Platy v Premier League nekontrolovateľne stúpajú


Finanční riaditelia klubov z Premier League (PL) priznali, že anglický futbal koketuje s insolventnosťou a niektoré kluby riskujú podobné problémy aké má Leeds United.

Zvýšenie ziskov z vysielacích práv väčšina klubov využila na zvyšovanie platov hráčom.

To, že platy najväčších hviezd presahujú hranicu L100 000 znepokojuje mmnohých zainteresovaných .

Kapitán Chelsea, John Terry podpísal minulý týždeň zmluvu, ktorá mu zaručuje plat L135 000 týždenne a menej bohaté kluby prepínajú svoje sily v boji na inflačnom trhu.

„Toto sú jasné signály, že futbalová ekonomika sa prehrieva“ varoval Philip Long z PKF Accountants and Business Advisers, ktorá spovedala 55 finančných riaditeľov z Anglicka a Škótska, vrátane 13 klubov z PL.

„Fakt, že 62% klubov z PL zvýšilo svoju zadĺženosť môže byť bytie na poplašný zvon, ktorý zenpokojuje bankárov.“ Long tiež vraví: „Peniaze z TV sa síce navýšili, no baky sa obávajú že peniaze obchádzajú kluby a využívajú sa na získavanie a platenie stále drahších hráčov.“

„Banky zastávajú postoj, že zatiaľ čo cena hráčou stúpa, neputuje dostatok peňazí do klubových rozpočtov,“ pokračoval Long, ktorého klientmi sú aj Liverpool, West Ham, Manchester City a Blackburn Rovers.“

„Je nebezpečné opakovať stále väčšie míňanie, ktoré dostalo Leeds do kolien a ktoré môže priviesť veža klubov do insolventnosti. „Podporovatelia ako Roman Abramovich sú nutný pre finančné udržanie sa mnohých klubov.“ „Ale keď oni môžu mínať Veľké peniaze na nových hráčov, ostatné kluby, ktoré nie sú tak finančne silné sú nútené požičiavať si a následne mínať viac – viac ako si častokrát môžu dovoliť.

„Nátlak je najhorší pre kluby, ktoré postúpia z Championship, pretože tlak na míňanie je Veľký, dostupné prostriedky sú však nedostačujúce.“

Ako uvádzajú posledné čísla: 69% PL klubov verí, že budú mať zisk pred zdanením, ale 62% navýšilo svoje dlhy zatiaľčo 31% finančných riaditeľov uvádza, že banky po nich vybehli. Túto sezónu chcú platy hráčom zvyšovať v dvoch tretinách PL klubov. Iba štvrtina z nich redukuje prostriedky pre svoje prestupové trhy.

V Championship , 78% klubov predpokladaá stratu pred zdanením a až 77% predpokladá že bude utrácať. „Horná polovica klubov z Championship zvyšuje prostriedky na míňanie, čo je dôležitá súčasť plánov na postup“ povedal Stuart Barnsdall z PFK a ešte dodal : „Toto je liga, kde sa môžu prijať aj tie najriskatnejšie kroky“.

brian

Ahoj, volám sa Brian Lurie, som autorom projektu manutd.sk - stránke venovanej anglickému futbalovému klubu Manchester United. Diablom fandím od mojich 12 rokov a .....

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *