Št. mar 28th, 2024

Obhajca trofeje AC Miláno v sezóne 2007/2008 futbalovú Ligu majstrov nevyhrá. Zverenci trénera Carla Ancelottiho po nádejnej remíze 0:0 v Londýne prehrali v domácej odvete osemfinále s Arsenalom 0:2, keď ich osud spečatili v záverečných minútach duelu španielsky reprezentant Cesc Fabregas (84. min) a v druhej minúte nadstaveného času Emmanuel Adebayor z Toga. AC Miláno, ktoré na San Sire doteraz s anglickým mužstvom nikdy neprehralo, sa prvý raz za posledných šesť rokov neprebojovalo v LM aspoň medzi osmičku najlepších. Dlho to vyzeralo na predĺženie. V 83. minúte mohol streliť kžúčový gól brazílsky útočník Milána Pato, ale Almunia jeho gólovú šancu zlikvidoval. Následne Fabregas nedal austrálskemu gólmanovi AC šancu – 1:0. Domáci sa ešte vrhli do útoku, ale definitívne zatĺkol klinec do rakvy obhajcu trofeje Adebayor, ktorý v nadstavenom čase spracoval prihrávku od striedajúceho Walcotta a Arsenal vyhral 2:0. Milánsky AC po vypadnutí z Talianskeho pohára a slabých výkonoch v Serii A (momentálne na 5. mieste) ukončil svoje účinkovanie v ďalšej súťaži. Líder Premier League Arsenal vyhral úplne zaslúžene. “Hrali sme tak, ako sme chceli. Som hrdý na tento mladý tím, ktorý vyradil mužstvo ako je AC Miláno. Je to obrovský vklad do jeho budúcnosti,” povedal po zápase tréner londýnskeho klubu Arsene Wenger. Spokojnosťou žiaril aj strelec úvodného gólu Arsenalu Cesc Fabregas: “Sen sa stal skutočnosťou. Vyhrali sme na San Sire.”
Do štvrťfinále sa prebojoval aj FC Barcelona, ktorú vlani v osemfinále LM vyradil FC Liverpool. Zverenci holandského kouča Franka Rijkaarda si dobrú východiskovú pozíciu vypracovali už v prvom zápase, keď na ihrisku Celticu Glasgow vyhrali 3:2. Škóti sa na Nou Campe sotva stačili poobzerať a už od 3. minúty prehrávali gólom Xaviho. Akcia sa začala u Ronaldinha, ten posunul loptu k Sylvinhovi a ten potom z pravej strany prihral pred bránku, kde už Xavi vedel, čo s loptou. Boruc v bránke Celticu nemal šancu. Ďalší gól už nepadol a barcelonský veľkolkub sa môže tešiť na štvrťfinálový žreb. Katalánci však prišli o kanoniera Lionela Messiho, ktorý si natrhol ľavý stehenný sval a v 38. minúte ho vystriedal Thierry Henry. Ide o podobné zranenie, aké utrpel v závere minulého roka, a potom chýbal mužstvu až šesť týždňov.
O postupe Manchestru United cez nepríjemný Lyon rozhodla akcia zo 41. minúty. Andersonovu strelu ešte Francúzi zblokovali, ale k odrazenej lopte sa dostal Cristiano Ronaldo a ten nedal lyonskej obrane na čele s brankárom Gregorym Coupetom šancu.
FC Sevilla viedol po 9 minútach nad Fenerbahce už 2:0 a zdalo sa, že Turci sa z tohto šoku nespamätajú. Už v 6. minúte Daniel Alves svojím druhým gólom v LM v kariére dostal Sevillu do vedenia z priameho kopu, keď z 25 m prekonal brankára Demirela. O tri minúty neskôr Seydou Keita zvýšil na 2:0. Fenerbahce napriek katastrofálnemu úvodu nezložilo zbrane a už v 20. minúte sa dobre zorientoval v šestnástke Sevilly Brazílčan Deivid a znížil na 1:2. Lenže domáci opäť udreli v 41. minúte: Daniel Alves prihral Frédéricovi Kanoutému, ten si spracoval loptu na prsiach a z voleja zvýšil na 3:1. Nádej na predĺženie vykresal tureckému tímu opäť Deivid – v 79. min znížil na 2:3. Keďže takýmto výsledkom sa skončilo aj úvodné stretnutie, predlžovalo sa. Gól však už nepadol a v penaltovom rozstrele mali viac šťastia hráči Fenerbahce, keď domáci z piatich streleckých pokusov premenili len dva. Vo štvrtej sérii za stavu 2:2 po Marescovom neúspešnom pokuse istanbulský útočník Kežman penaltu premenil, a keď bol vzápätí domáci Alves neúspešný, Turci senzačne postúpili do štvrťfinále.

Výsledky – súhrn:

AC Miláno – Arsenal Londýn 0:2 (0:0) – prvý zápas 0:0, postupuje Arsenal
Góly: 84. Fabregas, 90.+ Adebayor, rozhodoval: Konrad Plautz (Rak.), 80 000 divákov
Zostavy:
Arsenal: Almunia – Sagna, Senderos, Gallas, Clichy – Diaby, Fabregas, Flamini, Eboué (71. Walcott) – Hleb (90. Gilberto) – Adebayor
AC Miláno: Kalac – Oddo, Nesta, Maldini, Kaladze – Pirlo – Gattuso, Ambrosini – Kaká – Inzaghi (69. Gilardino), Pato

FC Barcelona – Celtic Glasgow 1:0 (1:0) – prvý zápas 3:2, postupuje FC Barcelona
Gól: 3. Xavi, rozhodoval: Pieter Vink (Hol.), 60 000 divákov
Zostavy:
Barcelona: Victor Valdes – Zambrotta, Thuram, Puyol, Sylvinho – Touré (68. Edmilson) – Xavi (82. Gudjohnsen), Deco – Messi (38. Henry), Ronaldinho – Eto’o
Celtic: Boruc – M. Wilson, G. Caldwell, McManus, Naylor – Nakamura, S. Brown, Hartley (78. McDonald), Donati (46. Sno), McGeady – Vennegoor of Hesselink (55. Samaras)

Manchester United – Olypique Lyon 1:0 (1:0) – prvý zápas 1:1, postupuje Manchester
Gól: 41. C. Ronaldo, rozhodoval: Roberto Rosseti (Tal.), 73 500 divákov
Zostavy:
Manchester: Van der Sar – W. Brown, R. Ferdinand, Vidic, Evra – Fletcher, Carrick, Anderson (70. Tévez) – C. Ronaldo (90.+ Hargreaves), Nani, Rooney
Lyon: Coupet – Clerc, Squillaci, Cris, Grosso – Toulalan – Juninho, Källström (79. Fred) – Ben Arfa, Govou (68. Keita), Benzema

FC Sevilla – Fenerbahce Istanbul 3:2 po predĺžení, na pokutové kopy 2:3 (3:1, 3:2) – prvý zápas 2:3, postupuje Fenerbahce
Góly: 6. D. Alves, 9. Keita, 41. Kanouté – 20. a 79. Deivid, rozhodoval: Massimo Busacca (Švajč.), 45 000 divákov