Št. apr 25th, 2024

Víťazmi 49. ročníka anglického Ligového pohára – Carling Cupu sa stali hráči Manchestru United, ktorí si v nedeľňajšom finále na londýnskom svätostánku Wembley po bezgólovej remíze po predĺžení v penaltovej dráme poradili s obhajcami triumfu z minulej sezóny Tottenhamom Hotspur (4:1 na strely zo značky 11 m). Pre „červených diablov“ to bol tretí úspech v tejto súťaži, Tottenham má na konte o jedno víťazstvo viac.
Prvú vážnejšiu šancu na otvorenie skóre nevyužil v 6. min krídelník ManU Cristiano Ronaldo, ktorý z priameho kopu prestreli. O minútu neskôr mohol portugalský loptový virtuóz zakončovať opäť, po priťuknutí Carlosa Téveza z hranice pokutového územia však mieril iba do stredu brány. V 13. min sa ďalekonosnou krížnou strelou prezentoval Darron Gibson, jeho pokus však tesne minul tri žrde podľa zápisu hosťujúceho tímu. V 16. min Naniho strelu vytesnil Heurelho Gomes. V 17. min pohrozili aj „kohúti“ , obrana United ale loptu pred Pavžučenkom upratala mimo hraciu plochu. V 25. min sa Gomesa strelou z voleja pokúsil ohroziť kapitán tímu Alexa Fergusona Rio Ferdinand, jeho strela sa však do bránky nezmestila. Najsžubnejšiu príležitosť „Spurs“ na otvorenie skóre v 36. min nevyužil opäť Roman Pavžučenko, ktorého hlavička mierila mimo. Aj po zmene strán sa obe mužstvá snažili o ofenzívny prejav. V 61. min sa po rohu a nepresnej strele Evansa o efektnú pätičku snažil Tévez, jeho zakončeniu však chýbala presnosť. V 71. min dal Aaron Lennon v dobrej pozícii vyniknúť gólmanovi United Benovi Fosterovi. V 75. min iba do stredu bránky z 20 m mieril striedajúci Anderson. V 90. min nebezpečný prienik Lennona zastavila obrana hráčov v červených dresoch. V nadstavenom čase mohla rozhodnúť najväčšia hviezda United Cristiano Ronaldo, lopta však iba opečiatkovala žrď. V predĺžení mali viac šancí na rozhodnutie hráči londýnskeho tímu, Fostera sa im ale prekonať nepodarilo a nasledovali tak jedenástky. V penaltovej lotérii boli úspešnejší hráči Manchestru, ktorí boli stopercentní, kým za Tottenham sa presadil iba Čorluka.
Oba kluby mali pred finálovým duelom rozdielne motivácie, kým Manchester United sa snaží o zisk piatich trofejí v jednej sezóne (triumf v Community Shield a na majstrovstvách sveta klubov pod záštitou FIFA, United majú ešte šancu na prvenstvo v FA Cupe, Lige majstrov i domácej dlhodobej súťaži), pre Tottenham by zisk Carling Cupu znamenal s najväčšou pravdepodobnosťou jedinú príležitosť na budúcosezónne účinkovanie v pohárovej Európe. Klub z White Hart Lane totiž aktuálne figuruje na 14. priečke priebežnej tabužky Premier League, od hranice zostupom ohrozených tímov ho delia iba dva body. Víťaz anglického Ligového pohára sa kvalifikuje do 3. predkola Pohára UEFA.
Výsledok:
Manchester United – Tottenham Hotspur 0:0 po predĺžení, 4:1 na strely zo značky pok. kopu