Víťazi a zdolaní rímskeho finále

Ako to už v športovom svete býva, vždy sa jeden raduje a druhý smúti. Tento prípad sa stal realitou aj po stredajšom finále futbalovej Ligy majstrov 2008/09 medzi FC Barcelona a Manchestrom United. Kým Katalánci sa tešili a nevedeli zakryť slzy dojatia, hráčom a fanúšikom “červených diablov” zostali len oči pre plač. Zverenci Pepa Guardiolu dokázali zúročiť okulahodiaci herný štýl, ktorým sa prezentovali počas celého uplynulého ročníka, na víťazstvo v LM a po zisku primátu v domácej ligovej súťaži a triumfe v Krážovskom španielskom pohári obohatili svoju vitrínu aj o ďalšiu cennú trofej. Vo finále európskej klubovej súťaže č. 1 vyhrali nad ManU 2:0 a v priebehu štrnástich dní zaknihovali tretí dôležitý triumf. Každé športové podujatie ponúka zoznam víťazov a porazených, po stredajšom rímskom finále sú jednoznačne lepší v tomto porovnaní hráči katalánskeho mužstva.
Víťaz: Lionel Messi
Pravdepodobne momentálne najlepší hráč na svete mal jediný cieľ – zodvihnúť nad hlavu “ušatú” trofej. Fantastickým výkonom v stredajšom finále okorenenom gólovou hlavičkou si s najväčšou pravdepodobnosťou zabezpečil víťazstvo v ankete pre najlepšieho hráča sezóny v Európe. Pre argentínskeho reprezentanta bol ročník 2008/09 zatiaľ vrcholom. Pri jeho mladom veku (21 rokov, pozn.) má šancu v budúcnosti opäť predviesť podobný husársky kúsok.
Víťaz: Andrés Iniesta
Španielsky reprezentačný stredopoliar sa stal v priebehu tejto sezóny jednou z najväčších opôr katalánskeho mužstva. Pre zranenie vynechal ostatné tri týždne, no vo finále sa prezentoval fantastickým výkonom. Dokázal svoju chladnokrvnosť a jednoduchosť v dirigovaní stredovej formácie, neustále zásoboval svojich spoluhráčov kvalitnými prihrávkami a v kžúčových momentoch udržal loptu vo svojej moci.
Víťaz: Pep Guardiola
Mnohí futbaloví priaznivci očakávali v súboji dvoch trénerských generácií neúspech o 29 rokov mladšieho kouča FC Barcelona Pepa Guardiolu. Skúsenosti trénera “červených diablov” Sira Alexa Fergusona nenašli uplatnenie a zaradenie Cristiana Ronalda na hrot útoku sa ukázalo ako veľmi zlý strategický ťah. Guardiola v minulosti pôsobil v drese Barcelony aj ako hráč a svoju citovú naviazanosť na tento klub potvrdil aj vo svojej premiérovej sezóne vo funkcii kormidelníka.
Víťaz: Futbal
Do stredajšieho rímskeho finále sa nepochybne prebojovali dva momentálne najlepšie kluby starého kontinentu, ktoré svoju dominanciu dokumentovali nielen ziskom niekoľkých trofejí počas sezóny 2008/09, ale aj prezentovaným herným štýlom. Napokon sa z triumfu tešilo vo finále “futbalovejšie” mužstvo – FC Barcelona.
Víťaz: Michel Platini
Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini sa nechal počuť, že dominancia anglických klubov v Lige majstrov v ostatnom období neprospieva samotnej súťaži. Tretíkrát v rade mali Britské ostrovy v semifinále trojnásobné zastúpenie. Zo zisku trofeje sa napokon tešilo jediné neanglické mužstvo – FC Barcelona a Platini mal dôvod na radosť.
Zdolaný: Cristiano Ronaldo
Portugalský krídelník je právom hrdý na svoj triumf v ankete o najlepšieho futbalistu roka 2008 v hodnotení FIFA. Napriek tomu nepotvrdil svoju futbalovú virtuozitu v najdôležitejšom stretnutí sezóny – rímskom finále Ligy majstrov 2008/09. Na hrote útoku pôsobil stratene až bezmocne a navyše nepremenil vypracované šance.
Zdolaný: Michael Carrick
Záložník Manchestru United mal podľa plánu držať v rukách dirigentskú taktovku stredovej formácie. Svojej úlohy sa však nedokázal zmocniť. Jeho pokusy o prihrávky či centre bez problémov likvidovala obrana Barcelony na čele s kapitánom Carlesom Puyolom či skvelý stopérom, bývalým hráčom ManU Gerardom Piquém.
Zdolaný: Stará “garda” ManU
Hráči “červených diablov” Ryan Giggs, Paul Scholes a Gary Neville už nemusia mať šancu zvíťaziť v Lige majstrov. Tridaťpäťročný waleský legionár Giggs bol na ihrisku takmer neviditeľný. Striedajúci 34-ročný Scholes nesplnil úlohu žolíka z lavičky a rovnako starý Neville sa ani neobjavil na ihrisku.
Zdolaný: Rím
Olympijský štadión v Ríme je jednoznačne nádherným športovým strediskom, ale niektoré násilné činy pred a po finálovom stretnutí vrhli na “večné mesto” škaredý tieň. Polícia informovala o dvoch osobách, ktoré utrpeli bodné zranenia a bary, reštaurácie i supermarkety nerešpektovali zákaz predaja alkoholických nápojov.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *