St. jún 19th, 2024

Zápas jesene či sezóny máme úspešne za sebou, všetko dopadlo k našej spokojnosti, tak si ho poďme trochu glosovať.

Nebudem sa venovať tradičnému priebehu zápasu, minúte za minútou, väčšina z nás ho aj tak videla. Pozrime sa na to, radšej obšírnejšie.

Kde začať? Tak asi na začiatku v predsezónnom období. Ako to malo byť? Liverpool FC mal byť podľa väčšiny futbalových odborníkov hlavným rivalom Chelsea v boji o titul, Benitez už mal iba vyšperkovať dobré tretie miesto z minulej sezóny, iba bod za United. A práve my sme sa mali trápiť, po Ruudovom odchode vraj nebude mať kto dávať góly, Carrick, za takmer 19 miliónov (btw. tožko vôbec nestál), v živote nemôže nahradiť Keana a s hráčmi za zenitom ako Scholes či Giggs to ďaleko veľmi nedotiahneme. Nehovoriac o drevákoch Fletcherovi a O´Sheaovi. Samozrejme bude na hru United zle vplývať aj naštrbenosť vzťahov Ronaldo – Rooney.

Realita je taká, že po 9. kolách na nás Scousers strácajú 11 bodov, a napríklad v 5 zápasoch na ihrisku súpera strelili až jeden gól z Gerrardom nafilmovanej penalty, ktorú stará zemiaková hlava premenila a Liverpool tak získal nezaslúžený bod na ihrisku nováčika v Sheffielde. Možno by sme sa aj mali cítiť trápne, veď Everton im dal trojku.

Poďme však k nedeli a zápasu. V našich končinách a virtuálnom priestore sa už tradične aspoň ako tak oba tábory hecovali, jedni vtipne, dali si s tým aj trochu námahy, druhí prízemne, trápne a hlúpo. Ale tak na to sme už zvyknutí. Poďme k samotnému zápasu, ten čo sa stránky napätia a vzruchu splnil svoje očakávania, fanúšikovské srdce bolo v stálom napätí, keďže výsledok takéhoto zápasu nie je napriek všetkým predpovediam, nikdy jasný. V nedeľu bol. Hovorí sa, že na dobrý futbal treba dvoch, ako to predviedol napr. Arsenal, s ktorým to bol vynikajúci zápas, so žiaž zaslúženým víťazstvom pre Arsenal. Ale táto sebránka z Liverpoolu, to bol otras. Kde nechali ten svoj slávny tímový duch, ktorý im vyhral LM? Aj Fulham u nás zahral lepšie, hoci dostal väčší prídel.

A opäť, stará známa pesnička. Liverpool porazili už spomínaní hráči za zenitom, Scholes zvládal stred poža aj keby doobeda odbehol matratón, deduško Giggs si „najlepšou obranou na Ostrovoch“ robil čo chcel. Drevák Fletcher, ktorý by určite nemohol hrať ani za rezervu Liverpoolu, podal taký výkon, že keby mal na drese meno Keane alebo Gerrard, tak sa o tom hovorí ešte mesiac. Kde sú tie posmešky na adresu Vidiča a Evru? Kedy strelí „najlepší obranca v Anglicku, samozrejme plnokrvný Scouser“ gól, akým sa prezentoval Rio Ferdinand, ktorý aj potom s úsmevom na perách zastaví akýkožvek útok súpera? Btw. z Ria sa stáva ďalší Scousebuster, podobným ako je Joe Cole. Proste stará škola z West Hamu to vie. Ale o tom, že to mal byť ťažký zápas, bol presvedčený aj Fergie, ktorý posadil na lavičku nedoliečeného a nie úplne fit Ronalda, aby v prípade nepriaznivého vývoja mohol nastúpiť. No nakoniec k tomu nemuselo dôjsť…

