St. júl 24th, 2024

Po Georgeovi Bestovi už pomenovali letisko, teraz sa ocitne na bankovkách. Legendárnemu severoírskemu futbalistovi Georgeovi Bestovi sa im memoriam dostane ďalšej významnej pocty.

Bývalý skvelý kanonier, ktorý vlani v novembri zomrel vo veku 59 na následky dlhoročného alkoholizmu, sa čoskoro ocitne vyobrazený na britských bankovkách. Zástupcovia Ulsterskej banky informovali, že futbalista sa dostane na päťlibrovú bankovku, ktorá vyjde v limitovanej sérii 1 mil. kusov.

Best sa na nej objaví v dresoch reprezentácie Severného Írska ako aj Manchestru United, za ktorý dlhé roky úspešne hrával.

“Je to po prvý raz, čo sa Ulsterská banka rozhodla dať do obehu pamätné bankovky takéhoto typu. Ide o poctu pre človeka, ktorý bol jedným z najznámejších synov Británie a zároveň určitý spôsob spomienky pre jeho fanúšikov,” komentoval výkonný riaditeľ Ulsterskej banky Cormac McCarthy.

Prvé objednávky na tlačenie nových bankoviek sa objavia 13. novembra. O dva týždne neskôr sa už bude dať “Bestovými” bankovkami aj platiť v obchodoch. Best zomrel 25. novembra 2005 a medzitým už stačili po ňom pomenovať letisko v severoírskom Belfaste.

Skvelý útočník bol považovaný za jedného z najtalentovanejších futbalistov planéty, ale už v 27 rokoch musel svoju kariéru ukončiť pre problémy s alkoholom, ktoré si napokon v roku 2002 vyžiadali transplantáciu pečene.

Vo farbách United zaznamenal v 465 štartoch 180 gólov. S klubom z Old Traffordu vyhral v rokoch 1965 a 1967 anglickú ligu a v roku 1968 aj vtedajší Európsky pohár majstrov.

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *