Pi. apr 19th, 2024

Český futbalový gólman Petr Čech naďalej drží sériu v neprestrielnosti v najvyššej anglickej súťaži, ktorú aktuálne natiahol už na 961 minút. V sobotňajšom zápase 27. kola Premier League vyhrala Chelsea na pôde Evertonu 1:0 a český reprezentačný gólman opäť ustrážil čisté konto. V tomto smere oslávil malé jubileum, keďže sa mu to podarilo už desiatykrát v rade. Naposledy inkasoval z kopačky francúzskeho kanoniera Arsenalu Thierryho Henryho v súboji 17. kola 12. decembra 2004, zápas Arsenalu s Chelsea sa vtedy skončil 2:2. “Tisícka je blízko, už len necelý jeden polčas. Bolo by pekné to dotiahnuť,” cituje idnec.cz P. Čecha. Jeho tím londýnska Chelsea vedie po neúplnom 27. kole anglickú ligu s 12-bodovým náskokom pred Manchestrom United a je pravdepodobné, že získa majstrovský titul. Stále len 22-ročný Čech už na svojej “spanilej jazde” bez inkasovaného gólu prekonal niekožko rekordov. Najprv prekonal bývalého rekordéra Premier League Dána Petera Schmeichela (727 minút) a v tom istom zápase proti Blackburnu (1:0) poslal do histórie aj absolútny anglický rekord Elisha Scotta (770 minút) ešte z roku 1923. Čech navyše v tomto stretnutí chytil strelcovi Blackburnu Paulovi Dickovovi pokutový kop. Minulosťou je už aj Čechov rekord z jeho predchádzajúceho sparťanského pôsobenia, keď nedostal gól 903 minút.
zatiaľ posledný zápas v Goodison Parku proti Evertonu bol pre Čecha v aktuálnej sezóne už dvadsiatym prvým bez inkasovaného gólu, čím sa dotiahol na dánsku legendu Schmeichela. Zverenci trénera Joseho Mourinha majú po 27. kole najmä Čechovou zásluhou fantastické skóre 50:8. Najväčší strach o svoje čisto konto mal český brankár v závere súboja s Evertonom, keď v samom závere mali domáci výhodu priameho kopu presne z hranice šestnástky, ale Arteta neprestrelil múr pred sebou. O jediný úspech Chelsea sa postaral Islanďan Gudjohnsen.
podľa Medzinárodej federácie pre futbalovú históriu a štatistiku patrí v Čechovi v historickom rebríčku neprestrielnosti brankárov už 39. pozícia. Na čele je s obrovským náskokom Brazílčan Mazarópi z Vasco da Gama, ktorý v rokoch 1977 a 1978 nedostal gól 1816 minút, čo je v prepočte viac než 20 futbalových zápasov.

Historická neprestrielnosť brankárov:
1. Mazarópi (Braz., Vasco de Gama) 1816 minút, 2. Dany Verlinden (Belg., FC Bruggy) 1390, 3. Resino Gómez (Šp., Atlético Madrid) 1275, 4. Gaëtan Huard (Fr., Bordeaux) 1266, 5. Armelino Zetti (Braz., Palmeiras) 1242,…39. Petr Čech (ČR, FC Chelsea) 961