Ut. mar 19th, 2024

Stredajšie odvetné stretnutia osemfinále futbalovej Ligy majstrov 2008/09 dali definitívnu odpoveď na zloženie osmičky najlepších tímov starého kontinentu v aktuálnej sezóne. K utorkovému kvartetu FC Liverpool, FC Chelsea, Bayern Mníchov a Villarreal sa v stredu večer pridali aj Manchester United, FC Barcelona, FC Porto a Arsenal Londýn. Všetky štyri tímy má “v hre” Anglicko, dve mužstvá sú zo Španielska, v najlepšom oktete majú zastúpenie aj Nemecko a Portugalsko. Štvrťfinálové dvojice európskeho pohára č. 1 zatiaľ nie sú známe, keďže žreb tejto fázy (ako aj semifinále a finále) je na programe až v piatok 20. marca o 12.00 h v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.
V najsledovanejšom osemfinálovom dvojzápase medzi úradujúcim držitežom trofeje LM Manchestrom United a talianskym veľkoklubom Inter Miláno, navyše okorenenom aj trénerským súbojom Alex Ferguson – José Mourinho na lavičkách spomenutých tímov, sa napokon tešilo anglické mužstvo. Po bezgólovej remíze na San Sire sa v odvete na štadióne Old Trafford stali pre “nerazzurri” osudné štvrté minúty obidvoch polčasov, v ktorých inkasovali a ManU zvíťazil 2:0. V prvom dejstve sa hlavou presadil srbský stopér Nemanja Vidič, keď mu loptu z rohu posadil na hlavu waleský veterán Ryan Giggs (za Manchester nastúpil po 793. raz). V 49. min sa presadil aj portugalský loptový kúzelník Cristiano Ronaldo, ktorý svojím premiérovým úspešným zásahom v tohtosezónnej edícii LM (spolu však už dal v Lige majstrov tucet gólov) definitívne upokojil fanúšikov vo vypredanom hľadisku. Milánsky Inter však rozhodne nesklamal, vypracoval si oveža viac šancí ako v prvom meraní síl na domácej pôde, ale Ibrahimovičov i Adrianov pokus skončil “iba” na konštrukcii bránky Van der Sara a Stankovič svoje dve príležitosti tiež zahodil. Manchester zvýšil svoj rekord v počte stretnutí bez prehry v Lige majstrov – v 21-tich po sebe idúcich dueloch si United pripísali na svoje konto 13 víťazstiev a 8 remíz. Vynikajúcu bilanciu má Fergusonovo mužstvo aj na štadióne Old Trafford, kde ťahá sériu 19-tich súbojov bez nezdaru.
Pozíciu favorita splnila na Nou Campe aj domáca Barcelona, ktorá po remíze 1:1 vo Francúzsku zdolala na domácom trávniku Olympique Lyon 5:2. Katalánsky gigant rozhodol o postupe už v prvom polčase, keď v 43. min viedol už 4:0. Dvakrát sa v domácom drese presadil Henry, k francúzskemu kanonierovi sa v drese “Barcy” pridali aj Argentínčan Messi a Kamerunčan Eto’o. Hoci sa Lyončanom podarilo zásluhou Makouna ešte do polčasovej prestávky a brazílskeho špílmachra Juninha Pernambucana krátko po zmene strán znížiť na 2:4, posledné slovo mal v nadstavenom čase striedajúci Seydou Keita. Zverenci trénera Pepa Guardiolu potvrdili svoju obrovskú ofenzívnu silu a najlepšiu bilanciu v počte úspešných zásahov zo všetkých osemfinalistov. Futbalisti FC Barcelona aktuálne nastrieľali už 24 gólov.
Do štvrťfinále LM postúpil aj portugalský tím FC Porto. “Drakom” na to stačili dva nerozhodné výsledky s Atlétickom Madrid. Španielsky klub doma iba remizoval 2:2, v Porte musel streliť na postup aspoň jeden gól (v prípade víťazstva), menej slávnemu madridskému tímu sa to však napokon nepodarilo.
Najdramatickejší stredajší odvetný osemfinálový duel sa odohral v Ríme. Po prehre 0:1 na Emirates Stadium v Londýne dokázal tím AS z “Večného mesta” proti Arsenalu zmazať manko zo spomenutého prvého vzájomného súboja už v 9. min gólom Juana. Keďže v riadnom hracom čase ani po predĺžení už ďalší gól nepadol, o postupujúcom z tejto dvojice rozhodovali až strely zo značky pokutového kopu. Úspešnejší boli z “bieleho bodu” futbalisti Arsenalu (7:6), keď o ich postupe do štvrťfinále “rozhodol” zahodenou jedenátkou “do nebies” až v ôsmej sérii Riman Max Tonetto.
Súhrn výsledkov stredajších odvetných osemfinálových zápasov futbalovej Ligy majstrov 2008/2009:
Manchester United (Angl.) – Inter Miláno (Tal.) 2:0 (1:0) – prvý zápas: 0:0, do štvrťfinále LM postupuje Manchester United
Góly: 4. Vidič, 49. Cristiano Ronaldo, rozhodoval: Wolfgang Stark (Nem.), 74 655 divákov (vypredané)
Zostavy:
Manchester United: Van der Sar – O’Shea, R. Ferdinand, Vidič, Evra – Cristiano Ronaldo, Carrick, Scholes (70. Anderson), Giggs – Rooney (84. Park Ji Sung), Berbatov
Inter Miláno: Julio Cesar – Maicon, I. Cordoba, Walter Samuel, Santon – Cambiasso – J. Zanetti, Vieira (46. Muntari) – D. Stankovič (58. Adriano) – Ibrahimovič, Balotelli (70. Figo)
FC Barcelona (Šp.) – Olympique Lyon (Fr.) 5:2 (4:1) – prvý zápas: 1:1, do štvrťfinále LM postupuje FC Barcelona
Góly: 25. a 27. Henry, 40. Messi, 43. Eto’o, 90.+ S. Keita – 44. Makoun, 48. Juninho Pernambucano, ČK: 90.+ Juninho Pernambucano (Lyon), rozhodoval: Tom Henning Övrebö (Nór.), 75 000 divákov
Zostavy:
Barcelona: Victor Valdés – Daniel Alvés, Márquez, Pique, Sylvinho – Xavi Hernandez, Y. Touré, Iniesta (90.+ A. Hleb) – Messi, Eto’o (87. Krkič), Henry (75. S. Keita)
Lyon: Lloris – Clerc (46. Bodmer), Cris, Boumsong, Grosso – Toulalan – Juninho Pernambucano, Makoun – Delgado (62. Källström), Ederson (85. A. Keita) – Benzema
FC Porto (Portug.) – Atlético Madrid (Šp.) 0:0 – prvý zápas 2:2, do štvrťfinále LM postupuje FC Porto
Rozhodoval: Pieter Vink (Hol.), 45 000 divákov
Zostavy:
Porto: Helton – Sapunaru (83. T. Costa), Rolando, Bruno Alves, Cissokho – Lucho González, Fernando, Raul Meireles, C. Rodriguez – Lisandro López (90.+ Farias), Hulk (89. Mariano González)
Atlético: L. Franco – Perea, Pablo Ibanez, Ujfaluši, Antonio López – Maxi Rodriguez (54. Forlán), Paulo Assuncao, Raul García (73. Nuno Maniche), Simao Sabrosa – Sinama-Pongolle (79. Cuevas), Agüero
AS Rím (Tal.) – Arsenal Londýn (Angl.) 1:0 po predĺžení (1:0, 1:0), na strely zo značky pok. kopu 6:7 – prvý zápas 0:1, do štvrťfinále LM postupuje Arsenal
Gól: 9. Juan, rozhodoval: Manuel Mejuto González (Šp.), 60 000 divákov
Zostavy:
AS Rím: Doni – M. Motta, Diamoutene, Juan (28. Julio Baptista), Riise – Brighi (120. Montella) – D. Pizarro, Tonetto – Taddei (90.+ Aquilani), Vučinič – Totti
Arsenal: Almunia – Sagna, K. Touré, Gallas, Clichy – Diaby, Denilson – Eboué (75. Walcott), Nasri, Bendtner (85. Eduardo) – Van Persie

Od brian

Ahoj, moje meno je Brian - som admin stránky manutd.sk od roku 2000. Manchesteru United fandím od roku 1994, na Old Trafforde som bol na zápasoch Premier League ale aj Ligy majstrov. Za ten čas som stretol veľa osobností United ako napríklad sir Alex Ferguson, Bryan Robson, sir Bobby Charlton, Ole Gunnar Solskjaer, Ryan Giggs, Wayne Rooney, Dennis Irwin, Darren Fletcher, Jonny Evans....