St. apr 24th, 2024

Futbalisti Manchesteru United sa stali víťazmi FA Community Shield, anglického Superpohára, o ktorý hrajú úradujúci majster a
posledný víťaz FA Cup-u. V nedežňajšom finále na cardiffskom štadióne Millenium zdolali “červení diabli” svojho vežkého rivala
Arsenal Londýn až po rozstrele zo značky pokutových kopov (4:3), keď v riadnom hracom čase sa súboj skončil 1:1. Tradičný úvod novej
sezóny na Ostrovoch, konajúci sa už tretí krát v hlavnom meste Walesu, sa hral v tropickej horúčave, keď teplota vystúpila až na 39
stupňov Celzia. Skóre otvoril v 15. minúte francúzsky bek ManU Mikael Silvestre, ktorý zužitkoval rohový kop Ryana Giggsa a
hlavičkou strelil prvý gól duelu. Manchester sa však z vedenia netešil dlho, keď už o päť minút neskôr bolo vyrovnané. Priamy kop z
30 metrov zahrával kanonier Thierry Henry a tvrdou a presnou strelou k pravej žŕdke prekvapil amerického gólmana Howarda. Po zmene
strán sa hra pritvrdila, rozkúskovalo ju množstvo faulov. Vrcholom bol zákrok útočníka Arsenalu Francisa Jeffersa, ktorý za kopnutie
protihráča na zemi videl v 74. min červenú kartu. ManU však 15-minútovú presilovku nevyužil a podža pravidiel hneď nasledovali
pokutové kopy. Hrdinom penaltového rozstrelu sa stal nakoniec nový brankár Manchestru Tim Howard. Američan najskôr v druhej sérii
vyrazil pokus Giovanniho van Bronckhorsta a potom kryl i poslednú penaltu z kopačky Roberta Piresa.

FA Community Shield – finále:
Manchester United – Arsenal Londýn 1:1 (1:1) – 4:3 na pokutové kopy
Góly: 15. Silvestre – 20. Henry, ČK: 74. Jeffers (Arsenal), rozhodoval: Steve Bennett (Ang.), 59 293 divákov
Zostavy:
Manchester: Howard – Fortune (69. O´Shea), R. Ferdinand, Silvestre, P. Neville (79. Forlán) – Solskjaer, Butt (60. Djemba-Djemba),
Roy Keane, Giggs – Scholes, van Nistelrooy
Arsenal: Lehmann – Lauren, S. Campbell, Touré, Ash. Cole – Parlour (46. Pires), Ljungberg (65. van Bronckhorst), Vieira, Gilberto
Silva (60. Edu) – Henry (46. Wiltord), Bergkamp (60. Jeffers)