St. máj 29th, 2024

Dve rôzne trénerské generácie sa stretnú v stredu večer na Olympijskom štadióne v Ríme vo finále futbalovej Ligy majstrov 2008/09. Na lavičke španielskeho veľkoklubu FC Barcelona sedí vo svojej prvej sezóne vo vrcholovom futbale v pozícii kouča ešte len 38-ročný Pep Guardiola, jeho náprotivkom na strane Manchestru United je skúsený 67-ročný trénerský bard Alex Ferguson.
Keď Guardiola vo veku 21 rokov vyhral v drese katalánskeho veľkoklubu ešte ako hráč v roku 1992 prvú trofej pre tím z Nou Campu v európskom pohári č. 1, škótsky kouč práve štartoval svoju skvelú 17-ročnú éru na Old Trafforde, počas ktorej získal 11 titulov v anglickej Premier League a dvakrát triumfoval aj v Lige majstrov (1999 a 2008). Keď Ferguson v sezóne 1978/79 trénoval svoj prvý “vežký” klub FC Aberdeen, Guardiola mal len sedem rokov. Počas 23 rokov na Old Trafforde získal Alex Ferguson so svojimi “diablami” dovedna 25 trofejí. Guardiola má na svojom konte zatiaľ dve.
Teraz sa ich cesty skrížili vo finále Ligy majstrov 2008/09. “ľudia hovoria, že medzi Sirom Alexom Fergusonom a Pepom Guardiolom je veľký rozdiel v skúsenostiach. To je však čo? Ak ste dobrý, tak môžete vyhrávať ako tréner rovnako vo veku 35 ako 65 rokov. Pre Alexa je to tretie finále Ligy majstrov, pre Pepa prvé v úlohe trénera. Keď ste však na vrchole a máte dostatočné sebavedomie, vôbec nezáleží na tom, aký ste mladý či starý,” vyhlásil portugalský lodivod talianskeho Interu Miláno José Mourinho.
Guardiola zvyčajne stojí pri lavičke svojho tímu a vyzerá nanajvýš pokojne. V zlomku sekundy však dokáže explodovať, mávať rukami okolo seba či už na znak radosti, alebo rozčúlenia nad vlastnými hráčmi, súperom alebo rozhodcami. Na druhej strane Ferguson prevažne sedí na lavičke v extrémne rýchlom tempe prežúvajúc žuvačku. Podrobne sleduje všetko na trávniku, aby v správnom momente vybehol do vymedzeného sektora zanadávať si na hráčov, vo väčšine prípadov však na rozhodcu a jeho asistentov. “Sir Alex je skvelý manažér. Či už prehrá v stredu alebo nie, neurobí ho to ani horším a ani lepším trénerom. Už teraz má za sebou neskutočnú kariéru. Pri futbale je srdcom aj dušou,” dodal José Mourinho.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *