Po. mar 4th, 2024

Od uzavretia prestupového okna ubehlo niekoľko desiatok hodín a najbližšie sa otvorí až v januári. Väčšina fanúšikov sa stále nedokáže preniesť cez fakt, že sme v lete nezískali dvoch záložníkov svetovej úrovne a ako posila do stredu poža prišiel iba Michael Carrick.

Po prvé, bol to David Gill, ktorý fanúšikom sžúbil, že do tímu prídu dvaja záložníci svetovej triedy. Sir Alex Ferguson niečo také nikdy nepovedal, jedine pred príchodom Carricka povedal, že je spokojný s kádrom a do novej sezóny pôjde rád aj bez hocijakých nových hráčov.

Vlastne aj tento komentár spôsobil veľa rozruchu, hoci by nemal. Čo očakávajú v takých chvížach niektorí fanúšikovia od nášho manažéra? Mal by verejne a otvorene priznať, že má nedostatok možností a nevie si predstaviť začiatok novej sezóny bez výrazného posilnenia? A čo by bolo výsledkom takého jednania? Jedine to, že tímová morálka by pekne klesla, lebo žiadne iné pozitíva to nemá.

Len sa skúste vcítiť do pozície, akú má John O´Shea či Darren Fletcher. Tvrdo drú, dávajú nám všetko čo môžu, chodia na každý tréning a manažérovi nerobia absolútne žiadne problémy. A čo viac, prvý menovaný nám odviedol výborné služby kedykožvek bol povolaný, aby zaskočil na rôznych postoch v zostave. Prečo sa sústavne za to do neho niekto naváža? Niektoré veci sú skrátka nepochopiteľné. Obklopuje má pár ľudí, ktorí ani nemajú šajnu o tom, čo znamená fandiť svojmu klubu a to ma znepokojuje. Oni očakávajú, že manažér bude kydať na svojich hráčov a deptať ich tým, že do novín bude hovoriť o tom, ako nie sú dosť dobrí.

Do Sira Alexa Fergusona sa obúva až príliš mnoho „expertov“, pričom väčšina z nich sú bud decká, ktoré nemajú ani šajnu o jeho minulosti, alebo gloryhunters, ktorí skrátka nemôžu znieť fakt, že ich tím nie je tak úspešný, ako zvykol byť. Nemôžu absorbovať fakt, že liga sa vyvíja a rivali nám budú spôsobovať problémov ako v dobe, keď United niekoľko rokov počas 90-tych rokov a v 21. storočí udávali štandardy v Premier League.

Ako záložníka podpísal Fergie Carricka. Možno ho preplatil, ale kto ho za to bude kritizovať, keď sa ukáže, že Carrick bola úspešná kúpa? Niekedy musíte ísť nad cenu, ak chcete získať hráča, ktorého ste si vytipovali. Bol Rooney hodný 27 miliónov v deň keď sme ho podpisovali? Bol neznámy 18-ročný Portugalčan Ronaldo hodný 12 miliónov? Nie, neboli. No nebolo inej cesty ako ich získať a Fergie vedel, že bez tejto dvojice by United nešli správnym smerom. Preto by ste mali dať Carrickovi čas na usadenie a prispôsobenie sa štýlu hry United. A malo by sa to stať skôr ako si myslíte, keďže Carrick Premier League už dobre pozná.

Celý tento frmol okolo získavača lôpt je pochopiteľný do istej miery, no stáva sa bláznivým, keď ľudia začnú hovoriť, že Fergie pos*** Mascheranov príchod, pretože ten hráč pre nás jednoducho nemohol podpísať. MSI je obchodná firma, ktorú riadia chytrí ľudia, ktorí vedia, že po ročnej skúsenosti v Premier League sa ich súčasná hodnota zdvojnásobí. To preto ich dali do West Hamu a v kontraktoch im uložili 90 % „výkupnú klauzulu“. Súhlasili by United za takých podmienok? Samozrejme, že nie.

Hargreaves nebol na predaj tieľ, nie preto, že by to bol nejaký brilantný futbalista, lebo určite nie je hodný 17 miliónov, ale preto, lebo Bayern skrátka nechcel predať. Vytvorili si proste vo svojej mysli blok, ktorý im zakazuje predávať vlastných hráčov do United, aj napriek tomu, že len za polovicu tých peňazí, ktoré leľali od United na stole.

Prestup Marcosa Sennu bol záhadou. Bol už prakticky jednou nohou v United a následne sa to zmrazilo, pretože United chceli Hargreavesa. Či to bolo preto, že AIG či Glazerovci zakázali podpisovať zahraničných hráčov, či preto, že Hargreaves bol viac reálnejším variantom, sa už nikdy nedozvieme.

No koniec koncov, keď už bolo jasné, že Hargreavesa nezískame sa Fergie rozhodol, že už nikoho iného nepodpíše. Takže zrejme má rozdielny koncept, možno si skutočne myslí, že Carrick a Scholes sú v zálohe postačujúci?

A vlastne na margo všetkého, nebolo by viac vhodné hodnotiť posily United a ich prínos na konci sezóny, keď už bude jasné, namiesto toho, aby boli odpisovaní bez toho, aby čo i len odohrali pár zápasov?

Premysli si to fanúšik United ak si sa niekedy navážal do Fergusona. Vďačíš mu takou veľkou mierou, že aj keď si myslíš, že na prestupovom trhu sa správa nepochopiteľne, mal by si mu dôverovať a veriť, že má svoju koncepciu hry.

No celkom určite sa na prestupovom trhu nespráva nepochopitežne. Všetky naše posily, ktoré sme získali za posledné dva roky sa ukázali ako úspešné, no nie? Ak nie, tak poukážte, že ktoré. Bol to Alan Smith za 6.7 milióna? Heinze za 6.9 milióna? Rooney za 27 miliónov? Edwin van der Sar za 2 milióny? Ji-Sung Park za 4 milióny? Nemanja Vidič za 7 miliónov. Alebo možno Partice Evra, ktorý sa zdá sa konečne začlenil tak ako sa patrím, za 5 miliónov? A čo je na týchto hráčov najlepšie, čo mám na nich rád, je to, že preukázali naozajstné chcenie hrať za United a nepindajú, ak je nevyhnutné, aby sedeli na lavičke. Celkovo si myslím, že všetci naši hráči majú lojalitu ako nikto. Aj Ronaldo, ktorý chcel ísť do Madridu, naposledy prehlásil, že United je jeho klub snov. Tímový duch je teraz na tak vysokej úrovni, že ma to až hreje pri srdci, lebo keď si spomeniem na tím z 1999, tak prvá vec čo mi príde na um je fakt, že hráči vtedy vytvorili vežmi súdržný kolektív, čo nám dávalo výhodu nad ostatnými.

Budovanie nového United ide správnym smerom a náš káder by bol kompletný s jedným defenzívnym stredopoliarom. No nie je potreba žiadny zhon, môžeme ho podpísať v januári alebo budúce leto. Sme na tom teraz dobre a darí sa nám. A pokiaž budeme hrať dobre aj bez neho a ten správny príde až v blízkej budúcnosti, ja budem spokojný s našou prestupovou aktivitou. Nejaký čas to trvá, aby ste získali správnych hráčov, ktorí budú hrať ako tím, ale oplatí sa na to čakať.

Vždy kvalita pred kvantitou.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *