St. apr 24th, 2024

V utorok exhibičný zápas Manchester United – výber Európy.

Hviezdy futbalu sa stretnú v Manchestri, aby oslávili 50. výročie Európskej únie.

Elita európskeho futbalu sa predstaví v Manchestri v utorok 13. marca 2007 pri príležitosti osláv 50. výročia podpisu Rímskej zmluvy, ktorou boli položené základy Európskej únie. Pri tejto športovej udalosti, ktorá sa časovo zhoduje s 50. výročím účasti Manchestru United ako prvého anglického tímu v pohárových súťažiach na starom kontinente, sa tento klub postaví proti výberu Európy, nad ktorým bude držať trénerskú taktovku taliansky majster sveta Marcello Lippi.

V tíme európskej jedenástky sa predstavia mnohí hráči talianskeho víťazného mužstva z MS 2006 v Nemecku, rovnako ako aj kapitáni FC Barcelona a FC Liverpool Carles Puyol a Steven Gerrard. Ako hostia budú za výber Európy hrať aj tri brazílske hviezdy Ronaldinho, Ronaldo a Juninho Pernambucano.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso (na obr.), ktorý osobne podporuje túto iniciatívu, uviedol: “V detstve som rád sledoval zápasy vynikajúcich tímov Manchestru na európskej pôde. Veľký futbalový zápas je výborným spôsobom, ako si pripomenúť 50. výročie zrodu Európskej únie. Futbal je šport, ktorý nadchýna Európanov ako žiadny iný, pretože vyvoláva spoločné nadšenie a hovorí jazykom zrozumiteľným pre všetkých.”

Predseda Európskej futbalovej únie (UEFA), riadiaceho orgánu futbalu na starom kontinente, Michel Platini je hrdý na to, že UEFA dokázala zorganizovať toto podujatie. “Futbal spája žudí. Na kontinente, ktorý je taký hrdý na svoju kultúrnu rozmanitosť, je futbal spoločným dorozumievacím prostriedkom. Pomáha pri integrácii rôznorodých komunít. Vo svojej najlepšej podobe je tento šport nositeľom základných európskych hodnôt, akými sú zákonnosť, vzájomný rešpekt medzi žuďmi, sloboda prejavu, tímová práca a solidarita,” povedal Platini, ktorého doplnil aj zástupca Manchestru United Sir Bobby Charlton:

“História Manchestru United je prepojená s európskou. Niektoré z najslávnejších momentov klubu sa odohrali na európskej scéne. Teším sa, že pri príležitosti oslavy týchto dvoch významných výročí privítame na Old Trafforde tožko hviezd a priateľov.”

Výber Európy na tento zápas tvoria brankári Oliver Kahn, Grégory Coupet a Iker Casillas, obrancovia Paolo Maldini, Jamie Carragher, Eric Abidal, Lilian Thuram, Carles Puyol, Marco Materazzi, Luis Miguel, Fabio Grosso a Gianluca Zambrotta, stredopoliari Steven Gerrard, Juninho Pernambucano, Florent Malouda, Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo a Ronaldinho a útočníci Ronaldo, Alessandro Mancini, Zlatan Ibrahimovič a Henrik Larsson.

Stretnutie bude mať špeciálny náboj najmä pre posledného menovaného bývalého švédskeho reprezentačného útočníka Larssona, ktorý práve v pondelok ukončil svoje 10-týždňové hosťovanie na Old Trafford a bude to tak jeho rozlúčka s Manchestrom, tentoraz však nastúpi proti svojim nedávnym spoluhráčom.

Na zápase sa mali zúčastniť aj dve hviezdy Realu Madrid David Beckham a Fabio Cannavaro, oboch však vyradilo zranenie. Pre bývalého anglického reprezentačného kapitána to mal byť prvý zápas na štadióne United od jeho odchodu v roku 2003 do španielskeho kráľovského Veľkoklubu.

Päťdesiate výročie podpisu Rímskej zmluvy, ktorou bola založená dnešná Európska Únia, pripadá na 25. marca 2007. Futbalový zápas v Manchestri bude najprestížnejším podujatím plánovaným vo Veľkej Británii pri príležitosti oslavy tohto dňa, ktoré pritiahne pozornosť divákov v 27 členských štátoch EÚ (priamy prenos vysiela aj STV od 20.45 h na Dvojke) a na celom svete.

Celý výťažok zo zápasu pôjde na konto nadácie Manchestru United. Táto registrovaná charitatívna organizácia financuje projekty v rámci miestnej komunity a od svojho založenia v roku 1992 priniesla úžitok viac ako miliónu ľudí.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *