St. mar 27th, 2024

Po dlhšej odmlke sa opäť vraciame k našim finálovým víťazstvám. Tentokrát sa pozrieme na na finále FA Cupu. Tento anglický pohár číslo jedna sme vyhrali celkovo 11-krát a na väčšinu z nich si zaspomíname v najblišžích týždňoch. Začnime teda od toho, ktorý sme vyhrali naposledy.

Manchester United sa vo finále na Millennium Stadium v Cardiffe stretol s prvoligovým Millwallom, ktorých trénerom bol Denis Wise. Hlavným rozhodcom tohto zápasu bol Jeff Winter.

Bolo to veľmi príjemné a teplé popoludnie, no prejav súpera United vyznel dosť zmrznuto. Počas celého stretnutia bol zápas v rukách hráčov Manchestru, hráčov zvyknutých na takéto veľké zápasy. Millwall nechaval svojmu súperovi až príliš veľa priestoru a času na rozohranie a tak nebolo žiadnym prekvapením, keď Ronaldo poslal pred polčasom tím z Premier League do vedenia. Prekvapením bolo, že už keď sa tak stalo, tak gól padol po jeho hlavičke a nie po nejakých technických kúskoch, na ktoré sú priaznici portugalskej hviezdy zvyknutý. No stálo to za pohľad. Ronaldo na krátko rozohral rohový kop na Fletchera, ten to posunul Giggsovi, ktorý preniesol hru na opačnú stranu na Keana. Ten vysunul po strane Garyho Nevilla, ktorý to odcentroval priamo na Ronalda. Ronaldo prehlavičkoval Denisa Wise, hrajúceho trenéra Millwallu. Gól si hráč Manchestru jednoznačne zaslúžil, veď sa celý prvý polčas pohrával na pravej strane so súperovými obrancami. O štyri minúty po tomto góle sa opäť presadil Ronaldo, poslal loptu smerom na Nistelrooya, ten však mieril vedža. Zatiaž čo hráči United držali loptu na svojich kopáčkách, hráli s pokojom a rozvahou, hráči Millwallu vyzerali nervózne a nedokázali nájsť ten správny rytmus počas celého zápasu.

Druhý polčas United pokračovali v svojej hre, hrali svoju pozičnú hru na súperovej polovici. Darren Fletcher sa vydal z vlastnej polovici na výlet až do súperovej 16tky. Akcia síce neskončila gólom, no po jeho šanci sa začal tlak zo strany United opäť zvyšovať. Mladý škót mal prsty aj v ďalšej akcii, spolu s Keanom si na hranici 16tky vymenili loptu, ktorá sa potom dostala na kopačku Paula Scholesa. Jeho prízemnú tvrdú strelu však súperov brankár Marshall dokázal vytlačiť. Wise potom na čiare zachraňoval po hlavičke Silvestreho. Tri minúty neskôr sa však hráči United dočkali. Ryan Giggs sa pohral s troma súperovými hráčmi, v 16tke ho fauloval David Livermore a rozhodca ukázal na značku pokutového kopu. Ruud van Nistelrooy sa nemýlil, loptu zavesil do žavého horného rohu. Po tomto góle hráči Millwallu rezignovali. Tri minúty neskôr to bol opäť Ruud, ktorý zúžitkoval Giggsov center. Do konca zápasu chýbalo už len 9 minút a keďže nič vážne sa už nestalo, Manchester United porazil svojho súpera rozdielom 3:0 a získal tak FA Cup po 11-tý krát. V histórii víťazstiev sme tak na prvom mieste.

Man Utd: Howard (Carroll 84), Gary Neville, Brown, Silvestre, O’Shea, Ronaldo (Solskjaer 84), Fletcher (Butt 84), Keane, Giggs, Scholes, van Nistelrooy.
Lavička: Phil Neville, Djemba-Djemba.

Millwall: Marshall, Ryan (Cogan 74), Ward, Lawrence, Elliott, Sweeney, Livermore, Wise (Weston 89), Ifill, Cahill, Harris (McCammon 75).
Lavička: Gueret, Dunne.

Góly: Ronaldo (‘44), Ruud van Nistelrooy (’64, ‘81)

Žltá karta: Wise.

Návšteva: 71,350