Boltov víkend – slávil s ManU a 150 m zabehol za 14,35


Trojnásobný olympijský víťaz v šprintoch z Pekingu 2008 Usain Bolt utvoril v exhibičnom behu na 150 metrov v uliciach anglického Manchestru najlepší svetový výkon histórie na tejto trati, keď mu namerali 14,35 sekundy. Bežal však na rovinke a doterajšie maximum 14,8, ktoré patrilo legendárnemu Talianovi Pietrovi Menneovi ešte z roku 1983, bolo dosiahnuté na dráhe, pričom prvých 50 metrov sa bežalo v zákrute. Najlepší oficiálne odmeraný medzičas na 150 m počas dvojstovky (14,93) má na konte Brit John Regis z MS 1993 v Stuttgarte. Experti odhadujú, že Boltov medzičas na OH 2008 vo víťaznom behu na 200 m bol 14,6 až 14,7 sekundy. Podľa oficiálne odmeraného medzičasu bežal Jamajčan poslednú stovku v rámci nedeľňajšej stopäťdesiatky za 8,72 sekundy
“Ďalší do zbierky, no nie,” komentoval Bolt pre BBC Sport stručne svoj najlepší čas histórie na 150 m. “Ešte stále nie som v ideálnej forme a musím na tréningoch tvrdo pracovať, aby som sa do nej dostal. Teší ma, že som prvé vážnejšie preteky v sezóne zvládol bez zranenia.”
Bolt, ktorý aj po nedávnej automobilovej nehode a tréningovom výpadku vyhlásil, že ešte nie je v ideálnej forme, triumfoval v Manchestri úplne jasne, keď druhý v cieli, štafetový olympijský šampión z Atén 2004 Brit Marlon Devonish (15,07) za ním zaostal o 72 stotín. Tretí došprintoval Ivory Williams z USA a štvrtý ďalší britský “rýchlik” Rikki Fifton. Po exhibícii v Manchestri bude Usain Bolt štartovať najbližšie 11. júna v kanadskom Toronte a 17. júna na Zlatej tretre v Ostrave.
Bolt pre anglické médiá vyhlásil, že v tomto roku chce prekonať vlastný svetový rekord 9,69 v behu na 100 metrov. “To by nemal byť pre mňa problém. Tréner Mills mi na základe pekinského finále povedal, že mám kapacitu na to, aby som dosiahol čas okolo 9,54 a ja to chcem dokázať,” uviedol Jamajčan v rozhovore pre BBC Radio 5 Live. Na otázku, dokedy sa chce venovať atletike, povedal, že najmenej do roku 2015. “Môžem byť na vrchole, ak budem chcieť, ešte aspoň šesť rokov. Mojím ciežom je stať sa legendou a budem na tom tvrdo pracovať,” zdôraznil Bolt.
Jamajčan bol už v sobotu hviezdou zápasu 37. kola anglickej futbalovej Premier League Manchester United – Arsenal Londýn (0:0), v ktorom si domáce mužstvo definitívne zabezpečilo tretí titul v rade. Počas prestávky sa zverenec trénera Glena Millsa predstavil divákom na Old Trafforde. Potom s napätím dosledoval duel v spoločnosti šéfov ManU a po jeho skončení si na trávniku na videokameru natáčal oslavy zisku 18. titulu “červených diablov”. V rámci radostného ošiažu predviedol svetový rekordér aj tanec, ktorým slávil svoje úspechy vlani na olympiáde v Pekingu.
Bolta ešte v piatok na tréningu ManU predstavil celému tímu kouč Alex Ferguson a s hráčmi strávil 90 minút. Jamajčan počas tréningu zasväcoval do tajomstiev šprintu hviezdu Manchestru Cristiana Ronalda. “Cristianovi som vysvetlil veža vecí o behaní, ako môže byť rýchlejší, a ako by mal správne behať. Môže sa ešte poriadne zlepšovať,” povedal Bolt a dodal, že považuje Cristiana Ronalda za solídneho šprintéra. Portugalčan mu potom ukázal svoje nechytateľné priame kopy, pričom do bránky sa postavil Wayne Rooney. “Bol to pre mňa skvelý zážitok i skúsenosť. Som vežký fanúšik futbalu a milo ma prekvapilo, že hráči Manchestru o mne vedeli veža a poznali moje úspechy,” nadchýnal sa Usain Bolt
V nedeľu večer sa na záver pobytu v Manchestri jamajská hviezda zúčastní na odovzdávaní ocenení hráčov klubu (Manchester United Players Awards), kde odovzdá trofej pre “Hráča roka podľa fanúšikov.”

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *