobných zranení nedávala Fergiemu veľmi na výber. Keano každého prekvapil aj tým, že sa vrátil do reprezentácie, ku ktorému ho priviedol Brian Kerr.

Bez vážnych zranení Keano odohral väčšinu zápasov sezóny 2004/2005 a proti Birminghamu strelil svoj 50 gól za United. Aj keď už nemohol v každom zápase predviesť strhujúci výkon, v dôleľitých zápasoch to bol “starý” Roy Keane. Najmä v zápasoch proti Liverpoolu na Anfield Road a Arsenale na Highbury ukázal rivalom Vieirovi a Gerrardovi, ako sa ovláda stred poža a bez problémov si ich strčil do vrecka. Zápas na Highbury ostane slávnym aj vďaka „tunelovej“ roztržke, keď sa Keano ako správny kapitán zastal spoluhráča Garyho Nevilla, na ktorého si chcel ešte pred zápasom vyšliapnuť Patrick Vieira.

Ďalšia sezóna sa začala výmenou názorov medzi Keanom a Fergusonom o predsezónnej príprave. Roy sa nezúčastnil ani turné v Ázii a jeho vzťah s jeho odvekým ochrancom sa zdá ochladol. Írovi sa nepáčili štandardy United tak na ihrisku ako aj mimo neho. Keď si 18. septembra v zápase na Anflield Road zlomil nohu, mnohí si mysleli, že to bol jeho posledný zápas za United. A mali pravdu.

V programe MUTV „Roy Keane ako expert“ po prehre s Middlesbrough 4:1 Roy tvrdo menovite pokritizoval niekoľko spoluhráčov, vrátane Darrrena Fletchera či Ria Ferdinanda. Kritika neobišla ani manažment. Posledným kúskom skladačky bola zúrivá hádka s asistentom Carlosom Queirozom, v ktorej ostro kritizoval portugalského trénera opäť pred zrakmi spoluhráčov.

V minulosti by sa také niečo Keanovi prepieklo, ale tentoraz si Fergie povedal dosť. A v piatok 18. novembra prišla na svetlo sveta šokujúca správa – Roy Keane opúšťa Old Trafford po vzájomnej dohode. 12 a pol ročné pôsobenie Roya Keana v Manchestri United sa skončilo rozpačito. Keano následne prestúpil do Celticu, s ktorým vyhral ligový titul a následne ukončil kariéru pre pretrvávajúce problémy s bedrovým kĺbom. Posledný dres ktorý mal na sebe Keano oblečený však bol nostalgicky dres United v rozlúčkovom zápase na Old Trafforde 9. mája 2006.

Záver
Keano bol srdcom Manchestru United – tím nebol nikdy rovnaký bez jeho vplyvu a motivácie. Roy bol zosobnením ľudí, fans United, ľudí z ulíc, nie bezduchých korporatívnych rád. Bol pravou rukou Sira Alexa Fergusona v jeho snahe dosiahnuť perfekcionizmus. Jednoducho aj na ihrisku behal Sir Alex Ferguson, len na chrbte mal meno Keane. Aj samotný Sir Alex Ferguson ho označil za najlepšieho hráča, akého kedy na Old Trafforde trénoval. Keano bol centrom futbalovej filozofie United v najúspešnejšej ére v histórii klubu. Roy Keane bol najlepším záložníkom v Premier League poslednej dekády, je to človek a hráč, ktorý je nenahraditeľný – na ihrisku aj mimo neho.

Zaujímavosti

Keď bol Keano mladý, je klubom bol Tottenham a jeho hrdinom Glen Hoddle.

Keanove korene siahajú do pracujúcej triedy v dedine Mayfield na okraji Corku. Jeho otec ma prezývku „Mossie“, mama je Mária a má aj troch bratov – Denisa, Pata a Johnsona.

V mladosti bol aj amatérskym boxerom.

Keane hral v rekordných 6tich finále FA Cupu – v jednom za Forest a v piatich za United.

Keano vlastní doktorský titul od mája 2002. Bol mu udelený čestný titul doktora práv na univerzite v Corku.

Keane ako kapitán United získal 9 veľkých trofejí – nikto ich nezískal ako kapitán viac.

Vlastní dom v hodnote 1 400 000 libier, ktorý je situovaný v meste Hale, neďaleko Altrinchamu vo veľkom Manchestri. Jeho susedmi sú napr. aj Ole Gunnar Solskjaer či Ruud van Nistelrooy.

Keano je ženatý, spolu s manželkou Terezou majú 4 deti: Shannona, Caru, Aidana a Leah. Do rodiny patrí aj labrador Triggs).

Vo februári 2005 otvoril divadelný festival v Dubline komediálny muzikál “I Keano”, ktorý v zaujímavej forme prerozprával incident z MS v Japonsku a Kórei ako grécku drámu. Medzi postavami vystupovali samozrejme Keano (Roy Keane), General Macartacus (Mick McCarthy) a Fergie škótsky deflíni boh (Sir Alex Ferguson).

Roy Maurice Keane
Narodený: 10. augusta 1971 v Mayfield, Cork, Írsko.
Za United odohral 458 zápasov, 22 krát striedal.
Strelil 51 gólov.
S United vyhral 7 krát Premier League, 4 krát FA Cup, Interkontinentálny pohár a Ligu Majstrov.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *