Pi. apr 19th, 2024

Šok na Old Trafforde v Manchestri v poslednej minúte a bezmocnosť futbalistov Juventusu Turín v snahe streliť čo len jeden gól. Do týchto slov sa dajú zhrnúť príčiny vypadnutia dvoch favorizovaných klubov v osemfinále Ligy majstrov. Súťaž opúšťajú lanský finalista a víťaz LM z roku 1996 z Turína a anglický šampión z roku 1999. V ďalších dvoch utorkových zápasoch využili Lyon a FC Chelsea výhodu domáceho prostredia a jednogólový náskok, ktorý si priviezli z ihrísk súperov. Zo súťaže tak vyradili španielskeho a nemeckého vicemajstra – San Sebastian, resp. VfB Stuttgart. Na Old Trafforde sa dlho zápas vyvíjal Podľa predstáv domácich, keď viedli 1:0. Všetko zmenil až v poslednej minúte portugalský reprezentant Francisco Da Costa, známejší pod futbalovým menom Costinha. V 90. minúte zahrávali hostia z Porta priamy kop a brankár Tim Howard vyrazil strelu Benniho McCarthyho iba priamo pred dobiehajúceho Costinhu, ktorý ju vrátil do poloodkrytej bránky Manchestru. Zverenci trénera Alexa Fergusona už na tento úder nestačili odpovedať a vo štvrťfinále súťaže budú chýbať po prvý raz od sezóny 1995/96. “V defenzíve sme hrali až dovtedy brilantne. Nemohol som uveriť, že rozhodcovia pre ofsajd neuznali druhý Scholesov gól, veď za ním stáli traja súperi. Porto síce viac držalo loptu, no my sme kontrolovali vývoj. Aj taký je futbal. Hrá sa až do konca a rozhodnúť sa môže aj v poslednej minúte. Teraz sa sústredíme na ligu, kde sa zase šťastie môže obrátiť k nám,” povedal po zápase smutný Alex Ferguson. Dusnú atmosféru a slovné prestrelky medzi predstavitežmi oboch klubov ukončil kouč Porta Jose Mourinho. “Hoci sa pred zápasom povedalo veža zbytočných a možno aj nekorektných slov, teraz je už všetko v poriadku. Občas sa totiž snažíte vyviesť súpera z pohody aj nefutbalovými prostriedkami. Páči sa mi však, že po zápase mi Alex Ferguson zagratuloval. Rovnako sa v našej šatni objavili viacerí hráči Manchestru s gratuláciami a vymenili si dresy s mojimi zverencami. Som rád, že sa náš súboj skončil tým, že sme si potriasli rukami,” vyjadril sa Mourinho. Na štadióne “Pod Alpami” mohol v utorok zraneniami zdecimovaný Juventus hrať aj do rána, gól by konsolidovanej obrane španielskej La Corune asi nedal. Trénerovi Marcelovi Lippimu chýbali zo zdravotných dôvodov Zambrotta, Iuliano, Birindelli, Tudor a Trezeguet. Navyše hneď v úvode duelu sa zranil aj Alessandro Del Piero, čo ešte otupilo útočnú silu domácich. “Pred zápasom sme mali veľmi detailnú taktickú prípravu, no keď v prvých dvanástich minútach stratíte jedného z najlepších hráčov a dostanete gól, všetko sa rozsype. Chceli sme udržať čisté konto a neustále vytvárať tlak na súperovi bránku, no nešlo to,” výstižne zhrnul svoje myšlienky kouč Juventusu. La Coruňa je prvým španielskym tímom od roku 1962, ktorý dokázal vyhrať na ihrisku “starej dámy”. Vďačí za to Uruguajčanovi Walterovi Pandianimu, ktorý v 12. min využil chybu stopéra Montera a zblízka pohotovo prestrelil brankára Buffona. Galícijčania sa tak dokonale pomstili svojmu súperovi za vyradenie z II. fázy súťaže v minulej sezóne. Futbalisti FC Chelsea si postup vybojovali bez toho, aby strelili gól. Prvý zápas v Stuttgarte rozhodol zásah portugalského obrancu v službách Stuttgartu Meiru do vlastnej siete, odveta v Londýne sa napriek viacerým šanciam nemeckého tímu skončila bez gólov. Londýnsky klub ruského multimilionára Abramoviča však neinkasoval už piaty zápas v rade, čo svedčí o naozaj skvelej defenzíve. Gólman Carlo Cudicini sa s 502 minútami s čistým kontom radí už na 6. miesto v historickej tabužke LM. Rekord drží Holanďan Edwin van der Sar, ktorý v drese Ajaxu v sezóne 1995/96 nedostal gól v šiestich celých dueloch a celkovo 658 minút. “Máme na to, aby sme túto súťaž vyhrali. Musíme však stále hrať naplno, aj minúta nekoncentrovanosti nás môže vyradiť. Proti Stuttgartu sme toho veža neukázali, no opäť sme neinkasovali a to bolo všetko, čo sme potrebovali,” tvrdil po zápase sebavedomý kapitán “The Blues” Frank Lampard. Francúzsky šampión Lyon postúpil do štvrťfinále Ligy majstrov vôbec po prvý raz v histórii. Zverenci trénera Paula Le Guena vyhrali oba súboje so španielskym vicemajstrom zo San Sebastianu tesne 1:0. Utorkovú odvetu v Lyone rozhodol gólom zo 78. min Brazílčan Juninho Pernambucano. “Lyon si zaslúžil dnes vyhrať a aj postúpiť. Som však hrdý na naše účinkovanie v súťaži. Aj dnes sme držali viac než hodinu domácich v napätí. Mohol by som povedať, že sme mali aj trochu smoly, no na tomto stupni súťaže sú všetky výhovorky zbytočné. Prajem Lyonu veža šťastia vo štvrťfinále,” postavil sa chlapsky k prehre svojho tímu tréner Baskov Raynald Denoueix. Jedinou škvrnou na oslavách v Lyone bolo zranenie brankárskej jednotky Gregoryho Coupeta, ktorý si pravdepodobne v ďalšej fáze súťaže už nezahrá. Kompletnú osmičku postupujúcich tímov spoznajú fanúšikovia v stredu večer. V piatok na pravé poludnie je na programe žreb štvrťfinále a semifinále LM 2003/2004.