Ale aby to nevyzeralo, že nie sme dostatočne objektívny, treba povedať, že Liverpool má dobré mužstvo, kvalitných hráčov, otázkou je, ako je vedené a akú percento zo svojich možností ich hráči odvádzajú na ihrisku. Napríklad podľa mňa robí Benitéz tú istú chybu, akú urobil Sir Alex Ferguson v minulosti. Chce do stredu poža napratať Sissoka, Gerrarda a Alonsa, pričom tento experiment zjavne nevychádza. Tak ako nevyšlo začlenenie Verona medzi Scholesa a Keana. Ďalším bodom je brankár Reina, ktorý je priemerný brankár, ktorého gloriola povstala minulú sezónu vďaka perfektne fungujúcej obrane. No takému Finnanovi už musí dochádzať para, zápasov je veža a predsa aj on je len človek. Zo slušnosti nebudeme spomínať výroky a reakcie na kúpu Pennanta, veď snáď sa raz presadí. A koniec je tu otrepaná fráza, v ktorej sa plno Scouserov snaží nájsť ospravedlnenie, že na jedného strikera sa hrať nedá, minimálne klub ako Liverpool si to nemôže dovoliť. Blbosť! Aj Arsenal hral u nás na jedného útočníka a hral vynikajúco, či Barcelona, ktorá hrá permanentne na jedného útočníka a pritom hrá žúbivý futbal.

Je to o hre celého mužstva, o taktike, o tom ako hráči zo zálohy, zadných radov podporujú útočnú aktivitu. Ale Liverpool je o presnom opaku, brániť, brániť, a z nejakej náhody to kopnúť na dlháňa Croucha, alebo sa spoliehať na to, že súper sa bude snažiť tvoriť hru, zaujať diváka a my sa presadíme brejkovými typmi hráčov ako Bellamy či Kuyjt. No tu máme výsledok, ktorý neskrývajme to, nás fans United náramne teší. Vždy som hovoril, že ich šťastní triumf v LM a FA Cupe bude na niečo dobrý. Proste uspokojenie sa je vo futbale veľmi zlá vec. A neobstojí ani fakt, že Benitez by mal dostať toľko času ako Fergie, či Wenger, oni totiž preberali mužstvo v Oveľa horších podmienkach a museli káder vybudovať prakticky od základov, kdežto Benitez prebral od Houlliera relatívne solídne mužstvo, ktoré síce hralo iba na šance, ale aspoň niečo, teraz nie sú už ani tie šance. Ale, tak nám to vyhovuje, len tak ďalej, ale prosím, nevypadnite z ligy, predsa len zápasy s vami by nám chýbali. 😉

Prizastavme sa pri fans. Aby sme mali čistý stôl, a aby sa nemohlo povedať, že si nezametieme najprv pred vlastným prahom, je samozrejme nutnú priznať, že ani na Old Trafforde už nie je atmosféra taká aká bývala, sedí tam plno tých módnych fans, ktorý si to môžu dovoliť, jedia Keanove krevetové sendviče a o futbale nemajú Veľkú šajnu. Ale nehrajme sa na niečo, že na Alfield Road je atmosféra nejako burácajúco lepšia. V drvivej väčšine zápasov je rovnaká, mĺkva. Iste vo vypätých zápasoch je fantastická, ale to je aj na Old Trafforde, tak ako to je na The Kop, tak je to aj na Stretford Ende. A vonku sú fans United aspoň v tejto sezóne famózni. V nedeľu boli fans United taktiež v dobrej forme, a malú skupinu Scouserov v pohode prekričali. V TV bolo najviac počuť Take me home, alebo chorál Keano. Zamrmlaný Chorál You´ll never walk alone asi nepočuli ani ich vlastní hráči, súdiac podľa ich výkonu, a celý zápas tam už potom iba sedeli ako pristúpené lemry. Proste fans Liverpoolu sú v anglickom futbale tak preceňovaný ako Frank Lampard, možno ešte viac. Ale v našich končinách sa vedú spory o tom, kto ako fandil v nejakej Hviezde a niektorí až príliš nervózni ľudia to už nezvládajú, tak ako každý rok.

No čo už, toľko veľa slov, ale prakticky je to stále o tom istom. Blablabla, teraz je tá sezóna, konečne sme kúpili tých správnych 6 nových hráčov, United na čele so svojím dedkom a hráčmi za zenitom na nás nemajú a blablabla. Stále to isté, príjemný scouserský pohľad na letnú tabuľku Premier League je vždy po pár kolách okamžite preč. Tak nazdar budúce leto priatelia.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *