Ut. júl 16th, 2024

Rutgerus Johannes Martinus van Nistelrooij sa narodil 1. júla 1976 v mestečku Oss, regiónu North Brabant, Holandsko. Spolu s bratom Ronom a sestrou Anneke však vyrastali v meste Geffen. Ruud van Nistelrooy rozpráva štyrmi jazykmi – holandsky, nemecky, francúzsky a anglicky. 10. júla 2004 sa oženil so svojou priatežkou Leotien Slaats. Jeho obžúbeným autom je Mercedes CL55. Detským vzorom mu bol Marco van Basten, v súčasnosti obžubuje hru A. Ševčenka. Jeho najlepším kamarátom v United je Ole Gunnar Solskjaer. Ak má trochu vožného času prečíta si knihu od Johna Grishama.

K futbalu ho priviedol jeho ujo Gert-Jan keď bol ešte Ruud batožaťom. Ako 6-ročný nastupoval za tým Nooit Gedacht, ako stredoškolák hrával za mužstvo Margriet. Prekvapením možno bude, že pôvodne Ruud nastupoval na poste stopéra. Svoju profesionálnu kariéru odštartoval v sezóne 1993/94, keď obliekal dres druholigového FC Den Bosch, v ktorom strávil 4 sezóny. To sa už však nesnažil gólom zabraňovať, ale na hrote útoku ich striežať. Tam si ho vyhliadol prvoligový Heerenveen a v premiérovej sezóne v prvej lige zaznamenal Ruud v 30 zápasoch 13 gólov. Potom už nebolo žiadnym prekvapením, že na stole ležala ponuka od veľkoklubu PSV Eindhoven. Na svoje 22. narodeniny tam Ruud prestúpil za 4.2 milióna libier. V drese PSV sa stal okamžite jeho kľúčovou postavou a v sezóne zaznamenal 31 gólov (prvý do siete Heerenveenu), čo mu prinieslo od jeho kolegov z ligy ocenenie hráč roka a druhé miesto v súťaži o zlatú kopačku pre najlepšieho strelca Európy. V druhej sezóne nastriežal gólov 29 a opäť získal rovnaké ocenenia. To už van Nistelrooya pozorne sledovali skauti každého veľkoklubu, zaujímali sa o neho Real Madrid, FC Barcelona, Arsenal či Manchester United. Práve záujem Červených diablov sa ukázal ako najväčší.

No prišiel nešťastný priatežský zápas proti Silkeborgu 6. marca 2000. Zranenie kolena, ktoré sa o pár dní po jednom tréningu zhoršilo natožko, že si vyžiadalo ročnú pauzu, zabrzdilo pripravovaný prestup do Manchestru. Skľúčeného van Nistelrooya však v nemocnici niekožko krát navštívil Sir Alex Ferguson a ubezpečil ho, že Červení diabli si na neho počkajú tak dlho ako bude potrebné. O rok už nič nestálo prestupu v ceste a Ruud van Nistelrooy sa 23. apríla 2001 upísal Manchestru United na päť rokov. PSV dostalo rekordné odstupné vo výške 19 miliónov libier. Na poslednú chvížu sa ozval aj Real Madrid, no van Nistelrooy rozmýšžal iba o prestupe do United. Sir Alex Ferguson neskôr priznal, že to bol druhý pokus, ktorým chcel tohto Holanďana získať. Už počas jeho pôsobenia v Heerenveene mu jeho syn a šéf skautov United Martin Ferguson povedal: „Podpíšme ho hneď.“ No vtedy bol rýchlejší PSV.

Svoj ligový debut proti Fulhamu ovenčil dvoma gólmi a jeho kariéra v červenom drese raketovo odštartovala. Napriek tomu, že rok predtým vôbec nehral futbal, nastriežal vo svojej prvej sezóne na severe Anglicka spolu 36 gólov. Druhú sezónu posunul latku ešte vyššie a 44 gólov nemohlo znamenať nič iné ako ligový titul pre Manchester. Počas tretej sezóny dosiahol mížnik, keď v zápasoch proti Evertonu strelil svoj 100. gól v službách Červených diablov. Sezóna 2004/2005 bola v znamení Ruuda van Nistelrooya poznamená zraneniami, pre ktoré strelil v lige iba 6 gólov, no ešte stále to stačilo na to, aby sa stal najlepším strelcom Ligy Majstrov (8 gólov / 7 zápasov). To sa mu podarilo už trikrát za štyri sezóny v drese United.

Van the Man, taká je jeho prezývka. Jeho strelecký inštinkt skĺbený spolu s výnimočnými futbalovými schopnosťami ho robia jedným z najlepších útočníkov na svete. Veď hoc kto by nedokázal prekonať rekord Dennisa Lawa v počte strelených gólov v európskych pohároch. Možno ešte viac ako góly kvitujú fanúšikovia Manchestru United jeho oddanosť a zápal pre klubové farby. No jeden sen sa Ruudovi van Nistelrooyovi stále nesplnil. Víťazstvo v Lige Majstrov…

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *