St. mar 27th, 2024

Klubovým futbalovým krážom sezóny 2008/2009 je FC Barcelona. Španielsky veľkoklub v stredajšom nesmierne sledovanom finále Ligy majstrov zvíťazil nad obhajcom trofeje Manchestrom United 2:0 (1:0) a po tretí raz v histórii získal najcennejšiu klubovú trofej. Predtým sa to Kataláncom podarilo v rokoch 1992 a 2006. Barcelona má momentálne na svojom konte rovnako ako Manchester United tri celkové prvenstvá v najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži (1968, 1999, 2008).
Skóre duelu na Stádio Olimpico v Ríme otvoril už v 10. min kamerunský “lev” Samuel Eto’o, víťaznú poistku potom pripravil o rovných 60 minút neskôr argentínsky supertalent Lionel Messi, ktorému sa podarilo zatieniť portugalského krídelníka “červených diablov” Cristiana Ronalda.
Barcelona dokázala vrátiť Manchestru prehru z vlaňajšieho semifinále európskeho pohára č. 1, keď o postupe do finále rozhodol jediným gólom z dvojzápasu Paul Scholes. United sa napokon nestali prvým tímom v modernej histórii Ligy majstrov, ktorý by získal ”ušatú” trofej dvakrát v rade.
Výsledok:
FC Barcelona (Šp.) – Manchester United (Angl.) 2:0 (1:0) – FC Barcelona sa stal víťazom Ligy majstrov 2008/09
Góly: 10. Eto´o, 70. Messi, ŽK: 16. Piqué – 78. Cristiano Ronaldo, 80. Scholes, 90.+ N. Vidič, rozhodovali: Massimo Busacca – Matthias Arnet, Francesco Buragina (všetci Švajč.), 67 000 divákov (vypredané)
Zostavy:
FC Barcelona: Victor Valdés – Puyol, Y. Touré, Piqué, Sylvinho – Xavi Hernández, S. Busquets, Iniesta (90.+ Pedro) – Messi, Eto’o, Henry (71. S. Keita)
Manchester United: Van der Sar – O´Shea, R. Ferdinand, N. Vidič, Evra – Carrick, Anderson (46. Tévez), Giggs (75. Scholes) – Park Ji-sung (66. Berbatov), Rooney – Cristiano Ronaldo
V úvode stretnutia sa hralo aktívne. Manchester United spočiatku na trávniku dominoval. Už v 2. min sa “červení diabli”, tentoraz netradične v bielom, dostali do prvej šance. Nariadený priamy kop zo strednej vzdialenosti poslal prudko do priestoru v strede bránky Cristiano Ronaldo. Gólman Victor Valdés jeho strelu vyrazil pred seba a ani Park Ji-sung už loptu nedotlačil do siete. Už o päť minút na to opäť Ronaldo len tesne minul žavú žrď svätyne Kataláncov. Ten istý hráč sa dostal do ďalšej vežkej šance v závere prvej desaťminútovky. Po aktivite Evru a Andersona sa s loptou vnútri šestnástky ocitol zasa hviezdny Portugalčan, ktorý hral nezvyčajne na pozícii hrotového útočníka. Dvadsaťštyriročný rodák z Madeiry opäť tesne minul bránku. Manchester mal viac z hry, preto ako blesk z jasného neba prišiel gól na druhej strany. Iniesta využil chybu Carricka v strede poža, prihral kamerunskému útočníkovi Samuelovi Eto’ovi, ktorý obišiel Vidiča a prestrelil Van der Sara – 1:0. Po presnom zásahu Barcelony sa hra vyrovnala, väčšie gólové príležitosti si však mužstvá do konca prvého polčasu nevypracovali. Ryan Giggs na jednej a Xavi Hernández na druhej strane poslali svoje pokusy z priameho kopu tesne vedľa, neujala sa ani hlavička Cristiana Ronalda, či individuálna krídelná akcia Argentínčana v službách španielskeho majstra Lionela Messiho.
V úvode druhého dejstva mohla Barcelona minimálne dvakrát poistiť svoje vedenie, ale nestalo sa. V 48. min Xavi vysunul na žavej strane Henryho, ten už v šestnástke obišiel Ria Ferdinanda, ale Van der Sar pokus francúzskeho matadora vyrazil nohami. O päť minút neskôr Tévez fauloval takmer na hranici šestnástky prenikajúceho Iniestu a Xavi z nariadeného priameho kopu z 19 m opečiatkoval pravú žrď vedľa holandského gólmana. Vzápätí Manchester pridal na aktivite, ale obrana Barcelony s výborným Piquém akoby ani nepociťovala absenciu stabilného tria Márquez, Abidal, Dani Alvés. V 70. min uštedrila Barcelona druhý a ako sa neskôr ukázalo aj “smrteľný” úder svojmu súperovi. Xavi našiel krížnym centrom na opačnej vzdialenejšej strane šestnástky Messiho a jeden z najmenších hráčov na ihrisku predviedol nádherné hlavičkové zakončenie – 2:0. United mohli kontrovať prakticky z protiútoku, ale Ronaldovi streliť gól vo finále nebolo súdené. Na hráčoch Manchestru sa v záverečnej štvrťhodine riadneho hracieho času už začala výraznejšie prejavovať nervozita. Skúsený Scholes bol na trávniku len 5 minút, keď v 80. min nešetrne “podťal” Busquetsa a videl žltú kartu. Víťazstvo Barcelony mohol na rozdiel triedy zvýšiť Puyol, ale vo dvoch šanciach proti Van der Sarovi ani raz neuspel. V závere si už Barcelončania umnou hrou víťazstvo pohodlne ustrážili.