Pi. apr 19th, 2024

Ani po víkendových stretnutiach 26. kola anglickej najvyššej futbalovej súťaže nie je v boji o titul nič nové. V sobotu zvíťazili hráči FC Chelsea na pôde Charltonu gólom Franka Lamparda z prvého polčasu 1:0 a psychický tlak sa tak presunul na zverencov trénera Alexa Fergusona.

Manchester v jedinom nedeľňajšom dueli na White Hart Lane proti domácemu Tottenhamu však tiež nezaváhal, zásluhou presných zásahov Cristiana Ronalda, Nemanju Vidiča, Paula Scholesa a Ryana Giggsa vyhral vysoko 4:0 a na čele tabuľky Premier League tak má pred “The Blues” stále šesťbodový náskok.

“Červení diabli” mali pred zápasom s Hotspur najlepší útok v lige, keď v 25 stretnutiach strelili 57 gólov, čo znamená loptu v sieti súpera v priemere každých 39 minút. V úvodných 10 minútach však boli aktívnejší domáci “kohúti” a zdalo sa, že ManU čaká v Londýne veľmi ťažká úloha. Do prvej obrovskej príležitosti sa v 24. min dostal Cristiano Ronaldo, o ktorého sa v súčasnosti bijú Veľkokluby Real Madrid a FC Barcelona, no z piatich metrov namieril vysoko nad.

Približne v tretine zápasu odpustil hlavný arbiter pokutový kop na oboch stranách, no v 44. min naletel v šestnástke na pád Cristiana Ronalda a ukázal na biely bod. Loptu si zobral sám faulovaný hráč a umiestnenou strelou k pravej žrdi nielenže poslal hostí do vedenia, ale v tabuľke kanonierov sa dostal na úroveň vedúceho Didiera Drogbu z Chelsea (obaja majú na konte po 15 gólov ).

Dvadsaťjedenročný portugalský reprezentant sa zároveň na rozdiel jedného gólu priblížil k rekordu Premier League v počte presných zásahov v podaní stredopoliara v jednej sezóne, ktorý so 16 gólmi držia Frank Lampard a Andrej Kančelskis. C. Ronaldo tiež vyhral stávku s trénerom Fergusonom, ktorý dal 400 libier na to, že rýchlonohý stredopoliar nestrelí v tejto sezóne 15 gólov.

“Budem musieť ísť do banky, aj keď podľa mňa góly z pokutových kopov by sa nemali počítať,” uviedol Ferguson, ktorého zverenci poistili svoje vedenie hneď v úvode druhého dejstva. Najskôr po rohovom kope trafil hlavou Vidič a v 54. min dorazil Scholes na dvakrát z bránkovej čiary loptu do Robinsonovej siete po samostatnej akcii Ronalda. Úsmev na Fergusonovej tvári znásobil po ukážkovej prihrávke striedajúceho Sahu skúsený Ryan Giggs, ktorý je spolu s Garym Speedom jediným hráčom Premier League s minimálne jedným gólom v každej sezóne od roku 1992.

V závere podržal svojich spoluhráčov viacerými skvelými zákrokmi Van der Sar, po strete s kolenom Robbieho Keana však musel byť ošetrovaný a následne ihrisko opustil. Keďže Manchester už predtým trikrát striedal, do bránky sa musel na posledných niekožko minút postaviť obranca John O´Shea. Aj ten si podobne ako holandský gólman udržal čisté konto a “diabli” z Old Traffordu tak zopakovali výsledok z tohto týždňa, keď Watfordu nastriežali rovnako štyri góly. V súčasnej forme sú teda United na najlepšej ceste na ligový trón.

Nepríjemnou správou môže byť len zranenie Rooneyho, ktorý pre údajné problémy s chrbtom po súboji s Chimbondom striedal už v 64. min a otázny je tak aj jeho štart v stredajšom prípravnom stretnutí v drese Albiónu proti Španielsku.

V sobotu bolo v Liverpoole na programe prestížne derby o rieku Mersey, ktoré sa na Anfield Road napokon skončilo bezgólovou remízou a hráči “The Reds” tak v boji o druhú priečku stratili ďalšie body. Remizoval aj Arsenal Londýn, keď aspoň bod zachraňoval pre “kanonierov” ich kapitán Thierry Henry. Dvojica slovenských futbalistov žubomír Michalík a Zoltán Harsányi, ktorých pred deviatimi dňami získal do svojich služieb Bolton Wanderers, za aktuálne deviaty tím ešte nenastúpila a duel na pôde posledného Watfordu, ktorý tím z Reebok Stadium vyhral zásluhou gólu Nicolasa Anelku 1:0, sledovala len z tribúny.