Pi. máj 24th, 2024

Členovia výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA) sa dohodli na reforme európskych klubových súťaží.
Zmeny v Lige majstrov v období rokov 2009 – 2012 by mali pomôcť klubom z “menších” krajín starého kontinentu dostať sa do hlavnej fázy súťaže. “Som veľmi rád, že sme boli schopní dohodnúť sa na kompromise, ktorý znamená, že privítame šesť nových národných šampiónov v súťaži,” povedal prezident UEFA Michel Platini, ktorý sa za reformu výrazne zasadzoval. Jeho plán, aby pohároví víťazi zo 16 najlepších európskych líg hrali kvalifikáciu o štyri miestenky do hlavnej súťaže, síce neprešiel, namiesto toho však zvíťazil model, v ktorom 15 klubov bude v dvoch kvalifikačných fázach bojovať o päť vožných miest.
Dvadsaťdva tímov sa kvalifikuje priamo do hlavnej fázy súťaže. Päť miest bude rezervovaných pre národných šampiónov z futbalových asociácií, ktoré sa nachádzajú na 13. – 53. priečke rebríčka FIFA, okrem Lichtenštajnska. Zvyšných päť miesteniek bude pre mužstvá z krajín na 1. – 15. pozícii rebríčka národných asociácii, ktoré sa nestali víťazmi svojej ligovej súťaže. “Niektorí hovoria, že vstup tímov z menších krajín oslabí súťaž. Spočiatku možno áno, ale časom sa budú rozdiely vyrovnávať,” uviedol Platini. Zároveň však od roku 2009 budú mať anglické, talianske a španielske celky vyhradené tri priame postupové miesta namiesto doterajších dvoch. Osemfinálové zápasy Ligy majstrov sa budú po novom hrávať počas štyroch a nie dvoch týždňov, ako tomu bolo doteraz. Táto zmena má zabezpečiť lepšie televízne pokrytie zápasov. Od sezóny 2010 dôjde k zmene termínu finálového zápasu – namiesto stredy sa bude hrať v sobotu.
Zmeny sa udejú aj v európskej klubovej súťaži č. 2 – Pohári UEFA. V hlavnej súťaži sa v 12 skupinách predstaví 48 tímov. Do ďalšej fázy postúpia dva najlepšie tímy zo skupiny, vo vyraďovacej fáze ich doplní osem tímov, ktoré skončia na tretích priečkach v skupinách Ligy majstrov. Ďalšia fáza Pohára UEFA bude pozostávať zo štyroch vyraďovacích kôl, o celkovom víťazovi sa rozhodne v jednom zápase na neutrálnej pôde. Stretnutia druhej najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaže na starom kontinente sa budú hrávať vo štvrtok večer (ak to bude v týždni, keď sa nehrá Liga majstrov, prichádza do úvahy aj streda) v dvoch úradných hracích časoch – jednom skoršom (pravdepodobne o 19.05 h) a jednom neskoršom (pravdepodobne o 21.05 h).
Reformný plán už nepočíta s letnou pohárovou súťažou Intertoto Cup, európsky Superpohár sa zachová.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *