St. mar 27th, 2024

Máme tu ďalší týždeň a tak si priblížime ďalšie finále. Tentokrát to bude finále z mája 1999, ktoré sa odohralo na Nou Campe. Bolo to naše druhé a zatiaž posledné víťazstvo Europského pohára (pohára Ligy Majstrov). Nepochybujem, že na tento zápas si väčšina z nás pamätá, napriek tomu si na tento zápas zaspomíname.

Na úvod si priblížime, ako sa Manchester United prebojoval do tohto finále. V druhom kole si hráči United poradili s požským majstrom LKS Lodz, doma sme vyhrali 2:0, vonku remizovali 0:0. Do skupiny sme dostali Brondby IF, FC Barcelonu a Bayern Mníchov. Bola to veľmi náročná no pre diváka veľmi zaujímava skupina. S Barcelonou sme dvakrát remizovali 3:3, s Brondby IF sme si hladko poradili 6:2 a 5:0 a s Bayernom sme remizovali 2:2 a 1:1. Keďže Bayern dokázal dvakrát poraziť Barcelonu, bol to práve španielsky veľkoklub, ktorý sa musel zo súťaže porúčať už po základných skupinách. Do štvrťfinále sme dostali taliansky Inter, doma sme vyhrali 2:0, u nich remizovali 1:1. V semifinále na nás čakal ďalší nepríjemný súper z Talianska, Juventus. Doma sme uhrali remízu 1:1, a tak všetci očakávali, že v taliansku toho veľa neuhráme a postúpi taliansky tím. V druhom zápase dal Inzaghi 2 góly v prvých 11 minútach, a tak sa zdalo, že o postupúcom je už rozhodnuté. Manchester United sa však nevzdával, do polčasu vyrovnali gólmi Roya Keana a Dwighta Yorka. V druhom polčase sa na listinu zapísal aj Andy Cole a tak po výsledku 3:2 sme do vysneného finále postúpili my. Spolu s nami sa tam dostal náš súper zo základnej skupiny, ktorý mal cestu do finále podstatne žahšiu. V štvrťfinále porazili 1.FC Kaiserslautern a v semifinále Dinamo Kiev, s ktorým sa dosť potrápili. Dosť bolo štatistík, je čas priblížiť si samotné finále.

Finále dostalo pomenovanie ‘Zázrak na Nou Campe’. Bolo to najdramatickejšie finále v celej pohárovej histórii. Manchester United získali Treble vďaka dvom nezabudnuteľným minútam na konci zápasu. Tento zápas mal zaujimavé pozadie, pretože sa to hral v deň, kedy by Sir Matt Busby oslavoval 90 narodeniny a tieľ toto bol posledný zápas Petra Smeichela v drese Manchestru United. Tento zápas nebol typický pohárový, čo sa krásy týka, vyzeralo to, že United zahrá svoj najhorší zápas práve v tomto finále. Na hodinkach už svietila 90-ta minúta a United stále prehrával 1:0. Zdalo sa, že všetko je stratené… Navyše United nehrali dobrý zápas, hráči Bayernu viacero krát pohrozili počas zápasu a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa niekto z hráčov United zmohol na strelenie vyrovnavajúceho gólu. Fanúšikovia United na celom svete zúfalo sledovali ako im ich sen pomaly rozplýva. United to už nevyhrajú, nevyhrajú Treble a Alex nikdy nevýhra Ligu Majstrov po tejto ťažkej prehre! Bayern a celý Nou Camp už boli pripravení slaviť, fandenie fanúšikov naberalo na intenzite. Záber kamery na Alexa Fergusona stojaceho pred troma mohutnými radami nadšených fanúšikov Bayernu bol zničujúci. Pred ním a jeho hráčmi stála takmer nemožná úloha. Novinári už mali pripravené svoje články a titulky do svojich denníkov o tom, ako Fergusonovmu skvelému tímu v závere došla para.

V 93 minúte rozhodca ukončil tento zápas a Manchester United sa stali Europskými krážmi. Po neuveriteľnom závere na svetelnej tabuli svietil výsledok 2:1 pre Manchester United. Obidva góly strelili striedajúci hráči Sheringham a Solskjaer. Hráči United sa nezlomili ani v takejto chvíli, rozhodli sa bojovať do poslednej minúty a vyplatilo sa. Toto finále bol najlepšie finále a Manchester United sa stal najlepšim klubom v Európe.

Pre fanúšikov oboch mužstiev to bol šok. Fanúšikovia United boli vo vytŕžení a ohromení, ako keby to bol sen. ‘Je to ako keby sa prihodilo niečo nadprirodzené’ povedal Gary Neville. ‘Už som videl ako sa pohár odovzdá bavorským farbám. Dva minúty neskôr a pohár je náš’ hovoril Beckam. Možno táto predstava mu prebehla mysžou, keď išiel zahrávat ten roh, po ktorom padol vyrovnávajúci gól.

Zaujimavé je, že prezident UEFA nevidel ani jeden z týchto gólov, keďže už bol na ceste dolu aby odovzdal pohár víťazom. Aj legenda United George Best opustil štadión skôr, nechcel sa pozerať na to, ako pohár bude odovzdaný súperom. Kto ho vie, koľkí fanúšikovia doma vypli svoju TV a zmeškali tak tieto góly.

Niektorí fanúšikovia hovoria, že v tom mal prsty nebohý Matt Busby, ako sa tak pozeral na zápas, povedal si: ‘Takto to predsa skončiť nemôže’ a postaral sa o zmenu. Keď sa zápas skončil, bolo ťažké uveriť, čo sa podarilo hráčom United. Hráči Bayernu boli zlomení, väčšina z nich plakala na kolenách nemohli tomu uveriť. Chýbalo presne 2 minúty a 58 sekúnd do konca zápasu. Boli tak blízko a predsa si na pohár nesiahli. Bol to Peter Smeichel, kto ho zdvihol nad hlavu ako prvý. Spomína si: ‘Keď prehrávate v takomto zápase a do konca zápasu chýba už len pár minút, to najlepšie, v čo môžete dúfať, je vyrovnávajúci gól. No nám sa podarilo dať ešte jeden, je to neuveriteľné.’

Poďme ale späť k samotnému zápasu . Alex Ferguson mal problém so zostavením základnej 11tky, veď dvaja najdoleľitejší hráči, hráči na ktorých stál stred poža, hráči ktorí sa postarali o to, že sa United do toho finále dostal, mu chýbali. Kapitán Roy Keane a Paul Scholes boli na tento zápas suspendovaní. Alex poslal na pravé krídlo Ryana Giggsa, Blomquista na žavo a do stredu poža Beckhama s Buttom. Basler skóroval už v 5 minúte po priamom kope a zvyšných 85 minútach to už bolo len o tom, ako sa United snažili zúfalo vyrovnať. Hráči Bayernu hrali na protiútoky a mali niekoľko nebezpečnách šancí. Sheringham prišiel na ihrisko v 67 minúte, Scholl opečiatkoval brvno si šikovným lobom v 78 minúte a v 83 minúte to bol Jancker, ktorý opečiatkoval tyčku Smeicholovej brány.

Hráči United sa pohybovali na hranici priepasti, no hráči Bayernu svoje šance nevyužili. Po týchto šancách sa dostal na ihrisko Ole Gunnar Solskjaer, z ihriska odišli dvaja najdôleľitejší hráči súpera, Basler a Matthaus. Tréner hostí určite neskôr ožutoval tento krok. Zrazu si United v posledných 5 minútach začali vytvárať šance. Sheringhova hlavička … chytená, Dwight Yorke …. netrafil, Solskjaerova strela …. chytená!

Po 90 minútach štvrtý rozhodca ukázal, že sa bude nadstavovať 3 minúty. Atmosféra bola nabrala na intenzite potom, čo sa po strane dostal Beckham a Garyho Nevillov center bol odvrátený na roh. Roh, ktorý nemusel byť, no Effenberg loptu zbytočne poslal za bránkovu čiaru. Peter Smeichel vyvolal úplnú paniku v súperovej šestnástke, nemcom sa nepodarilo odvrátiť loptu do bezpečia, dostala sa k Ryanovi, ktorý to po zemi poslal smerom na bránku. Netrafil sa dobre a lopta smerovala mimo bránu, na šťastie sa dostala do cesty Sheringhamovi, ktorý to z 5 metrov poslal do brány. Nou Camp vybuchol a každý sa už pripravoval na predĺženie, zlatý gól a možno aj pokutové kopy.

Hráči Bayernu ostali šokovaní, naopak hráči United cítili, že toto je ten pravý čas naplniť svoj osud. Hra Bayernu počas celých 85 minút bola postavená na tomto jednogólovom vedení, dostali gól a hráči United sa týmto dostali na koňa. Ole vyhral roh prakticky z ničoho, Beckham to odcentroval, Sheringham hlavou predĺžil a v šestnástke nikým nestrážený Solskjaer to zaklincoval pod brvno Kahnovej brány.

Nou Camp určite nebol svedkom ničoho podobného a možno už ani nikdy nebude. Nastali neuveriteľné oslavy. Okolo Solskjaer sa zhlukli prakticky všetci hráči, okrem Smeichela, ktorý robil premety na našej polovici. Rozhodca Collina musel pomáhať niektorým hráčom Bayernu na nohy, pretože zápas ešte stále neskončil. Bayern poslal nepresnú strelu na Smeichelovu bránu, Butt to odkopol a zápas bol tak po 93 minútach a 33 sekundách ukončený. United sa podaril neskutočný obrat, postarali sa o to dve Fergusonove striedania. Nemohlo to byť viac dramatickejšie a preto aj tento článok sa pohybuje v tomto duchu. Oslavy trvali až do nasledujúceho rána. Tím United sa vrátil do Manchestru, kde ich čakalo vyše milión nadšených fanúšikov.

Sir Alex Ferguson to zhrnul takto: ‘Najdôleľitejšou vecou bol tímový duch. Hráči to nikdy nevzdali, nevedeli ako. Môžete hovoriť o taktike, no ak hráči to nevedia preniesť na ihrisko, je to strata času. Títo hráči majú v sebe šelmu, ktorou sa stali v ten pravý okamih. ľudia nikdy nezabudnú na tento tím, sú to legendy …’

Zostavy:

MANCHESTER UNITED: Schmeichel, G.Neville, Irwin, Johnsen, Stam, Beckham, Butt, Cole (Solskjaer 81), Giggs, Blomqvist (Sheringham 67), Yorke
Nepoužité striedania: Van Der Gouw, May, P. Neville, Brown, Greening

BAYERN MUNICH: Khan, Babbel,Kuffour, Matthaus (Fink 79),Effenberg, Basler (Salihamidzic89), Jeremies, Tarnat, Jancker, Zickler (Scholl 70), Linke
Nepoužité striedania: Dreher, Helmer, Strunz, Daei. Booked: Effenberg

Budúci týždeň si zaspomíname na finále, v ktorom sme získali Pohár Víťazov pohárov.