St. apr 24th, 2024

V tejto časti si pripomenieme finále Pohára Víťaza Pohárov, pohár, o ktorý sa už v súčastnosti nebojuje a podľa mňa je to škoda, lebo tento pohár mal niečo do seba. Finále z roku 1991 sa odohralo v Rotterdame na štadióne De Kuip. Vo finále sa stretli dva veľkokluby, Manchester United a FC Barcelona.

Hráči United boli odhodlaní toto finále vyhrať a ukončiť tak 23 ročné čakanie na Európsku trofej. Bola to prvá sezóna potom, čo anglické tímy nemohli zasiahnúť 5 rokov do bojov o Európske poháre kvôli nešťastí v Heysel. United sa kvalifikovali do tejto súťaže potom, čo vyhrali FA Cup, kde porazili Crystal Palace 1:0. Alex Ferguson dúfal, že sa mu podarí napodobniť úspech z časov, keď ešte s Aberdeenom porazil v roku 1983 Real Madrid 2:1.

Na ceste do finále hráči United vyhrali všetky zápasy na súperových ihriskách. Tie najdôleľitejšie boli asi to proti Montpelleriu, keď doma sme iba remizovali 1:1, no vonku sme dokázali zvíťaziť 2:0 a to proti Leggii Waršave 3:1. Leggia Waršava sa postarala o vyradenie Sampdorie, obhajcu titulu.

Barcelona sa dostala do finále potom, čo porazili v štvrťfinále Dynamo Kyjev celkovo 4:3 a v semifinále Juventus 3:1 po dvoch góloch Hrista Stoitchkova, ktorý sa zranil a do finále tak nemohol nastúpiť. Taktieľ bránkar Zubizarreta vynechal finále, keďže v Turíne videl žltú kartu a tá znamenala stop pre ďalší zápas.

United pred týmto finále neboli v najlepšej forme, v domácej lige prehrali 2 stretnutia a vo finále Ligového pohára podľahli Sheffield Wednesday 1:0. Navyše pár dni pred zápasom opustil United Alexov asistent Archie Knox, ktorý posilnil Rangers. Barcelona v tom čase viedla domácu ligu o 9 bodov a bola v skvelej forme.

Na štadión De Kuip sa prišlo pozrieť 44000 divákov. Napriek tomu, že Barcelone chýbali dôleľití hráči, očakávalo sa, že United v tomto zápaseveľa vody nenamúti. Proti tomu však bol jeden hráč, hráč ktorého Barcelona odmietla pred 4 rokmi. Jeho meno je Mark Hughes. Mark bol rozhodnutý dokázať svojim protivníkom, akej veľkej chyby sa dopustili, keď ho nechali odísť. Ronald Koeman dostal na starosť postarať sa o to, aby sa Mark nepresadil.

Hráči United hrali v prvom polčase veľmi dobre, no nepodarilo sa im skórovať. V druhom polčase sa im to podarilo v 68 minúte. Mark Hughes bol faulovaný na hranici šestnástky. Priamy kop zahral Bryan Robson, Bruce to hlavou poslal smerom k bráne a Hughes vsietil svoj prvý gól večera. 7 minút neskôr sa po skvelej Robsonovej nahrávke dostal za obranu Barcy opäť Mark Hughes, obišiel si brankára, no zdalo sa, že Mark zašiel už s loptou príliš ďaleko. Napriek tomu z veľkého uhla a vzdialenosti viac ako 15 metrov dokázal skórovať. V 79 minúte sa Barcelone podarilo skóre upraviť po priamom kope Koemana. Nasledújucich 10 minút sa Barca pokúšala o vyrovnanie, no United im to už nedovolili. Práve naopak, v posledných minútach sme sa mohli radovať ešte raz. Mark Hughes mohol dovŕšiť svoj hattrick, no bol faulovaný Nandom, ktorý videl za jeho zákrok červenú kartu. Nasledný priamy kop obranca súpera odkopol z bránkovej čiary. Do konca zápasu sa už nič nezmenilo. Anglické kluby boli späť vo futbalovej Európe a Manchestru United sa opäť podarilo dobiť významnú futbalovú trofej.

Zostavy:

MANCHESTER UNITED: Sealy, Irwin, Bruce, Pallister, Blackmore, Phelan, Ince, Robson, McClair,
Hughes, Sharpe
Lavička: Walsh, Webb, Donaghy, Robins, Wallace

BARCELONA: Busquets, Nando Munoz, Alexanco, Koeman, Ferrer, Bakero, Goicoechea, Salinas, Eusebio Sacristan, M Laudrup, Beguiristain
Lavička: Angoy, Serna, Soler, Herrera, Pinilla

Budúci týždeň si priblížime zatiaľ jediné víťazstvo v Ligovom pohári, no ja pevne verím, že po nedeli to už nebude platiť a my budeme mať na svojom konte dva Ligové poháre.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....