St. apr 24th, 2024

Po stredajších dueloch 4. kola I. fázy hlavnej súťaže futbalovej Ligy majstrov 2004/2005, v ktorých padlo spolu 23 gólov (solídny priemer 2,875 gólu/1zápas), si už v predstihu zabezpečili postup do vyraďovacej fázy dva tímy – Juventus Turín a Olympique Lyon. Osemfinálovú istotu v najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži tak majú v súčasnosti štyri kluby, keďže v utorok sa kvalifikovali ďalej FC Chelsea a Inter Miláno. V stredajšom šlágri na Olympijskom štadióne v Mníchove sa zrodil úplne zhodný výsledok ako pred dvoma týždňami v Turíne – tesnou prehrou Bayernu 0:1. Hráči nemeckého vežkoklubu mali v stredu pred 60 000 divákmi aj smolu. Pokus Schweinsteigera zastavilo brvno a radosť Hargreavesa z gólu zmarila zdvihnutá zástavka asistenta rozhodcu, ktorý už predtým ´odmával´ ofsajd. Napokon sa dočkali v 90. min hostia. Ibrahimovič sa pohral s obrancami mníchovského tímu, jeho strelu z uhla dokázal veterán Kahn iba vyraziť pred seba a Del Piero nemal zblízka problémy. Pre kapitána bianco-neri to bol v 90. stretnutí v európskych pohároch už 39. gól. Juventus sa tak po štyroch víťazstvách 1:0 stal istým víťazom C-skupiny, mníchovský vežkoklub bude musieť ešte o definitívu postupu zabojovať. “Ak hodnotím obidve naše vzájomné konfrontácie s Juventusom, hrali sme lepšie, no turínsky klub bol šťastnejší,” poznamenal so smútkom v hlase tréner Bayernu Felix Magath. Jeho kolega z lavičky ´starej dámy´ Fabio Capello uviedol: “Domáci nám robili vežké problémy v prvej dvadsaťminútovke, potom už ich tlak nebol taký výrazný. V závere sme dostali gólový darček a sme s ním samozrejme spokojní.” V druhom súboji tejto skupiny si pod taktovkou kvarteta slovenských arbitrov Hriňák – Medveď, Laskovský – Udvardy poradil Maccabi Tel Aviv s Ajaxom Amsterdam, keď o výsledku rozhodli dva góly Daga. Ten prvý bol pre izraelský tím premiérový v I. fáze Ligy majstrov po 319 minútach. Maccabi zaznamenalo zároveň historické víťazstvo v LM. Vežká radosť zavláda na Stade de Gerland v Lyone. Domáci Olympique mal ešte v 90. minúte v dueli D-skupiny proti Fenerbahce Istanbul v ´hrsti´ iba jeden bod, no 17-ročný talent z Brazílie Nilmar dvoma úspešnými zásahmi poslal Lyon do osemfinále už dve kolá pred ukončením bojov v I. fáze. Štadión Old Trafford videl v druhom zápase tejto skupiny Manchester United – Sparta Praha (4:1) koncert Ruuda van Nistelrooya. Holandský kanonier strelil v drese domácich všetky góly a stal sa tak štvrtým futbalistom histórie, ktorý v tejto najprestížnejšej európskej súťaži zaznamenal 4 góly. Pre 28-ročného skvelého zakončovateža to bol v 36. dueli v LM už 35. gól v sieti súpera. “Je to najschopnejší útočník, ktorého sa mal možnosť vidieť v akcii. Ruud má neuveritežný nos na góly, rýchlo sa dokáže orientovať a v koncovke nikdy nespanikári, je mimoriadne pohotový,” povedal na adresu van Nistelrooya, ktorý dal za štyri roky v ManU už 122 gólov, tréner červených diablov Sir Alex Ferguson. podľa jeho slov Spartu definitívne zlomil tretí gól v Blažekovej sieti. V mužstve z Letnej dostal z kvarteta Slovákov príležitosť iba Martin Petráš, ktorý odohral na žavej strane obrany celé stretnutie a ´prispel´ zákrokom na Scholesa v pokutovom území k druhému gólovému zápisu favorita. Po trojgólovej prehre zostal pre Spartu už len boj o 3. miesto a tým o účasť v Pohári UEFA. Anglickí fanúšikovia ukázali ´vežkosť´ tým, že kapitána pražského klubu a ´svojho´ bývalého hráča Karla Poborského vyprevadili po jeho vylúčení v 87. minúte frenetickým potleskom. Mimoriadne vyrovnaná je B-skupina, v ktorej majú prvé tri tímy po stredajších stretnutiach na svojom konte zhodne po sedem bodov. Dinamo Kyjev viedlo na štadióne Valerija Lobanovského pred 82 000 divákmi nad ´slávnym´ Realom Madrid už 2:0 (druhý gól strelil najlepší športovec Lotyšska za minulý rok Maris Verpakovskis), no víťazstvo napokon nevybojovalo. Ešte v prvom polčase totiž futbalisti ´bieleho baletu´ vyrovnali. V 38. min znižoval Raúl a minútu pred odchodom do kabín premenil jedenástku Figo, ktorý vo štvrtok oslavuje 32. narodeniny. “Čo mám povedať? Vedieme 2:0 a napokon získame len bod…Real nehral dobre, naopak my sme mali jasnú prevahu. Pri prvom góle súpera sme mali smolu a pomohli madridskému klubu vstať z mŕtvych,” zdôraznil lodivod Kyjevčanov József Szabó. Kapitán “pusiniek” Raúl Gonzalez strelil už svoj 48. gól v európskych pohárových súťažiach a v historickom meradle je už na 2. priečke o jediný zásah za legendárnym Alfredom Di Stefanom. “Na jeho rekord absolútne nemyslím, sústreďujem sa iba na víťazstvá Realu Madrid,” poznamenal 27-ročný španielsky reprezentant. V druhom dueli v Ríme remizovali “domáci” bez prítomnosti divákov (v platnosti pre Rimanov je trest za hodenie mince do hlavy švédskeho arbitra Andersa Friska) s Bayerom Leverkusen 1:1, keď sa o vyrovnanie postaral v nadstavenom čase najlepší kanonier Serie A Montella. V stredajších dueloch A-skupiny padli iba chudobné dva góly, ktoré však rozhodli o výhrach. Olympiakos Pireus zdolal finalistu uplynulého ročníka LM z Monaka 1:0 (ako jediný hosťujúci tím nedal v stredu gól) gólom argentínskeho stopéra Gabriela Schurrera v 83. minúte a priblížil sa tak k osemfinálovým bránam. V aktuálnom ročníku Ligy majstrov sa vôbec nedarí Deportivu La Coruňa, ktorého hráči podľahli na domovskom štadióne Riazor anglickému tímu FC Liverpool 0:1 a ich postupové šance sú už dosť mizivé. Nešťastným mužom bol portugalský obranca v drese španielskeho mužstva Jorge Andrade, ktorý si dal na konci úvodnej pätnásťminútovky vlastný gól.