St. mar 27th, 2024

V tejto rubrike si priblížime všetky naše pohárové víťazstvá. Tento seriál bude mať 17 pokračovaní, v ktorých si na svoje prídu tí, ktorí sa chcú dozvedieť niečo z histórie ale aj tí, ktorí si chcú zaspomínať na zápasy, ktoré sa odohrali len nedávno.

V prvej časti si priblížime Finále Európskeho pohára, ktoré sa odohralo 29 mája 1968 vo Wembley.

Najprv si však povieme, ako sa Manchester United prebojoval do tohto finále. V prvom kole sme porazili Maltský Hibernians FC 4:0 (4:0; 0:0), v druhom kole FK Sarajevo 2:1 (0:0; 1:2), v štvrťfinále to bol požský tím Górnik Zabrze 3:0 (2:0; 0:1) a v semifinále slávny Real Madrid 4:3 (1:0; 3:3). Spolu s nami sa do finále prebojovala Benefika, ktorá v semifinále prešla cez Juventus.

Matt Butsbymu trvalo dlhých 12 rokov (1956-1968), kým sa konečne dočkal vytúženého pohára pre Šampióna Európy. A nebyť tej nešťastnej nehody v roku 1958, iste by sa tohto pohára dočkal oveža skôr. Tím Manchestru United disponoval v roku 1968 skvelými futbalistami, mená ako Charlton, Law a Best sú dnes známe po celom svete a táto skvelá noc patrila práve týmto hráčom. Na hráčov Manchestru bol vyvinutý veľký tlak, pretože v tomto roku sa im nepodarilo vyhrať domácu súťaž. Pre mnohých týchto hráčov to bola jedna z posledných príležitostí získať s tímom niejaký pohár. Na nešťastie hráčom United chýbala ich veľka zbraň v podobe Denisa Lawa, ktorý vynechal tento zápas kvôli zranenému kolenu. Na druhej strane stála slávna Benefika, ktorej sa obávali mužstvá ako Juventus či Real Madrid. Za Benefiku v tom čase hrával najslávnejši futbalista Portugalska Eusébio.

United mali veľkú výhodu, keďže zápas sa hral na britskej pôde, kde ich prišli povzbudiť aj fanúšikovia konkurečných tímov. Čas, kedy sa zabudlo na závisť a zatrpknutosť. Na štadión v túto teplú májovú noc prišlo 100000 fanúšikov. Obe mužstvá mali mali ako domácu farbu červenú, no túto noc hráči United nastúpili v tmavomodrých dresoch. Busby zvolil útočnú formáciu 4-3-3, s Bestom, Kiddom a Astonom vpredu, za nimi Charlton, Sadler a Crerand, v obrane s Foulkesom, Breannanom, Dunnom a Stilesom. V bránke sa predviedol Stepney.

Benefika nastúpila s plánom eliminovať Georga Besta, ktorý ich zničil pred dvoma rokmi hattrickom. Tým, že sa koncentrovali hlavne na neho, tým dali viac priestoru po žavej strane pohyblivému Bobbymu Charltonovi. United na druhej strane strážili Eusébia, ktorého mal na starosti Nobby Stiles. Svojej úlohy sa zmocnil skvele.

Prvý polčas sa nebolo na čo pozerať a skončil sa bez gólov. V druhom polčase sa United ujali vedenia po skvelej kombinácii Sadlera a Dunneho. Charlton využil presný center od Sadlera a hlavičkou nedal súperovému brankárovi Henriquemu najmenšiu šancu. United zatlačili svojho súpera, a prichádzali ďalšie sance. No 10 minút po góle sa zdálo, akoby United strácali dych a Benefiku dostal späť do hry gól, ktorý padol po hlavičke Torresa, ktorá sa odrazila od nôh Gracu do našej brány. V dramatickom závere United skoro prehrali, Eusébio sa zbavil Stilesa a medzi ním a bránou stál už iba samotný brankár. Eusébio očakával, že brankár pôjde k zemi a on ho prelobuje, no Stepney ostál na nohách a lopta ho trafila do hrude. Eusébio sa po jeho zákroku pri ňom zastavil a poklopal ho na rameno ako uznanie jeho zákroku. Toto bol rozhodujúci moment v tomto zápase. Rozhodca odpískal koniec zápasu.

Busby sa pokúšal zotaviť unavených hráčov. Začalo sa predĺženie a hned po 2 minútach sa United ujali vedenia fantastickým gólom Georga Besta. Best získal loptu a obral si aj súperovho bránkara, do brány sa už nemal problém trafiť. Best sa neskôr vyjadril, že chcel ísť s loptou až k bránkovej čiare, tam zastaviť, a doťuknúť loptu hlavu. No keďže obrancovia boli tesne za ním, bolo to príliš riskantné! Neprešla ani jedna minúta a United strelili ďalší gól, tentokrát skóroval hlavou Brian Kidd. Bol to pekný darček k jeho 19-tym narodeninám. No a nakoniec majster Bobby Charlton uzavrel tento zápas po tom, čo využil Kiddov center, na 4:1 pre ‘domácich‘.

Bola to neuveriteľná noc pre Britský futbal, a niet pochýb, že tí, ktorí prežili Mníchovskú tragédiu si v tú noc spomenuli na všetkých, ktorí pri tejto nehode zahynuli. Kapitán Bobby Charlton pozdvihol pohár nad hlavu a celá Británia oslavovala, keďže Manchester United sa stal prvým anglickým klubom, ktorý túto trofej vyhral. Matt Busbymu sa konečne splnil jeho dlhoročný sen. Manchester United sa v túto noc stali Europskými Krážmi.

Zostavy:

MANCHESTER UNITED: Stepney, Dunne, Foulkes, Stiles, Brennan, Sadler, Crerand, Charlton, Best,
Kidd, Aston

BENFICA: Henrique, Adolfo, Cruz, Graca, Humberto, Jacinto, Augusto, Eusebio, Torres, Coluna, Simones

Budúci týžden si spomenieme na Finále LM v roku 1999.